romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prezidentská volba jde do finále: Romské osobnosti podporují Drahoše, Zemana budou volit i extremisté

26.1.2018 10:10
Miloš Zeman a Jiří Drahoš
Miloš Zeman a Jiří Drahoš

Prezidentské volby hýbou v posledních týdnech českým internetem, sociálními sítěmi a medií. Společnost rozdělena na dvě části bude už dnes odpoledne rozhodovat o tom, kdo bude příští hlavou státu. Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Jiří Drahoš se utkali za podpory svých příznivců v druhé a poslední odvysílané debatě na České televizi. Právě závěrečný duel na ČT by mohl být pro rozhodování některých voličů klíčový.

Podle zpráv největších mediální domů zamíchala kartami v posledních hodinách, oproti úterní debatě na TV Prima, i daleko kultivovanější včerejší prezidentská debata na veřejnoprávní televizi, která mimochodem dlouhodobě sklízí kritiku, že je proti Zemanovi zaměřená. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pak Českou televizi pravidelně na svém twitterovém účtu nazývá ČST Praha, tedy odkazuje na název z totalitní doby.

Poslední duel se neobešel bez podpory kandidátů. Každý z nich si sebou mohl vzít do dvorany Rudolfina pouze 30 svých podporovatelů, aby se zamezilo hlučnému povykování a přerušování jedné z nejočekávanější debaty v letošních volbách. Drahoše přišli podpořit třeba jeho bývalí protikandidáti Marek Hilšer s manželkou, Michal Horáček a herečka Anna Geislerová. Zemana přišel do Rudolfína podpořit blízký přítel František Ringo Čech nebo Zemanem oceněný režisér Zdeněk Troška. V publiku zasedl i Zemanův protikandidát hudebník Petr Hannig.

Romské osobnosti volí Drahoše a k jeho volbě vyzývají i ostatní Romy

Mezi šedesátkou pozvaných podporovatelů neseděl žádný zástupce romské menšiny. Přitom samotní romští představitelé se aktivně podílejí nejen na výzvě „Romové - Jdeme do toho“ prostřednictví sociálních sítí, ale také svými statusy a videi, které se až na výjimky přiklánějí na stranu bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše.

Známý hudebník a romská autorita Gejza Horváth se už v minulosti vyjádřil, že v historicky první volbě prezidenta podpořil Miloše Zemana, za což se dnes stydí a znovu to zmínil i v letákové výzvě "Romové – Jdeme do toho".

Ze Zemanova působení v prezidentském úřadě je rozčarován i bývalý člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Cyril Koky, který nyní otevřeně podpořil Drahoše. "Při posledních prezidentských volbách jsem v 2. kole dal hlas Miloši Zemanovi. Musím však otevřeně přiznat, že z jeho prezidentského období jsem rozčarován a tentokrát mu svůj hlas rozhodně nedám, protože mě velice zklamal," uvedl Cyril Koky, koordinátor pro romské záležitosti a integrace cizinců ve Středočeském kraji.

Oproti Zemanovi, který se před časem vyjádřil, že asi 90 % procent "nepřizpůsobivých" občanů tvoří Romové, je pro mnohé Romy jasnou volbou Drahoš. Podpořila ho také třeba Romská demokratická strana nebo Členové Asociace romských podnikatelů a spolků ČR.

VIDEO

Miloš Zeman se na adresu Romů vyjádřil několikrát velmi nelichotivě.

"Já bych stavěl na důsledném respektování principu etnické nediskriminace, a to nejen na papíře, ale i vymáháním pravidel – sankcemi za jeho nedodržování. Zároveň bych se snažil o povzbuzování občanské a kulturní angažovanosti romského obyvatelstva, podpoře podnikatelských nápadů, minimálně jako příkladů pozitivní praxe. Pokud jde o vztah ostatních skupin obyvatelstva k Romům, rozhodně bych byl pro co nejdůslednější potírání etnicky motivovaného násilí – což platí oboustranně. A lepším vztahům by určitě pomohlo i to, kdyby se sociální systém staral jen o ty, kteří to opravdu sami nedokážou," uvedl v rozhovoru před prvním kolem volby pro server A2larm Jiří Drahoš.

ANKETA Romea.cz

Zeman: 90 procent nepřizpůsobivých jsou Romové

Drahoš se také pro server Romea.cz souhlasně vyjádřil k výkupu vepřína v Letech u Písku. Miloš Zeman na stejné otázky serveru Romea.cz neodpověděl, ale dříve se pro mainstreamová média vyjádřil zásadně proti výkupu vepřína a také uvedl zmíněný výrok o 90% Romů ve skupině "nepřizpůsobivých".

"Pokud jde o ty Romy, víte já si myslím, že nemá cenu, aby existovala pozitivní diskriminaci Romů, protože i pozitivní diskriminace je pořád diskriminací. To znamená ke všem máme přistupovat stejně. A já rád používám té kategorie nepřizpůsobivý a definuji si jí jako lidé, kteří odmítnou nabízenou práci, i když jsou absolutně zdravý. Nu, že mezi těmi je 90 procent Romů to je asi pravda, ale může tam být také 10 procent bílých flákačů a my k nim máme přistupovat naprosto stejně. Teprve kdybychom kteroukoliv z těchto dvou skupin diskriminovali, ať už pozitivně nebo negativně, tak porušujeme lidská práva," řekl Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov.

Proti Zemanovu výroku na TV Barrandov se ohradili otevřeným dopisem členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Vyzvali tak občany České republiky, aby v nadcházejících prezidentských volbách nevolili současného prezidenta Miloše Zemana. Podle nich je jeho služba státu „nekvalitní a kontraproduktivní“. „Prezident země si nemůže dovolit veřejná prohlášení tohoto typu bez podložených dat a údajů. Znevažuje tím postavení jedné ze zákonem uznaných národnostních menšin a podporuje negativní postoje občanů,“ uvádí se v dopise.

Jiřího Drahoše podpořil zpěvák Radek Banga nebo David Tišer, herec a divadelní režisér, který kandidoval za Stranu zelených v nedávných volbách. Tišer vyzval na svém facebookovém profilu, aby voliči jasně podpořili Drahoše.

VIDEO

Podobně se k podpoře Jiří Drahoše vyjádřila v úterý na svém profilu i Jana Horváthová, historička a ředitelka Muzea romské kultury v Brně. „Lidi, viděli jste dnes ten televizní duel kandidátů na prezidenta na Primě? Kdo ještě váhá, koho z těch dvou volit, po tomto shlédnutí snad už déle váhat nemůže. Zeman zcela propadl, oproti elegantnímu a kultivovanému Drahošovi. Neváhejte, přece nebudeme žít dalších 5 let s ostudou, je to naše vizitka. Věřím, že nejsme národ hospodských týpků, kterým by imponoval zavilý stařec. Zatím v to věřím,“ uvedla na Facebooku Horváthová.

Slušnost, je jedním z atributů Drahoše. Vyčítáno mu je od současné hlavy státu jeho politické nezkušenosti. Ty mu ostatně Zeman zdůrazňoval i při včerejší debatě.

"Vůbec nerozumí politice, protože politika je řemeslo. Já sám se ho učím 25 let a nechci říci, že to umím. Je kus odvahy v tom aspirovat na nejvyšší funkci ve státě a nevědět nic o politice," prohlásil současný prezident v živém přenosu. Drahoš okamžitě odmítl, že by byl politickým nováčkem, zdůraznil, že v minulosti mnohokrát jednal s politiky a bojoval s nimi. Na funkci prezidenta republiky podle něj neexistuje žádná vysoká škola.

O Drahošově politické nezkušenosti je přesvědčená i první dáma Ivana Zemanová. Ta se před nedávnem v rozhovoru pro server iDNES.cz vyjádřila, že nepochybuje o tom, že pan Drahoš je vzdělaný člověk s širokým přehledem, přesto ji jeho kandidatura překvapila. Na otázku čím odpověděla, že člověk bez politických zkušeností kandiduje na takto vysoký a politický post.

Šance jsou vyrovnané

Šance obou se zdají být oproti prvnímu kolu prezidentské volby vyrovnané. Z pohledu sázkových kanceláří je ale favoritem Zeman. To si nemyslí třeba režisér Zdeněk Svěrák, bývalí fotbalisté Vladimír Šmicer a Jozef Chovanec, herci Bolek Polívka a Martin Dejdar, zpěvačka Marie Rottrová nebo hudebník kapely Olympik Petr Janda, kteří se vyjadřují k podpoře Drahoše.

S nimi nesouhlasí tehdejší asistentka pěti prezidentů USA. "Hlava státu musí mít pořádné ego, aby byla schopná se rozhodovat. Miloš Zeman je člověk, který dokázal, že umí číst v duši národa," řekla Eliška Hašková Coolidge v pořadu Výzva na zpravodajském serveru Seznam.cz.

Miloše Zemana podporují i extremisté

Podpory se Zemanovi dostalo i od předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase. Ten podpořil Miloše Zemana hned po prvním kole volby. "Tak je jasno. Ve druhém kole nás čeká duel Zemana s Drahošem. V tuto chvíli zcela jasně říkám, že za této situace je nutné podpořit současného prezidenta. Bruselského kývače, podporovatele imigrantů a odmítače referenda, tedy vlezdoprdelku Drahoše, na Hradě opravdu nechci. A takto by měli uvažovat všichni vlastenci," uvádí na svém facebookovém profilu.

Druhé kolo prezidentské volby se uskuteční dnes a zítra - 26. a 27. ledna 2018. Vítěz voleb převezme úřad 8. března.

Přečteno: 2412x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Volby, Prezidentské volby, Prezidentské volby 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo