romea - logo
24. října 2020 (sobota)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů Miranda Vuolasranta: Romové jsou specificky ohroženi koronavirem, dodržujme preventivní opatření, děkujeme zdravotníkům

4.4.2020 15:42
Miranda Vuolasranta, prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů (FOTO: Flickr.com)
Miranda Vuolasranta, prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů (FOTO: Flickr.com)

Prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů (ERTF) Miranda Vuolasranta vyzvala v období pandemie onemocnění COVID-19 všechny Romky projevům solidarity, podpory a lidskosti v této mimořádné situaci. Uvedla, že romské komunity jsou specificky ohroženy koronavirem. "Každý z nás musí převzít zodpovědnost a chránit proti nákaze sám sebe a pokud onemocní, i ostatní, zejména starší lidi a lidi trpící zdravotními obtížemi," napsala v prohlášení Vuolasranta. "Je úžasné být svědkem toho, jak se sjednocujeme napříč komunitami v jeden národ a všichni společně bojujeme proti této pandemii," dodala Miranda Vuolasranta v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Prohlášení prezidentky ERTF Mirandy Vuolasranta

Drazí přátelé,

v této nejisté době moje myšlenky a modlitby směřují k Vám a vašim blízkým. Jako na mnoho z vás i na mě těžce doléhají každodenní zprávy o tom, jak jsou naše komunity specificky ohroženy koronavirem. Cítím potřebu a povinnost oslovit vás jménem Evropského fóra Romů a Travelerů, abych Vás vyzvala k projevům solidarity, podpory a lidskosti v této mimořádné situaci.

Zatímco nemoc může propuknout u kohokoliv z nás, riziko nákazy a vzniku závažných zdravotních komplikací je mezi romskými komunitami daleko vyšší v důsledku zdravotních, sociálních a ekonomických podmínek.

Každý z nás musí převzít zodpovědnost a chránit proti nákaze sám sebe a pokud onemocní, i ostatní, zejména starší lidi a lidi trpící zdravotními obtížemi.

Je toho mnoho, co můžeme dělat pro bezpečí našich komunit a vzájemnou podporu: ať už je to obligátní mytí rukou, starost o naše starší sousedy či naše angažovanost v oblasti rasové diskriminace, v jejímž důsledku naše komunity zůstávají bez pomoci a zároveň jsou prezentovány jako bezpečnostní hrozba. Navzdory tomu, že jsme fyzicky izolováni, dnes více než kdykoliv jindy je třeba zůstat ve spojení a vzájemně se podporovat.  

Ačkoliv většina z nás zná a aplikuje preventivní opatření, ráda bych některá z nich zdůraznila. 

V prvé řadě, myjte si ruce, to je základní pravidlo snižující šíření infekce. Myjte si ruce po použití toalety, smrkání, kašlání, kýchání, před jídlem nebo po styku s nemocnou osobou. Dále si nesahejte na obličej, pokud jste nemocní, zůstaňte doma, desinfikujte pravidelně všechny povrchy, zejména elektronická zařízení jako telefony, tablety, počítače.

Tyto jednoduché kroky můžou ochránit vás a lidi ve vašem okolí a také vás mohou posílit, pokud se cítíte bezmocní.

Je úžasné být svědkem toho, jak se sjednocujeme napříč komunitami v jeden národ a všichni společně bojujeme proti této pandemii.

ERTF tu je pro podporu vás všech.

Ráda bych využila této příležitosti a poděkovala všem zdravotním profesionálům na celém světě za jejich obětavost a péči.

Dávejte na sebe pozor a hledejte oporu v našem romství, vzájemné solidaritě a podpoře.

Odevzdávám vás všechny do božích rukou a pod jeho ochranu.  

Vaše sestra  

Miranda Vuolasranta, prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů

Přečteno: 930x
 

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Nemocnice, ERTF, The European Roma and Travellers ForumHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo