romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pokus o žhářský útok v Českých Budějovicích je před soudem

České Budějovice, 13.12.2013 13:18, (ROMEA)
Dům, kde žijí romské rodiny, se snažil zapálit opilý muž. Foto: 5plus2
Dům, kde žijí romské rodiny, se snažil zapálit opilý muž. Foto: 5plus2

Málokdy se stane, že někdo surově zmydlí člověka do krve - a pak se dočká vřelého poděkování ze strany policie. Letos, v horkém českobudějovickém létě, tomu tak bylo. Tehdy zmlácený člověk nyní stojí před okresním soudem. Hrozí mu dlouholeté vězení, ve hře je i finanční odškodnění v řádu statisíců korun.

„V dalším případě kriminalisté obvinili šestačtyřicetiletého pachatele z Českých Budějovic a to z trestného činu obecného ohrožení. Policistům známý recidivista, pod vlivem alkoholu, polil těkavou látkou zdi domu ve městě (část Mladé) a pak se pokusil bytový dům zapálit. Motivem pachatele byly pravděpodobně osobní či rodinné problémy. Obyvatele domu zachránili od vážných zranění a možná i od smrti tři muži (45, 33, 19 let). Pachatele škrtajícího zapalovačem před domem zalehli, zapalovač odhodili a drželi útočníka až do příjezdu policie. Místo kritiky patří těmto lidem poděkování,“ píše se v policejní zprávě ze dne 18. července 2013

Když začátkem léta zuřily v jihočeské metropoli protiromské nepokoje, spoustě místních lidí rostla ramena. V domnění, že policie nekoná, vyšly tisíce lidí do ulic dobývat sídliště Máj. Pokušení vzít spravedlnost do svých rukou bylo značné, napětí ve společnosti až životu nebezpečné. Nakonec si následky emociálního výbuchu odnesli hlavně nasazení příslušníci policie pod sprškou kamenů a láhví, i stovky demonstrantů samých. Byli policií zatčeni, desítky z nich státním zastupitelstvím obviněny za výtržnictví anebo násilí proti veřejné osobě. Podle policie příslušná soudní řízení začnou začátkem příštího roku.

Téměř bez zájmu veřejnosti začal dne 9. prosince 2013 proces s člověkem, který se v neděli 14. července večer rozhodl konat na vlastní pěst. Obžalovaný J.S. šel k domu, kde žijí chudé rodiny, a kolem jeho přední zdi nalil naftu na chodník - podle svědků i do otevřených otvorů do sklepa. Někteří obyvatelé domu včetně malých dětí v té době trávili letní večer na zahradě. Kolem osmé hodiny večerní se jeden z hostů – mladá žena s dítětem – rozhodla jít domů, což se později ukázalo jako šťastná náhoda.

Před domem ucítila silný zápach nafty a zahlédla muže s kanystrem, který se právě očividně chystal založit požár. Začala hystericky křičet, načež mladí z baráku vyběhli před dům a vrhli se na muže, který v ruce držel zapalovač. Padlo několik ran, muž spadl - a zatímco jeden z obyvatel ho pěvně držel na zemi, jeho družka zavolala policii. Dispečer jí poradil, aby útočníka zadržovali do příjezdu policie. Policejní hlídka dorazila na místo během několika minut, podezřelého zatkla a odvezla do vězeňské nemocnice. Pachatel na pokyn soudu strávil další týdny ve vazbě, dnes je stihán na svobodě.

Podle státního zástupce Josefa Richtra se obžalovaný J.S. (46) dopustil trestného činu obecného ohrožení ve stádiu pokusu, za což mu hrozí až osm let vězení. Rasovou motivaci v obžalobě nezmiňuje.
Obžalovaný před soudem tvrdil, že nic zapálit nechtěl, proto si také koupil „jen“ naftu, akorát mu už dlouho vadil údajný stálý zápach kolem zmíněnému baráku. Na dotaz zmocněnce poškozených, kdo podle něho v tomto domě žije, odpověděl: „Romové. Až později jsem se dozvěděl, že tam bydlí i Češi.“ Vlastnosti jím používané hořlaviny popsal takto: „Nehoří, smrdí“. Když ho zmocněnec upozornil na to, že pak vlastně zápachem chtěl odstranit zápach, řekl: „Mně nafta spíše voní.“

Potvrdil, že má značné problémy s užíváním alkoholu, proto nedávno nastoupil ambulantní léčení. V minulosti byl několikrát soudem odsouzen i za násilné trestné činy. Na dotaz, zda - když byl tak závažně zraněn - podal stížnost nebo trestní oznámení, odpověděl, že nikoliv. Reakci obyvatel domu považoval za oprávněnou, ale „bylo toho trochu moc.“ Podle něj se obyvatelům domu nikdy neomluvil, na radu jeho obhájce se jim vyhýbal. Zatímco na začátku líčení se tvářil jako oběť, která nic nespáchala, po výslechu poškozených se jim začal až teatrálně omlouvat, jako kdyby šlo o závažný trestný čin.

Poškození shodně popsali průběh dění i to, že některé v domě žijící děti se dodnes bojí jít po ulici ze strachu, že by je někdo mohl napadnout jen kvůli barvě pleti. Obyvatelka domu V.Z., matka devíti dětí, líčila, jak se jí po zmíněné události zhoršil psychický stav, často vyhledává odbornou pomoc a jedna z její dcer se občas v noci probudí a začne křičet ze strachu.

Před soudem vypovídal i mladý student místní vysoké školy, který tehdy pracoval brigádně na čerpací stanici. Líčil, jak tehdy značně opilému muži půjčil kanystr, do kterého ten pak začal čerpat naftu. Když se ho student zeptal, co vlastně chce koupit, podezřelý muž mu odpověděl, že benzin. „Teď ale čerpáte naftu.“ Podle studenta muž odvětil, že mu to nevadí.

Ve zmíněném činžovním domě se topí plynem. Kdyby vznikl požár, mohl by se rozšířit i na sousední přilehlé domy a ohrozit život dalších lidí. Soudce případu naznačil, že kvůli závažnosti činu se dokazování musí prohloubit. Hlavní líčení bude pokračovat v polovině února 2014. Přijdou na řadu další svědci události a znalci.

Poznámka:
Žalobce Josefa Richtra si pamětníci budou pamatovat z případu Modré hvězdy, tedy z útoků militantních neonacistů na romskou zábavu a alternativní hudební klub v Českých Budějovicích koncem minulého století. Tehdy více než stohlavá horda zběsilých holohlavců během hodinového nočního řádění v různých částech města zranila několik lidí. V Modré hvězdě bylo přítomné tvrdé jádro pražského Národního odporu, které kvůli nečinnosti policie uniklo trestnímu stihaní. Zhruba dvacítku útočníků soud odsoudil až po několikaletém řízení, většinou ke směšným trestům. Dodnes je sporné, zda a pokud ano, kdo z útočníků střílel na hosty zábavy ostrým nábojem.

Přečteno: 1394x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Žhářský útok, Násilí, Násilí z nenávisti, Násilí z nenávisti, České Budějovice, Soud, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo