romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Předseda Rady Evropy: Odmítání uprchlíků na základě jejich náboženství je do očí bijící diskriminace

21.8.2015 9:48
Několik tisíc lidí přišlo 20. června 2015 na Náměstí SNP v Bratislavě na demonstraci proti přílivu uprchlíků pod názvem Stop islamizaci Evropy. Proti nesnášenlivosti demonstrovalo několik stovek lidí. (Koláž: Romea.cz)
Několik tisíc lidí přišlo 20. června 2015 na Náměstí SNP v Bratislavě na demonstraci proti přílivu uprchlíků pod názvem Stop islamizaci Evropy. Proti nesnášenlivosti demonstrovalo několik stovek lidí. (Koláž: Romea.cz)

Slovensko se nově kvůli ochotě přijmout hlavně skupinu křesťanů z přívalu uprchlíků směřujících do Evropy ocitlo ve středu pozornosti světových médií i pod palbou kritiky od generálního tajemníka Rady Evropy, považované za "hlídacího psa demokracie" na starém kontinentu.Velká zahraniční média si přitom slovenského záměru všimla až řadu týdnů poté, co o něm Bratislava začala v červnu hovořit.

Debatu zřejmě odstartoval list The Wall Street Journal, který tento týden napsal, že Slovensko je ochotné přijmout 200 syrských uprchlíků, avšak jen za podmínky, že to budou křesťané, protože na území Slovenska nejsou mešity a muslimové by se tam necítili jako doma, jak řekl mluvčí slovenského ministerstva vnitra. "Jde o příklad, nakolik uprchlická krize ohrožuje ideály multikulturalismu západní Evropy a vyvolává v evropské unii debatu o integraci, sdílení problémů a hodnot," napsal americký deník.

"Odmítáním uprchlíků na základě jejich náboženství je do očí bijící diskriminace," uvedl norský politik Thorbjörn Jagland, který stojí v čele Rady Evropy. "Slovensko by mělo změnit svůj postoj," doporučil.

Agentura AP současně uvedla, že Slovensko spolu s Českem, Maďarskem a Polskem zablokovaly v Evropské unii plán na přerozdělení uprchlíků z Itálie a Řecka mezi členské státy.

Nediskriminujeme. Vybíráme si

"Chceme si vybrat lidi, kteří opravdu chtějí začít nový život na Slovensku. Slovensko jako křesťanská země může opravdu pomoci křesťanům ze Sýrie najít nový domov na Slovensku," řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva vnitra Ivan Netík o záměru dát přednost křesťanským uprchlíkům, a to po stovce z uprchlických táborů v Turecku a v Itálii. "Nediskriminujeme žádné náboženství, ale bylo by falešnou, neupřímnou solidaritou přijímat lidi, kteří nechtějí žít na Slovensku," dodal mluvčí, podle kterého pro většinu uprchlíků je Slovensko jen tranzitní zemí, navíc tu žije jen nepatrná muslimská komunita a dokonce tu nejsou mešity.

Reuters podotkl, že 200 uprchlíků je jen nepatrný díl z 60.000 utečenců, které se Evropská komise snaží rozdělit mezi členské státy. A hlavní uprchlická destinace, Německo, letos čeká, že počet žadatelů o azyl a uprchlíků vzroste čtyřnásobně na rekordních 800.000.

"Všichni jednáme podle litery a ducha smlouvy (o EU ), která zabraňuje jakékoliv diskriminaci," odpověděla mluvčí EK Annika Breidthardtová na dotaz o slovenském postoji.

Zeman si také vybírá

"Slovensko není jediné v upřednostňování křesťanů. Český prezident Miloš Zeman, který dlouho brojí proti hrozbě islamistů a vyzval Spojené národy k útokům na jejich základny, také řekl, že by dal přednost křesťanským uprchlíkům," připomněl Reuters.

Dodal, že letos na Slovensku požádalo o azyl jen 109 lidí. Přesto několik tisíc lidí v červnu v Bratislavě demonstrovalo proti přistěhovalcům a policie zatkla stovku lidí poté, co dav zapaloval policejní vozy a napadal kolemjdoucí. A v Gabčíkovu nedávno vyvolal protesty záměr dočasně zde ubytovat 500 žadatelů o azyl v Rakousku.

Podle agentury AFP přijetí 200 syrských křesťanů na Slovensku má být podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka rozděleno do dvou let, padesátka příští rok a zbytek v roce 2017. A pouze křesťané "mají velké možnosti integrovat se transparentně do naší společnosti", uvedla rezortní mluvčí Michaela Paulenová, podle níž je na Slovensku málo muslimů a žádné mešity. "Nemáme nic proti náboženství a není to diskriminace. Ze strany Slovenska je to jen úsilí uspět s integrací," ujistila.

Avšak podle mluvčího Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) je na místě "všezahrnující" přístup. "Vyžadujeme od států, aby se nedopouštěly žádné diskriminace," řekl Babar Baloch.

AFP připomněla "alarmující statistiky" o neustávajícím přílivu statisíců uprchlíků do EU, zatímco Slovensko od dob oddělení od Česka v roce 1993 udělilo azyl celkem 650 osobám. A podle průzkumu asi 70 procent je proti přijetí uprchlíků, což je pocit široce sdílený ve většině "osmadvacítky".

Přečteno: 681x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, EU, Imigrace



HLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo