romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů Miranda Vuolasranta: Romové jsou specificky ohroženi koronavirem, dodržujme preventivní opatření, děkujeme zdravotníkům

4.4.2020 15:42
Miranda Vuolasranta, prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů (FOTO: Flickr.com)
Miranda Vuolasranta, prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů (FOTO: Flickr.com)

Prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů (ERTF) Miranda Vuolasranta vyzvala v období pandemie onemocnění COVID-19 všechny Romky projevům solidarity, podpory a lidskosti v této mimořádné situaci. Uvedla, že romské komunity jsou specificky ohroženy koronavirem. "Každý z nás musí převzít zodpovědnost a chránit proti nákaze sám sebe a pokud onemocní, i ostatní, zejména starší lidi a lidi trpící zdravotními obtížemi," napsala v prohlášení Vuolasranta. "Je úžasné být svědkem toho, jak se sjednocujeme napříč komunitami v jeden národ a všichni společně bojujeme proti této pandemii," dodala Miranda Vuolasranta v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Prohlášení prezidentky ERTF Mirandy Vuolasranta

Drazí přátelé,

v této nejisté době moje myšlenky a modlitby směřují k Vám a vašim blízkým. Jako na mnoho z vás i na mě těžce doléhají každodenní zprávy o tom, jak jsou naše komunity specificky ohroženy koronavirem. Cítím potřebu a povinnost oslovit vás jménem Evropského fóra Romů a Travelerů, abych Vás vyzvala k projevům solidarity, podpory a lidskosti v této mimořádné situaci.

Zatímco nemoc může propuknout u kohokoliv z nás, riziko nákazy a vzniku závažných zdravotních komplikací je mezi romskými komunitami daleko vyšší v důsledku zdravotních, sociálních a ekonomických podmínek.

Každý z nás musí převzít zodpovědnost a chránit proti nákaze sám sebe a pokud onemocní, i ostatní, zejména starší lidi a lidi trpící zdravotními obtížemi.

Je toho mnoho, co můžeme dělat pro bezpečí našich komunit a vzájemnou podporu: ať už je to obligátní mytí rukou, starost o naše starší sousedy či naše angažovanost v oblasti rasové diskriminace, v jejímž důsledku naše komunity zůstávají bez pomoci a zároveň jsou prezentovány jako bezpečnostní hrozba. Navzdory tomu, že jsme fyzicky izolováni, dnes více než kdykoliv jindy je třeba zůstat ve spojení a vzájemně se podporovat.  

Ačkoliv většina z nás zná a aplikuje preventivní opatření, ráda bych některá z nich zdůraznila. 

V prvé řadě, myjte si ruce, to je základní pravidlo snižující šíření infekce. Myjte si ruce po použití toalety, smrkání, kašlání, kýchání, před jídlem nebo po styku s nemocnou osobou. Dále si nesahejte na obličej, pokud jste nemocní, zůstaňte doma, desinfikujte pravidelně všechny povrchy, zejména elektronická zařízení jako telefony, tablety, počítače.

Tyto jednoduché kroky můžou ochránit vás a lidi ve vašem okolí a také vás mohou posílit, pokud se cítíte bezmocní.

Je úžasné být svědkem toho, jak se sjednocujeme napříč komunitami v jeden národ a všichni společně bojujeme proti této pandemii.

ERTF tu je pro podporu vás všech.

Ráda bych využila této příležitosti a poděkovala všem zdravotním profesionálům na celém světě za jejich obětavost a péči.

Dávejte na sebe pozor a hledejte oporu v našem romství, vzájemné solidaritě a podpoře.

Odevzdávám vás všechny do božích rukou a pod jeho ochranu.  

Vaše sestra  

Miranda Vuolasranta, prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů

Přečteno: 844x
 

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Nemocnice, ERTF, The European Roma and Travellers ForumHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo