romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Holomek: Postavte se na zadní proti těm, kdo ohrožují naší bezpečnost, demokracii a svobodu!“

21.12.2015 12:01
Karel Holomek  (Foto: Lukáš Houdek)
Karel Holomek (Foto: Lukáš Houdek)

Přinášíme první text z „vánoční bilanční ankety“ serveru Romea.cz. Požádali jsme především romské osobnosti, aby s námi sdílely dojmy z končícího roku 2015, ve kterém se stalo mnoho věcí, jež mohou nebo by měly ovlivnit i život Romů v naší společnosti. Co považuje za zásadní Karel Holomek?

Při různých debatách, seminářích i jednáních slýchávám: „Politiku do toho plést nebudeme!“ Je to ovšem jenom zbožné přání, které neovlivníme i kdybychom tisíckrát chtěli a tisíckrát se ho snažili v diskusích vyvarovat.

Politika je ve všem, ta velká i ta malá, která se odvíjí v každodenním životě nás všech. Teď jde o to, jestli s tím něco můžeme udělat nebo ne. Rezignovat, říkám s odstupem věku kmeta, kterým jsem, by nebylo nejen moudré, ba ani občansky přijatelné.

A nepochybujte ani v nejmenším, že i ta politika nejvyšší má neodmyslitelný a rozhodující vliv na život Romů v této společnosti, stejně tak jako všude jinde na světě, je-li toto naše téma.

Před 26 léty jsme vstoupili do období, ve kterém jsme se snažili vyvíjet demokracii, svobodu slova i pohybu a vše co s tím souvisí. A mysleli jsme si: „Máme to v kabeli!“ Vše se už bude vyvíjet v dobrém směru. Odhalili jsme nepřítele a nedali mu šanci! Jak naivní a šálivé to poznání bylo se začalo objevovat zprvu nenápadně a teď se můžeme setkat i s názory, které už jenom vyslovit před nějakými 15 léty by bylo nemožné a mnohdy i lidsky nepřijatelné. A teď k té politice.

Letošní volby v Polsku vyhrála strana Práva a spravedlnost vedená Jaroslavem Kaczyńskim (bratrem tragicky zemřelého prezidenta). Už dříve se stal prezidentem rovněž člen této strany Andrzej Duda. Díky většině v Parlamentu a možnosti vlády bez opozice tato strana má i premiérku Beatu Szydlovou. To, co se dnes děje v Polsku je Adamem Michnikem , šéfredaktorem deníku Gazeta Wyborcza, i bývalým prezidentem Lechem Walesou, nazýváno „Tichým převratem“. Komentátoři tento děj nazývají Kobercovým náletem na pilíře liberální demokracie: premiérka svěsila vlajku EU, parlament během jedné noci odvolal šéfy všech 4 tajných služeb a jmenoval nové, zrušil mandáty 5ti ústavních soudců a prezident Duda okamžitě jmenoval nové.

Stalo se něco, co by demokracie neměla připustit. V Polsku přestala fungovat dělba moci. Není vše ztraceno, spousta Poláků se naštvala a začíná demonstrovat, ovšem stejná spousta podporuje Kaczyńskiho. Jak to dopadne? A co EU?

U nás úplně zvlčil prezident Zeman. Obklopuje se lidmi, vedle kterých by se mnohý z nás ani nepostavil. V Číně se chce učit lidským právům, obdivuje Putina, Romům vzkazuje, že budou slušně bydlet až přestanou pálit parkety v bytech a že jejich dětem je dobře v segregovaných školách.

Není žádným tajemstvím, že vláda těmto praktikám pana prezidenta dosti úspěšně čelí a drží si svoji pozici. Díky za to premiéru Sobotkovi a z ministrů snad nejvíce i ministru spravedlnosti Pelikánovi, ministru pro lidská práva a legislativu Jiřímu Dienstbierovi a kupodivu i díky ministru zahraničí Zaorálkovi. Všechny demokratické instituce plní řádně svoji funkci včetně Ústavního soudu, nezávislé soudní moci i tajných služeb, které odmítly již dvěma milcům prezidenta dokonce udělit bezpečnostní prověrku. Naše Sněmovna má dosti silnou a demokratickou opozici. Nemusíme ji jen kritizovat.

Dá se říci, že demokracie u nás funguje přes nezodpovědnou a populistickou politiku prezidenta. Chvála Bohu za tyto dary. Jsme nedílnou součástí EU a sdílíme s ní všechny ideály a postoje.

Tyto dva příklady, na které jsem si dovolil upozornit, ukazují, že není vše jasné a potvrzené do skončení časů. O demokracii a svobodu je třeba bojovat. Je třeba ukazovat a analyzovat co se děje ve společnosti a co v politice a jaké to může mít souvislosti. Dnes už by možná polovina těch, kteří Zemana volili, znovu ho volit nešla. Ale co ta druhá polovina? Vidí nebo nevidí nebezpečí, které nám pan prezident tak neomaleně předestírá bez náznaku jakékoliv pokory a slušnosti, nebo vidět nechce? To je ten problém, se kterým bychom se měli poctivě občansky vypořádat. Abychom se znovu nedostali do situace před světovou válkou.

Nevidíte tam podobnost s dnešním Polskem? Hitler se přece dostal k moci demokratickou cestou a když mu většina na to skočila, už dál se řídil jen svými diktátorskými a osobními ambicemi. Hnědí fašisté se v krátké době stali dokonalými nacisty.

Souvislosti jsou zřejmé a rozhodně není nošením dříví připomínat to, co umožnilo nacistům cestu k moci. Co vedlo k obrovským hrůzám a co ukázalo na zdroje těchto hrůz. Nechat volný průběh názorům těch, kteří dnes koketují s podobnými názory nebo i s těmi, kteří je podporují, není možné. Mnozí na to zapomněli v okamžiku, kdy se objevila potíž s narůstající migrací z jiných zemí, kterou je nutno řešit racionálně i lidsky , jak nám to ukládají křesťanské principy, na nichž je kulturní Evropa založena. Jejich popíráním je sám tento princip ohrožen.

Je mi skoro smutno, že na závěr letošního roku jsem si vybral toto téma. Nejde totiž o nic jiného než o boj ve kterém se rozhoduje, kam naše země bude směřovat. To bychom si všichni, kterým to není lhostejné, měli setsakramentsky rozmyslet.

Jsem však naplněn i optimismem, když vidím, že spoustě lidí tyto souvislosti neunikají a když je zle, postaví se na zadní.

A to je i moje letošní memento pro příští rok: „Postavte se na zadní proti těm, kdo ohrožují naší bezpečnost, demokracii a svobodu!“

Přečteno: 1257x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

demokracie, Uprchlíci, Miloš Zeman, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo