romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přes 150 lidí přijelo uctít do Hodonína u Kunštátu památku Romů transportovaných do Osvětimi

21.8.2020 13:43
Památník Žalov je součástí piety v bývalém koncentračním táboře v Hodoníne u Kunštátu. Foto František Kostlán.
Památník Žalov je součástí piety v bývalém koncentračním táboře v Hodoníne u Kunštátu. Foto František Kostlán.

Zhruba 150 lidí se ve čtvrtek v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku zúčastnilo pietního aktu k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů. Řekla to mluvčí pořádajícího Muzea romské kultury Alica Sigmund Heráková. Lidé si připomněli hromadný transport za druhé světové války, při kterém muselo do koncentračního tábora v Osvětimi 749 romských a sintských mužů, žen a dětí.

V Hodoníně u Kunštátu býval za války takzvaný cikánský tábor. Muzeum loni zde zpřístupnilo Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě. Podle ředitelky muzea Jany Horváthové se akce uskutečnila bez změny termínu a s ohledem na konání ve vnějších prostorách památníků organizace neomezila počet návštěvníků ani nevyžadovala roušky.

Pietní akt se konal už posedmasedmdesáté. Jeho účastníci položili věnce a květiny na pohřebiště s hromadnými hroby, které se nazývá Žalov. Během akce vystoupili například zpěvačka Pavlína Matiová, klarinetista Mario Krajčovič a houslový virtuóz Marek Balog. Vzpomínkové akce se zúčastnil také jezuitský kněz a bývalý politický vězeň František Lízna, který se pastoračně zaměřuje mimo jiné na Romy a ze solidarity se hlásí k romské národnosti. "Je potřeba si všímat těch nejchudších lidí, mezi které Romové patří," řekl P. Lízna a ocenil, že akce získává na důležitosti. "Celkově jsem tu asi po desáté, ale nyní s pětiletou pauzou. Nebudeme-li si tyto hrozné činy připomínat, může se stát, že se vrátíme do takových kolejí," poznamenal.

Tábor měl za druhé světové války kapacitu 300 míst, přesto se v něm tísnilo ve špatných hygienických podmínkách asi 1200 lidí. Proto v místě vypukla epidemie tyfu. V noci na 22. srpna 1943 se uskutečnil velký transport 749 Romů do nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

V genocidních mašinériích nacistického Německa zahynulo za druhé světové války téměř 90 procent českých a moravských Romů. Z asi 6500 Romů z protektorátu jich 4870 odjelo transporty do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, vrátilo se jich jen 583.

Účastníci pietního aktu v Hodoníně u Kunštátu položili věnce a květiny na pohřebiště s hromadnými hroby, které se nazývá Žalov. Během akce vystoupili zpěvačka Pavlína Matiová, klarinetista Mario Krajčovič a houslový virtuóz Marek Balog.

V místě bývalého tábora vznikl památník, který má historii připomínat. Vybudovaly ho Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, práce trvaly pět let. Muzeum romské kultury místo převzalo předloni a dále pracovalo na úpravách. Vzniká i expozice připomínající osudy Romů.

Přečteno: 1095x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hodonín u Kunštátu, Pietní akce, Holocaust, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Galakoncert festivalu Khamoro 2020

videoPŘÍMÝ PŘENOS od 19 hodin: Na galakoncertě světového romského festivalu Khamoro vystoupí i Gitana se skupinou Kale

29.11.2020 17:09
Letošní specifický ročník Světového romského festivalu Khamoro vyvrcholí dnes živě vysílaným Galakoncertem z pražského kulturního centra La Fabrika v pražských Holešovicích. Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice se letošní ročník festivalu koná poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září a druhá část začíná právě dnes. Galakoncert lze sledovat zcela zdarma i na zpravodajském serveru Romea.cz.
 celý článek

Záběr z vánoční reklamní kampaně firma Vodafone (FOTO: Vodafone)

Napůl indonéské děti vadí rasistům ve vánoční kampani firmy Vodafone. Ta se proti nenávistným komentářům ohradila

29.11.2020 12:33
Vodafone důrazně odmítl nenávistné a rasistické komentáře, které se objevily na sociálních sítích po spuštění letošní vánoční kampaně. Vodafone do spotů totiž obsadil bratry Sama a Maxe Budimanovi, kteří mají po otci indonéské kořeny a to byl pro některé diskutující velký problém.
 celý článek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FOTO: www.mpsv.cz)

Maláčová: Vláda má v pondělí projednávat zvýšení přídavků na děti

29.11.2020 11:48
Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila k dohodě na podobě úpravy dávky. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak kompromis vypadá, nechtěla přiblížit. Vládní strany se dosud nemohly shodnout na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat. Dohoda naopak byla na zvýšení částek o 26 procent od ledna.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo