romea - logo
21. ledna 2022 (pátek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přes 150 lidí přijelo uctít do Hodonína u Kunštátu památku Romů transportovaných do Osvětimi

21.8.2020 13:43
Památník Žalov je součástí piety v bývalém koncentračním táboře v Hodoníne u Kunštátu. Foto František Kostlán.
Památník Žalov je součástí piety v bývalém koncentračním táboře v Hodoníne u Kunštátu. Foto František Kostlán.

Zhruba 150 lidí se ve čtvrtek v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku zúčastnilo pietního aktu k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů. Řekla to mluvčí pořádajícího Muzea romské kultury Alica Sigmund Heráková. Lidé si připomněli hromadný transport za druhé světové války, při kterém muselo do koncentračního tábora v Osvětimi 749 romských a sintských mužů, žen a dětí.

V Hodoníně u Kunštátu býval za války takzvaný cikánský tábor. Muzeum loni zde zpřístupnilo Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě. Podle ředitelky muzea Jany Horváthové se akce uskutečnila bez změny termínu a s ohledem na konání ve vnějších prostorách památníků organizace neomezila počet návštěvníků ani nevyžadovala roušky.

Pietní akt se konal už posedmasedmdesáté. Jeho účastníci položili věnce a květiny na pohřebiště s hromadnými hroby, které se nazývá Žalov. Během akce vystoupili například zpěvačka Pavlína Matiová, klarinetista Mario Krajčovič a houslový virtuóz Marek Balog. Vzpomínkové akce se zúčastnil také jezuitský kněz a bývalý politický vězeň František Lízna, který se pastoračně zaměřuje mimo jiné na Romy a ze solidarity se hlásí k romské národnosti. "Je potřeba si všímat těch nejchudších lidí, mezi které Romové patří," řekl P. Lízna a ocenil, že akce získává na důležitosti. "Celkově jsem tu asi po desáté, ale nyní s pětiletou pauzou. Nebudeme-li si tyto hrozné činy připomínat, může se stát, že se vrátíme do takových kolejí," poznamenal.

Tábor měl za druhé světové války kapacitu 300 míst, přesto se v něm tísnilo ve špatných hygienických podmínkách asi 1200 lidí. Proto v místě vypukla epidemie tyfu. V noci na 22. srpna 1943 se uskutečnil velký transport 749 Romů do nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

V genocidních mašinériích nacistického Německa zahynulo za druhé světové války téměř 90 procent českých a moravských Romů. Z asi 6500 Romů z protektorátu jich 4870 odjelo transporty do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, vrátilo se jich jen 583.

Účastníci pietního aktu v Hodoníně u Kunštátu položili věnce a květiny na pohřebiště s hromadnými hroby, které se nazývá Žalov. Během akce vystoupili zpěvačka Pavlína Matiová, klarinetista Mario Krajčovič a houslový virtuóz Marek Balog.

V místě bývalého tábora vznikl památník, který má historii připomínat. Vybudovaly ho Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, práce trvaly pět let. Muzeum romské kultury místo převzalo předloni a dále pracovalo na úpravách. Vzniká i expozice připomínající osudy Romů.

Přečteno: 1191x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hodonín u Kunštátu, Pietní akce, Holocaust, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo