romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Při novoročním požáru ubytovny v Kutné hoře zemřela jedna žena. Mnoho lidí nabídlo pomocnou ruku a vlna solidarity se zvedla také mezi místními Romy

6.1.2021 22:30
Požár ubytovny v kutnohorském Sedlci (FOTO: HZS Středočeského kraje)
Požár ubytovny v kutnohorském Sedlci (FOTO: HZS Středočeského kraje)

Novoroční požár ubytovny v kutnohorském Sedlci připravil o střechu nad hlavou přibližně čtyři desítky lidí a způsobil smrt jedné starší osoby. Příčina požáru je zatím neznámá a případu se intenzivně věnuje policie. Požár vznikl ve večerních hodinách, a zastihl obyvatele, převážně Romy, nepřipravené.

Někteří vyskakovali před ohněm z okna, jiní podle svědků vyběhli v panice ven bosi, nebo jen v tom, co měli na sobě. Podle starosty Kutné Hory, Josefa Viktory byli lidé přesunuti do sportovního areálu Klimeška, kde se nachází i ubytovací zařízení. Město, podle starosty, pracuje intenzivně na tom, aby se mohli lidé co nejdříve navrátit do normálního života a měli co nejdříve adekvátní náhradu bydlení.

ÚČET PRO FINANČNÍ DARY

  • č.  ú.  8248-444212389/0800, 
  • IBAN:  CZ2508000082480444212389; 
  • BIC: GIBACZPX; 
  • var.  symbol:  52132321 
  • do  poznámky  uvést  „Ubytovna  Sedlec“.  Dary  budou použity pro zajištění potřeb obyvatel ubytovny.

Mnoho lidí nabídlo pomocnou ruku a vlna solidarity se zvedla také mezi místními Romy, kteří podpořili postižené požárem. „Velký dík patří všem, kteří se do sbírky zapojili. Obrovská vlna solidarity se zvedla také v místní romské komunitě. Například Tomáš Slavík a Josef Koňak organizovali sbírku přes sociální sítě a vybrané věci postupně přiváželi. Děkujeme také rodině Ladislava Pešty a všem dalším anonymním dárcům,“ řekla pro Kutnohorský deník Alžběta Brychtová z Nadace Dítě a kůň.

Zastupitelstvo Kutné Hory mělo dnes, 6. ledna schůzi, na které se řešila pomoc rodinám zasaženým tímto požárem. „Hned, jak jsem se dozvěděl, že tam hoří, dorazil jsem na místo a společně se správci sportovní haly Klimeška jsem poškozeným zařídil dočasné ubytování. Tímto bych chtěl správcům sportovní haly poděkovat za rychlou součinnost,“ řekl pro server Romea.cz starosta Kutné Hory Josef Viktora.

Náhradní ubytování pro lidi postižené požárem v Kutné Hoře (FOTO: Alžběta Brychtová)

„Lidem, kteří teď dočasně bydlí v ubytovacím zařízení sportovní haly Klimeška, bylo zajištěno ošacení, dostávají třikrát denně jídlo a snažíme se jim pomoci vyřizovat doklady a další věci, o které během požáru přišli,“ uvedla pro Romea.cz Brychtová a také dodává, že rodině pozústalé byla zajištěna i duchovní podpora, která je v těchto těžkých časech také důležitá.

Město v tiskové zprávě ze 4. ledna děkuje všem lidem, kteří pomohli a pomáhají postiženým obyvatlům zvládnout tuto situaci. Děkuje také všem záchranným složkám a také Alžbětě Brychtové z Nadace Dítě a kůň, která se již dlouhou dobu věnuje práci s lidmi, kteří obývali tuto ubytovnu.

Občané a firmy, kteří by chtěli přispět na účet města jakoukoli finanční částkou, mohou tak učinit na  účet  měst (viz rámeček).

Přečteno: 457x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Požár, ubytovna, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 ..
romea - logo