romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Předseda Rady Evropy: Odmítání uprchlíků na základě jejich náboženství je do očí bijící diskriminace

21.8.2015 9:48
Několik tisíc lidí přišlo 20. června 2015 na Náměstí SNP v Bratislavě na demonstraci proti přílivu uprchlíků pod názvem Stop islamizaci Evropy. Proti nesnášenlivosti demonstrovalo několik stovek lidí. (Koláž: Romea.cz)
Několik tisíc lidí přišlo 20. června 2015 na Náměstí SNP v Bratislavě na demonstraci proti přílivu uprchlíků pod názvem Stop islamizaci Evropy. Proti nesnášenlivosti demonstrovalo několik stovek lidí. (Koláž: Romea.cz)

Slovensko se nově kvůli ochotě přijmout hlavně skupinu křesťanů z přívalu uprchlíků směřujících do Evropy ocitlo ve středu pozornosti světových médií i pod palbou kritiky od generálního tajemníka Rady Evropy, považované za "hlídacího psa demokracie" na starém kontinentu.Velká zahraniční média si přitom slovenského záměru všimla až řadu týdnů poté, co o něm Bratislava začala v červnu hovořit.

Debatu zřejmě odstartoval list The Wall Street Journal, který tento týden napsal, že Slovensko je ochotné přijmout 200 syrských uprchlíků, avšak jen za podmínky, že to budou křesťané, protože na území Slovenska nejsou mešity a muslimové by se tam necítili jako doma, jak řekl mluvčí slovenského ministerstva vnitra. "Jde o příklad, nakolik uprchlická krize ohrožuje ideály multikulturalismu západní Evropy a vyvolává v evropské unii debatu o integraci, sdílení problémů a hodnot," napsal americký deník.

"Odmítáním uprchlíků na základě jejich náboženství je do očí bijící diskriminace," uvedl norský politik Thorbjörn Jagland, který stojí v čele Rady Evropy. "Slovensko by mělo změnit svůj postoj," doporučil.

Agentura AP současně uvedla, že Slovensko spolu s Českem, Maďarskem a Polskem zablokovaly v Evropské unii plán na přerozdělení uprchlíků z Itálie a Řecka mezi členské státy.

Nediskriminujeme. Vybíráme si

"Chceme si vybrat lidi, kteří opravdu chtějí začít nový život na Slovensku. Slovensko jako křesťanská země může opravdu pomoci křesťanům ze Sýrie najít nový domov na Slovensku," řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva vnitra Ivan Netík o záměru dát přednost křesťanským uprchlíkům, a to po stovce z uprchlických táborů v Turecku a v Itálii. "Nediskriminujeme žádné náboženství, ale bylo by falešnou, neupřímnou solidaritou přijímat lidi, kteří nechtějí žít na Slovensku," dodal mluvčí, podle kterého pro většinu uprchlíků je Slovensko jen tranzitní zemí, navíc tu žije jen nepatrná muslimská komunita a dokonce tu nejsou mešity.

Reuters podotkl, že 200 uprchlíků je jen nepatrný díl z 60.000 utečenců, které se Evropská komise snaží rozdělit mezi členské státy. A hlavní uprchlická destinace, Německo, letos čeká, že počet žadatelů o azyl a uprchlíků vzroste čtyřnásobně na rekordních 800.000.

"Všichni jednáme podle litery a ducha smlouvy (o EU ), která zabraňuje jakékoliv diskriminaci," odpověděla mluvčí EK Annika Breidthardtová na dotaz o slovenském postoji.

Zeman si také vybírá

"Slovensko není jediné v upřednostňování křesťanů. Český prezident Miloš Zeman, který dlouho brojí proti hrozbě islamistů a vyzval Spojené národy k útokům na jejich základny, také řekl, že by dal přednost křesťanským uprchlíkům," připomněl Reuters.

Dodal, že letos na Slovensku požádalo o azyl jen 109 lidí. Přesto několik tisíc lidí v červnu v Bratislavě demonstrovalo proti přistěhovalcům a policie zatkla stovku lidí poté, co dav zapaloval policejní vozy a napadal kolemjdoucí. A v Gabčíkovu nedávno vyvolal protesty záměr dočasně zde ubytovat 500 žadatelů o azyl v Rakousku.

Podle agentury AFP přijetí 200 syrských křesťanů na Slovensku má být podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka rozděleno do dvou let, padesátka příští rok a zbytek v roce 2017. A pouze křesťané "mají velké možnosti integrovat se transparentně do naší společnosti", uvedla rezortní mluvčí Michaela Paulenová, podle níž je na Slovensku málo muslimů a žádné mešity. "Nemáme nic proti náboženství a není to diskriminace. Ze strany Slovenska je to jen úsilí uspět s integrací," ujistila.

Avšak podle mluvčího Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) je na místě "všezahrnující" přístup. "Vyžadujeme od států, aby se nedopouštěly žádné diskriminace," řekl Babar Baloch.

AFP připomněla "alarmující statistiky" o neustávajícím přílivu statisíců uprchlíků do EU, zatímco Slovensko od dob oddělení od Česka v roce 1993 udělilo azyl celkem 650 osobám. A podle průzkumu asi 70 procent je proti přijetí uprchlíků, což je pocit široce sdílený ve většině "osmadvacítky".

Přečteno: 692x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, EU, ImigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo