romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předlice: Místní Romové bojují proti prostituci a drogám. Odhalila přímá akce nezletilé prostitutky?

3.10.2017 10:50
Spolek AMARE Předlice protestoval 29. 9. 2017 proti prostituci (FOTO: Archiv AMARE Předlice)
Spolek AMARE Předlice protestoval 29. 9. 2017 proti prostituci (FOTO: Archiv AMARE Předlice)

Čtvrť Ústí nad Labem Předlice je možná oprávněně vnímána, jako nejvíce sociálně vyloučená lokalita v České republice. Obyvatelé Předlic jsou v drtivé většině Romové, kteří buď do Předlic přišli sami dobrovolně v průběhu 20. století a kteří jsou většinou dobře integrováni a domy, ve kterých bydlí udržují v dobrém stavu, ale také Romové, kteří byli do Předlic soustředěni v důsledku pokřivené podoby ústeckého trhu s nájemním bydlením.

Předlice: Jedna z mála možností pronájmu pro Romy

Ústecký trh s nájemním bydlením je charakterizován vysokou mírou etnické diskriminace – Romové v Ústí nad Labem téměř nemají možnost pronajmout si byt za „normální cenu“ v „normální“ části města, pronajímatelé si nepřejí romské nájemníky. Pronájem bytu v Předlicích je jednou z mála možností, jak mohou ústečtí Romové řešit svou bytovou situaci.

V 90. letech pronajímali ruiny za horentní sumy místní silné romské rodiny, už před lety je však z výnosného byznysu vytlačili „bílí“ čeští podnikatelé

Toho využívají obchodníci s chudobou, kteří v Předlicích a dalších ústeckých vyloučených lokalitách pronajímají Romům byty té nejnižší možné kvality, v domech které jsou v katastrofálním stavebním a hygienickém stavu, za horentní sumy. V minulosti, v 90. letech a kolem přelomu tisíciletí, byli tito pronajímatelé ruin za horentní sumy často z řad místních silných romských rodin, už před lety je však z tohoto neetického a výnosného byznysu vytlačili „bílí“ čeští podnikatelé, kteří jsou v současnosti majitelé většiny nemovitostí a na katastrofě Předlic a jejich obyvatel profitují.

V minulosti se v Předlicích zřítilo několik domů, což se neobešlo bez nájemníků zasypanými pod ruinami. V březnu 2017 se do ulice zřítil další dům v jedné ze dvou hlavních předlických ulic – v Marxově ulici, která je od té doby uzavřená pro automobilovou dopravu a neprůjezdná. V létě následoval kolaps domu č. 106 v ulici Beneše Lounského, která je od té doby také uzavřena pro automobily. Oba domy hrozí dalším zřícením a zraněním lidí, kteří v té době budou poblíž.

V Předlicích existují, v těsné blízkostí obývaných bytů, masivní, mnoho let rozšiřované skládky, o některých z nich panuje podezření, že obsahují toxický odpad. V Předlicích existuje i otevřená drogová scéna, počet drogových uživatelů je obrovský. Novým fenoménem mezi negativními jevy, se kterými se musí v Předlicích jejich obyvatelé každodenně potýkat, je prostituce, která je poskytována na hranici lokality, směrem k nové průmyslové zóně.

Předlice jsou ukázkovým příkladem selhání politik sociální integrace Romů v České republice

Předlice jsou ukázkovým příkladem selhání politik sociální integrace Romů v České republice. Přestože do lokality byly na řešení situace investovány obrovské finanční prostředky (které autor tohoto textu odhaduje na nejméně na 300 miliónů korun), často z fondů Evropské unie a situaci se v místě po mnoho let a za dalších nemalých finančních nákladů snažila řešit vládní Agentura pro sociální začleňování, nepřineslo to žádný viditelný efekt a situace v Předlicích se rok za rokem, den za dnem zhoršuje a zhoršuje.

V současnosti je nabídka pomoci pro obyvatele Předlic minimální a nedostatečná. Mohou se jí pokoušet najít snad jen v nejhezčím domě Předlic, nákladně zrekonstruované budově pobočky pražské neziskovky, která v Předlicích funguje od roku 2000 a která bohužel nemá žádný vztah a propojení s místní komunitou a je proto místními vnímána, jako cizorodý prvek. Mezi předlickými Romy má tato budova vtipnou přezdívku „Palác“.

Naše Předlice

V této zoufalé situaci vznikla v lednu 2017 místní organizace, spolek AMARE Předlice (Naše Předlice), tvořený místními angažovanými obyvateli a ihned začal se snahou o aktivizaci místní komunity.

Základní činností AMARE Předlice je pomocí přímé práce s komunitou poskytnout prostor pro diskuzi situace Předlic a hledání možných řešení. AMARE Předlice od svého vzniku organizují pravidelné schůze místních obyvatel a snaží se na tyto schůze zvát zástupce odpovědných institucí a zapojovat je do dialogu s místními obyvateli. Tímto způsobem se podařilo navázat spolupráci třeba s radnicí centrálního městského obvodu, s místní římskokatolickou farností a dalšími hráči.

Během jara 2017 se začaly dostavovat první výsledky. Městská část dodala bezplatně kontejnery a místní vlastními silami vyčistili a zlikvidovali některé ze skládek, následovala instalace laviček do veřejného prostoru, ale také několik veřejných akcí, například oslava Čarodějnic, nebo dětské dny. Místní Romové se prostřednictvím AMARE Předlice začali zajímat i o svět za hranicemi Předlic a o situaci Romů v České republice obecně, zorganizovali si třeba zájezd do míst genocidy Romů v Letech u Písku, začali se zapojovat do struktur lidskoprávních aktivistů, navázali zahraniční kontakty a podobně.

Po skočeném létě připravují AMARE Předlice aktivity nového druhu, takové, jaké známe jen ze zahraničí – přímou komunitní akci. První aktivita tohoto typu proběhla v pátek 29. září na okraji Předlic. Lidé z místní komunity, členové a přiznivci AMARE Předlice, tady na několik hodin ukončili poskytování placených sexuálních služeb.

Prostituci v Předlicích nechceme

Samotné páteční přímé komunitní akci předcházela diskuze problému prostituce v Předlicích na mnoha schůzích AMARE Předlice a také s představiteli ústeckého centrálního městského obvodu.

Prostituce se v Předlicích odehrává na jejich okraji, kousek od budovy kostela, směrem k nové průmyslové zóně a v samotné průmyslové zóně, která vyplňuje prostor mezi Novými Předlicemi a předlickou Kolonií.

Klienty prostitutek tvoří jednak řidiči kamiónů, kteří do Průmyslové zóny přijíždějí z celé Evropy (a nejde přitom pouze o kamiony směřující přímo do továren v této průmyslové zóně, ale i o kamiony, které si tu kvůli možnosti parkování udělají zastávku při cestě po dálnici D8, která prochází v těsné blízkosti), jednak muži přijíždějící na místo v osobních automobilech, často s německými registračními značkami.

Během diskuze vznikl plán jít ve skupině do míst, kde je prostituce provozována a prostitutkám svou přítomností pokazit kšefty

Právě tyto osobní auta čas od času zajíždějí i do samotných Předlic, kde muži v nich sexuálně obtěžují místní Romky, které snad také považují za prostitutky, ukazují jim z okýnek vozů bankovky, snaží se s nimi domluvit placený sex, otevírají jim dveře do auta, různě na ně pokřikují a pohvizdují. To samozřejmě postižené nesou velmi nelibě, nelíbí se jim to. Úplně stejně se to nelíbí ani jejich manželům a otcům.

S prostitucí v Předlicích jsou spojeny další negativní jevy – třeba to, že většina žen nabízejících na okraji Předlic je drogově závislá a během nabízení sexuálních služeb jim těsná blízkost rušné Hrbovické ulice ani louky průmyslové zóny nenabízí vhodné místo pro nitrožilní aplikaci drogy a proto za tímto účelem často míří na nejbližší vhodné místo, na okraj předlické části Kolonie, která je považována za nejklidnější a nejlepší část Předlic. Zde si drogy aplikují a stříkačku následně často zahodí v prostoru místního parčíku, nebo na dětském hřišti.

V blízkosti průmyslové zóny, nebo přímo v ní se stabilně pohybuje kolem pěti žen nabízející placené sexuální služby, ovšem někdy se toto číslo zvýší až na 20-30 žen, především o víkendu a v době, kdy v zóně parkuje velké množství kamionů. Vetšina žen je přímo z Předlic, zaznamenali jsme ale i případy, kdy do Předlic cestují nabízet sexuální služby z jiných částí Ústí nad Labem, nebo třeba z blízkých Teplic.

Ve středu 28.9. padlo na Schůzi AMARE Předlice, během bouřlivé debaty, rozhodnutí „něco s tím už udělat“ a to „co nejdříve“. Během následné diskuze vznikl plán v pátek jít ve skupině do míst, kde je prostituce provozována a prostitutkám svou přítomností pokazit kšefty. Byli jsme přesvědčeni, že když u prostitutek bude stát 10 Romů v reflexních vestách s transparentem „Nechceme prostituci v Předlicích“ žádný zákazník nezastaví.

O našem plánu jsme informovali policii a lokální média.

Samotná akce. Existuje v předlické průmyslové zóně dětská prostituce?

V pátek odpoledne jsme nejdříve v Předlicích rozdali lidem v ulicích několik desítek letáků, ve kterých jsme vysvětlili místní komunitě, co právě děláme, proč to děláme a čeho tím chceme dosáhnout. V Pět hodin se naše skupina sešla u kostela - pět mužů, tři ženy a dvě děti. Na místě už na nás čekalo auto se třemi důstojníky kriminální policie, kteří si celou naší akci natáčeli na kameru a reportérka Českého rozhlasu. Vyzbrojeni cedulí s nápisem „Nechceme prostituci v Předlicích“ jsme se vydali do prostoru, kde jsou nabízeny placené sociální služby.

Naše přítomnost vyvolala přesně tu reakci, kterou jsme čekali. Ženy nabízející sexuální služby před námi utíkaly, kvapně opouštěly „štaci“ a žádné auto nezastavilo. Šli jsme procházkou k zaparkovaným zahraničním kamiónům a chvíli debatovali s jejich řidiči, kteří si sedící v kempingových křesílkách připravovali večeři na grillu a popíjeli plechovkové pivo. Na naše otázky o prostituci reagovali jen smíchem.

Rozhodli jsme se projít celý okruh okolo průmyslové zóny až do Kolonie. Právě v kolonii jsme zažili velmi pozitivní moment naší akce. Místní neromští obyvatelé, kteří viděli naší skupinu procházet, nás oslovili a ptali se, co má naše akce znamenat. Když jsme jim to vysvětlili, dali jim také letáky, byli naší aktivitou nadšení. Jsou totiž také oběťmi negativních jevů, které sebou prostituce do Nových Předlic i Předlic Kolonie přinesla. Vyměnili jsme si kontakty a na místě domluvili společnou schůzi. Příště půjdou s námi.

Naše procházka měla ale také jeden velmi negativní moment. V první polovině naší procházky okolo průmyslové zóny, jsme potkali skupinu náctiletých dívek, jejichž věk jsme odhadli na asi 13 let. Ihned nás napadlo, jestli také nenabízí placený sex, ale nechtěli jsme tomu věřit, přesvědčili jsme sami sebe, že určitě průmyslovou zónou jen náhodně prochází a jdou si třeba hrát na hřiště v Kolonii, tedy na druhé straně zóny.

Když jsme ale uzavírali naši okružní procházku kolem průmyslové zóny, zpět kolem místa, kde byly zaparkovány kamióny, s jejichž řidiči jsme předtím mluvili, čekalo nás překvapení. Nezletilé dívky si nešly hrát na hřiště, ale v družné zábavě seděly s řidiči kamiónů. Zdálky jsme si tuto situaci vyfotili a vydali se k nim. V okamžiku, kdy dívky spatřily, že se blížíme, sprintem utekly směrem k Novým Předlicím.

O chvilku později už jsme byli u řidičů, od kterých dívky těsně předtím utekly a kteří dál popíjeli pivo v rozkládacích křesílkách. Okamžitě jsme je konfrontovali s tím, co u nich dělaly na první pohled nezletilé dívky. Řidiči tvrdili, že dívky si prý s nimi jen chtěly zakouřit cigaretu. Proč sprintem utíkaly pryč, když nás viděly, už řidiči odpovědět nedokázali.

VIDEO

Následoval návrat zpět do Předlic. Většina z nás byla otřesena setkáním s nezletilými dívkami. Následovala další schůze a diskuze, co bychom měli dělat dál.

Rozhodli jsme, že o tom, co jsme během naší přímé komunitní akce zažili, budeme informovat veřejnost i instituce a také, že během krátké doby naší akci zopakujeme. Nepůjdeme však do průmyslové zóny znovu kazit kšefty ženám, která tam poskytují sexuální služby, ale stoupneme si s transparentem „Tady se prodávají drogy“ před jednu z místních heren. Protože víme, že se tam drogy prodávají a protože jsme vypozorovali, že právě sem chodí ženy z průmyslové zóny utrácet své výdělky. Jak budeme postupovat dál uvidíme. Držte nám palce.

Přečteno: 6461x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, prostituce, Bydlení, Drogy, Komunitní práceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo