romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů Miranda Vuolasranta: Romové jsou specificky ohroženi koronavirem, dodržujme preventivní opatření, děkujeme zdravotníkům

4.4.2020 15:42
Miranda Vuolasranta, prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů (FOTO: Flickr.com)
Miranda Vuolasranta, prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů (FOTO: Flickr.com)

Prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů (ERTF) Miranda Vuolasranta vyzvala v období pandemie onemocnění COVID-19 všechny Romky projevům solidarity, podpory a lidskosti v této mimořádné situaci. Uvedla, že romské komunity jsou specificky ohroženy koronavirem. "Každý z nás musí převzít zodpovědnost a chránit proti nákaze sám sebe a pokud onemocní, i ostatní, zejména starší lidi a lidi trpící zdravotními obtížemi," napsala v prohlášení Vuolasranta. "Je úžasné být svědkem toho, jak se sjednocujeme napříč komunitami v jeden národ a všichni společně bojujeme proti této pandemii," dodala Miranda Vuolasranta v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Prohlášení prezidentky ERTF Mirandy Vuolasranta

Drazí přátelé,

v této nejisté době moje myšlenky a modlitby směřují k Vám a vašim blízkým. Jako na mnoho z vás i na mě těžce doléhají každodenní zprávy o tom, jak jsou naše komunity specificky ohroženy koronavirem. Cítím potřebu a povinnost oslovit vás jménem Evropského fóra Romů a Travelerů, abych Vás vyzvala k projevům solidarity, podpory a lidskosti v této mimořádné situaci.

Zatímco nemoc může propuknout u kohokoliv z nás, riziko nákazy a vzniku závažných zdravotních komplikací je mezi romskými komunitami daleko vyšší v důsledku zdravotních, sociálních a ekonomických podmínek.

Každý z nás musí převzít zodpovědnost a chránit proti nákaze sám sebe a pokud onemocní, i ostatní, zejména starší lidi a lidi trpící zdravotními obtížemi.

Je toho mnoho, co můžeme dělat pro bezpečí našich komunit a vzájemnou podporu: ať už je to obligátní mytí rukou, starost o naše starší sousedy či naše angažovanost v oblasti rasové diskriminace, v jejímž důsledku naše komunity zůstávají bez pomoci a zároveň jsou prezentovány jako bezpečnostní hrozba. Navzdory tomu, že jsme fyzicky izolováni, dnes více než kdykoliv jindy je třeba zůstat ve spojení a vzájemně se podporovat.  

Ačkoliv většina z nás zná a aplikuje preventivní opatření, ráda bych některá z nich zdůraznila. 

V prvé řadě, myjte si ruce, to je základní pravidlo snižující šíření infekce. Myjte si ruce po použití toalety, smrkání, kašlání, kýchání, před jídlem nebo po styku s nemocnou osobou. Dále si nesahejte na obličej, pokud jste nemocní, zůstaňte doma, desinfikujte pravidelně všechny povrchy, zejména elektronická zařízení jako telefony, tablety, počítače.

Tyto jednoduché kroky můžou ochránit vás a lidi ve vašem okolí a také vás mohou posílit, pokud se cítíte bezmocní.

Je úžasné být svědkem toho, jak se sjednocujeme napříč komunitami v jeden národ a všichni společně bojujeme proti této pandemii.

ERTF tu je pro podporu vás všech.

Ráda bych využila této příležitosti a poděkovala všem zdravotním profesionálům na celém světě za jejich obětavost a péči.

Dávejte na sebe pozor a hledejte oporu v našem romství, vzájemné solidaritě a podpoře.

Odevzdávám vás všechny do božích rukou a pod jeho ochranu.  

Vaše sestra  

Miranda Vuolasranta, prezidentka Evropského fóra Romů a Travelerů

Přečteno: 922x
 

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Nemocnice, ERTF, The European Roma and Travellers ForumHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo