romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Představitelé Strany rovných příležitostí budou jednat s anticiganistou Chaloupkou

Praha, 3.7.2013 17:10, (ROMEA)
Otto Chaloupka.
Otto Chaloupka.

Anticiganista Otto Chaloupka, poslanec Věcí veřejných, se na svém blogu diví, že ho na jednom z kulatých stolů nechtěli vyslyšet lidé, kteří se zabývají romskou tématikou do hloubky, a narozdíl od něj o ní něco vědí. "Byl jsem po několika větách přehlušen výkřiky nesouhlasu a slovy, kdo sem zval tohoto antiromského populistu´".

To není nic k podivení, slušní lidé v tu chvíli vyjádřili svůj vztah k populistovi, který hlásá lži a polopravdy a rozdmýchává tím nenávist proti Romům.

Podivné je však něco jiného. Chaloupka se chlubí tím, že mu jdou na ruku dvě známé romské osobnosti, představitelé Strany rovných příležitostí Štefan Tišer a Čeněk Růžička. A zároveň se při tom tváří jako spasitel, který díky jejich návrhům konečně vyřeší "romskou otázku".

Přichází spasitel

"Při odchodu z místnosti mě oslovili předseda a 1. místopředseda Strany rovných příležitostí, se kterými jsem k mému překvapení vedl dlouhý konstruktivní rozhovor na téma obecné problematiky Romů... Pánové mimo jiné vyjádřili také nespokojenost s tím, že opakovaně nejsou přizváni kvalifikovaní zástupci Romů k žádnému projednávání návrhů, které by vedly k efektivnímu řešení problematiky...
S představiteli Strany rovných příležitostí jsme se dohodli, že je potřeba urychleně začít konstruktivně jednat. Domluvili jsme se na společném setkání, kde mi pánové předloží svoje návrhy řešení a tím mi pomohou s dokončením připravovaných změn zákonů. Přestože mi nebylo umožněno mluvit, jsem rád, že jsem se setkání zúčastnil, protože diskuze s pány Tišerem a Růžičkou měla smysl a věřím, že naše další společné jednání konečně pomůže věci rozhýbat správným směrem," píše Chaloupka.

Růžička: Poslanec si musí uvědomit svou odpovědnost

Čeněk Růžička a Štefan Tišer nepopírají, že s Chaloupkou mluvili, ale celou situaci podávají trochu jinak.

"Je pravda, že jsme se do něj před hromadou lidí pustili. Je taky pravda, že to musel jít rozdýchat ven ke stolku. Jako poslanec si musí uvědomit, že zastává velmi odpovědnou funkci. Přijímá zákony a promlouvá k veřejnosti, čímž ovlivňuje životy milionů lidí. Měl by si tedy  být vědom své odpovědnosti," sdělil  Čeněk Růžička serveru Romea.cz.

"Šel jsem potom za ním ven, abych mu domluvil," sdělil Štefan Tišer Romea.cz. "Potom jsem za ním šel i já a oba jsme ho rozebrali v onom krátkém čase, kdy začal našim argumentům rozumět," dodal k tomu Růžička.

A proč měli potřebu s Chaloupkou diskutovat?

"My nemůžeme za takto postiženými politiky jít a jednoduše jim nafackovat. Nezbývá než s nimi trpělivě komunikovat a přesvědčovat je logickými argumenty, aby svoji rétoriku zmírnili, pokud už ji nechtějí rovnou opustit. Nejsme natolik hloupí, abychom nevěděli, že Věci veřejné mají pošramocenou pověst a jejich členové se kvůli tomu budou uchylovat k populismu. Už jenom to, že se s námi chce setkat, není na škodu, my při tom budeme usilovat o to, co potřebujeme. K tomuto jednání nás vede čistý pragmatismus. Nic víc."

Čím Chaloupka vstoupil do historie

Pomineme-li naivitu pánů Růžičky a Tišera, kteří se domnívají že anticiganistické návrhy zákonů Otty Chaloupky obrátí naruby, měli by se oba představitelé SRP zamyslet i nad Chaloupkou samým. Ten totiž útočil i na ně, například odsudkem romských předáků, paušálně, všech:

  • Romští předáci by se v první řadě měli začít nějak slušně živit. To jsou stejní paraziti na romské komunitě jako je romská komunita parazitem na většinové společnosti…

O zakládání romských politických stran vyslovil "romský spasitel" také "zajímavá" slova:

  • "Romové zakládají politickou stranu. Zase. Co od toho očekávají? Větší páku na získání dalších výhod? Potom se ptám, jaké další výhody ještě můžou chtít?"

Chaloupka však nenechal suchou nitku na Romech vůbec. Opět paušálně, tedy ze všech, z Romů "nadělal zločince":

  • Dneska nemusí pracovat, pořád si jenom stěžují, roste vlna fyzického násilí vůči většinové společnosti a my jim pořád ustupujeme...
  • Já chápu tu snahu něco s tím udělat a snažit se je začlenit, převychovat jednu generaci těchto nepřizpůsobivých a dát jim všechny podmínky, aby se mohli stát slušnými lidmi, kteří nejsou na obtíž a nikdo jimi nemusel opovrhovat. Ale kolik let už to trvá, že se je snažíme nějakým způsobem začlenit a ono to nemá žádný efekt?“
  • Problematické je, že stojí hodně peněz, a nic nepřináší, a tak je to u nich po generace a není u nich žádná snaha na tom něco změnit. Stojí nás stovky milionů korun, a co se nám dostává zpátky? Fyzické ataky, krádeže, loupeže a podobně.
  • Nepracuješ? Nemáš nárok. Začneš krást? Hop do vězení. Slyšel jsem názor, že když jim sebereme dávky, tak budou páchat ještě větší kriminalitu. Ne, něco uděláš a prostě budeš sedět a příště si to rozmyslíš. Do revoluce taky existovala povinnost pracovat. Cigáni museli makat. Dostali lopatu, někteří se o ni sice jen opírali, ale někde museli být po pracovní dobu a aspoň předstírat, že pracují. Dneska nemusí pracovat, pořád si jenom stěžují, roste vlna fyzického násilí vůči většinové společnosti a my jim pořád ustupujeme. Na co čekáme? Až nás začnou beztrestně na ulicích sekat mačetama a krást důchodcům peněženky a podobně?
  • Když někdo napadne Cigána, tak je to rasový trestný čin a dostane trest v nejvyšší sazbě, a když Cigán zmlátí bělošku, okrade stařenku nebo znásilní, týrá a terorizuje dvanáctiletého bílého kluka, tak dostane trest, jako by někomu jenom sebral peněženku. Takhle to nejde dál a směřuje to do průšvihu. Pokud lidé vidí, že stát se o ně nepostará, tak vezmou tu věc do vlastních rukou a bude zle. A já se tomu nedivím.

Nedávno Chaloupka reagoval na výzvu romského předáka Františka Tomáše starostce Duchcova, aby přišla na romský mítink, těmito slovy:

  • Velmi chytré od cikánského vůdce. Arogance a sebevědomí jim tedy nechybí. Ale lidi jsou na hraně a ještě pár takovýchto cikánských provokací a začne mazec. A pak je neochrání ani těžkooděnci.

Vzápětí umístil Chaloupka na svůj facebookový profil otevřený dopis:

  • Slušní lidé dlouho snášeli vaše krádeže, agresivitu a neoprávněně požadavky na další a další výhody. Ale jak každý rozumný člověk ví, tohle nemohlo pokračovat donekonečna (...) Lidé už toho mají dost, pane Tomáši. Už nemají trpělivost. A vy se jen každou další provokaci posunujete přes tu pomyslnou hranu. Tlačíte a něco nutně musí prasknout. Brzy. Nespoléhejte na to, že jste státem chráněni a že je vám vše dovoleno. Lidé necítí ochranu od státu a je jen otázkou času, kdy vezmou svou ochranu do svých rukou. A potom, pane Tomáši, bude zle. Berte to ode mne jako dobrou radu. Máte ji zadarmo.

Představitelům Strany rovných příležitostí přeji dobré zažití a vynikající výsledky jejich jednání s Chaloupkou a jemu podobnými.

VIDEO

Přečteno: 3425x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Anticiganismus, Politika, PopulismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo