romea - logo
8. března 2021 (pondělí)
svátek má Gabriela

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přes 150 lidí přijelo uctít do Hodonína u Kunštátu památku Romů transportovaných do Osvětimi

21.8.2020 13:43
Památník Žalov je součástí piety v bývalém koncentračním táboře v Hodoníne u Kunštátu. Foto František Kostlán.
Památník Žalov je součástí piety v bývalém koncentračním táboře v Hodoníne u Kunštátu. Foto František Kostlán.

Zhruba 150 lidí se ve čtvrtek v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku zúčastnilo pietního aktu k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů. Řekla to mluvčí pořádajícího Muzea romské kultury Alica Sigmund Heráková. Lidé si připomněli hromadný transport za druhé světové války, při kterém muselo do koncentračního tábora v Osvětimi 749 romských a sintských mužů, žen a dětí.

V Hodoníně u Kunštátu býval za války takzvaný cikánský tábor. Muzeum loni zde zpřístupnilo Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě. Podle ředitelky muzea Jany Horváthové se akce uskutečnila bez změny termínu a s ohledem na konání ve vnějších prostorách památníků organizace neomezila počet návštěvníků ani nevyžadovala roušky.

Pietní akt se konal už posedmasedmdesáté. Jeho účastníci položili věnce a květiny na pohřebiště s hromadnými hroby, které se nazývá Žalov. Během akce vystoupili například zpěvačka Pavlína Matiová, klarinetista Mario Krajčovič a houslový virtuóz Marek Balog. Vzpomínkové akce se zúčastnil také jezuitský kněz a bývalý politický vězeň František Lízna, který se pastoračně zaměřuje mimo jiné na Romy a ze solidarity se hlásí k romské národnosti. "Je potřeba si všímat těch nejchudších lidí, mezi které Romové patří," řekl P. Lízna a ocenil, že akce získává na důležitosti. "Celkově jsem tu asi po desáté, ale nyní s pětiletou pauzou. Nebudeme-li si tyto hrozné činy připomínat, může se stát, že se vrátíme do takových kolejí," poznamenal.

Tábor měl za druhé světové války kapacitu 300 míst, přesto se v něm tísnilo ve špatných hygienických podmínkách asi 1200 lidí. Proto v místě vypukla epidemie tyfu. V noci na 22. srpna 1943 se uskutečnil velký transport 749 Romů do nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

V genocidních mašinériích nacistického Německa zahynulo za druhé světové války téměř 90 procent českých a moravských Romů. Z asi 6500 Romů z protektorátu jich 4870 odjelo transporty do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, vrátilo se jich jen 583.

Účastníci pietního aktu v Hodoníně u Kunštátu položili věnce a květiny na pohřebiště s hromadnými hroby, které se nazývá Žalov. Během akce vystoupili zpěvačka Pavlína Matiová, klarinetista Mario Krajčovič a houslový virtuóz Marek Balog.

V místě bývalého tábora vznikl památník, který má historii připomínat. Vybudovaly ho Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, práce trvaly pět let. Muzeum romské kultury místo převzalo předloni a dále pracovalo na úpravách. Vzniká i expozice připomínající osudy Romů.

Přečteno: 1118x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hodonín u Kunštátu, Pietní akce, Holocaust, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo