romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Představitelé Národního odporu se vrátí opět k soudu. Kauza, která trvá více jak 10 let je znovu otevřena

22.7.2020 14:40
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Obvodní soud pro Prahu 1 se bude muset znovu zabývat případem osmi lidí, kteří čelí obžalobě kvůli propagaci neonacismu, například propagací uskupení Národní odpor. Stíhání obžalovaných se před dvěma lety kvůli jeho délce zastavilo a rozhodnutí následně potvrdil i Krajský soud v Praze. Obě usnesení však zrušil Nejvyšší soud (NS), který rozhodnutí zveřejnil na svých stránkách.

V říjnu 2012 soudkyně Dana Šindelářová všechny podezřelé osvobodila. V roce 2016 začal obnovený proces, který soud v roce 2018 v neveřejném jednání zastavil kvůli jeho přílišné délce. Usnesení potvrdil odvolací soud. Nejvyšší státní zástupce však podal dovolání k Nejvyššímu soudu. V něm mimo jiné uvedl, že "povinnost státu stíhat organizovanou kriminalitu páchanou z nenávistných pohnutek, jako tomu bylo i v případě obviněných, je v zájmu individuální a zejména generální prevence i přes překročení přiměřené doby trestního stíhání". V takovém případě je podle žalobce další trvání řízení důvodné.

NS dovolání v březnu vyhověl. "Nejvyšší soud si je vědom toho, že tímto rozhodnutím dochází ke stavu, kdy bude pokračováno v řízení, jež je zatíženo deficitem nepřiměřené délky řízení. Právě proto bude muset soud prvního stupně a v případě podání opravného prostředku proti jeho rozhodnutí i soud druhého stupně vyvinout maximální úsilí k co nejrychlejšímu ukončení trestního stíhání obviněných," uvedl v rozhodnutí předseda senátu NS Ivo Kouřil.

Podle něj budou muset soudy v případě, že by obžalované uznaly vinnými, délku řízení do rozhodnutí zásadně promítnout. "Je pak věcí státu, aby případně i dalšími opatřeními kompenzoval újmu obviněným přivozenou nesplněním povinnosti orgánů činných v trestním řízení (zde soudy) rozhodnout jejich věc v přiměřené lhůtě," dodal Kouřil.

Obžaloba popisuje čtyři skutky, které se týkají například vylepování propagačních materiálů neonacistického Národního odporu (NO) ze 4. prosince 2008 v centru Prahy nebo organizování a pořádání shromáždění a pochodu 6. června 2009 v Jihlavě. Magistrátní úředník akci tehdy ukončil hned po jejím začátku. Byla nahlášena jako vzpomínkový pochod k uctění památky obětí druhé světové války. Skutečným účelem však bylo podle spisu uctění památky padlých vojáků wehrmachtu a vzdání cti příslušníkům SS.

Další skutky popsané v obžalobě se týkají vytvoření a zprovoznění webu Resistance Women Unity (RWU), což byla podle policie ženská odnož NO. Poslední skutek se týkal pořádání koncertu takzvané white power music, který se odehrál v únoru 2009 v Srbech na Kladensku.

Skupina obžalovaných vinu odmítala. Patří mezi ně například bývalý předseda pražské organizace rozpuštěné Dělnické strany Patrik Vondrák a další bývalí členové této strany nebo dlouholetý aktivista ultrapravicové scény Filip Vávra. Za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka jim hrozí tři až osm let vězení.

Přečteno: 520x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo