romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

PROJEV: Nový americký velvyslanec USA ocenil vykoupení vepřína v Letech a boj Čeňka Růžičky

8.12.2017 12:15
Velvyslanec USA Stephan B. King
Velvyslanec USA Stephan B. King

U příležitosti výročí Mezinárodního dne lidských práv (10. prosince) předal ve čtvrtek 7. prosince velvyslanec USA Stephen King Cenu Alice Garrigue Masarykové předsedovi Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeňkovi Růžičkovi. Server Romea.cz zveřejňuje projev velvyslance USA Stephana B. Kinga při předávání této ceny.

VIDEO

Dobrý večer a vítejte v krásné Petschkově vile!

Děkuji, že jste dnes přišli vzdát hold těm, kteří své úsilí věnují podpoře lidských práv.

Za tři dny oslavíme mezinárodní den lidských práv. 10.prosince 1948 podepsalo mezinárodní společenství Všeobecnou deklaraci lidských práv.

Od roku 2004 si připomíná americké velvyslanectví v Praze Mezinárodní den lidských práv tím, že oceňuje jednotlivce nebo organizace za podporu a prosazování lidských práv v České republice.

Rád bych upozornil, že není náhodou, že moje první oficiální vystoupení v roli velvyslance USA v České republice je tato lidskoprávní akce.

Ocenění je pojmenováno podle velké Čechoameričanky Alice Garrigue Masarykové, jež byla zanícenou sociální pracovnicí a zakladatelkou Československého červeného kříže. Byla dcerou prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a Charlotte Garrigue Masarykové. Projevila velkou odvahu, když byla neprávem vězněna v období rakousko-uherského císařství. Zasazovala se o rovná práva žen a veřejně vyjadřovala své přesvědčení, že demokracie, která pečuje o blaho všech lidí, bude stabilnější ekonomicky a lidštější politicky.

Tato cena je holdem těmto ideálům a osobní angažovanosti Alice Masarykové v oblasi lidských práv. Cena je také symbolem společného zájmu Američanů a Čechů o podporu a ochranu lidských práv.

Nyní více než kdykoli jindy je důležité, aby Česká republika neustoupila od svého dlouholetého prosazování těchto ideálů jak doma tak v zahraničí.

V loňském roce jsme ocenili neziskovou organizaci Pomáháme lidem na útěku za jejich obětavost a nasazení při pomoci lidem, kteří prchali ze zemí válečného konfliktu.

Minulí držitelé tohoto ocenění, mnozí z nichž jsou dnes zde, bojují za rovná práva Romů a homosexuálů, za svobodu tisku a za lidskou důstojnost uprchlíků. Jsme jim vděčni za jejich práci, a za jejich inspirativní statečnost. Česká republika má to štěstí, že je v ní tolik lidí zasazujících se o lidská práva, kteří své zásady proměňují v činy.

Držitel letošní ceny není výjimkou.

Čeněk Růžička dostává Cenu Alice Masarykové za rok 2017 za svou neúnavnou podporu obětem romského holokaustu a za svůj dlouholetý boj za vybudování důstojného památníku na místě koncentračního tábora v Letech.

Více než 20 let zasvětil podpoře Romů přeživších věznění v koncentračních táborech. Obzvláště Romů, kteří trpěli v Letech.

Dnes si též připomínáme 76. výročí bombardování Pearl Harbor, které zavedlo Spojené státy do 2. světové války. V té době již fungoval tábor v Letech a krátce poté v něm bylo uvězněno více než tisíc romských mužů, žen a dětí. Během 2. světové války zahynulo přes 90 procent českých Romů, z nichž mnozí byli internováni v Letech než byli transportováni do Osvětimi.

V době komunismu byl pozemek prodán a na místě tábora postaven vepřín. Pan Růžička vedl boj za důstojný památník na místě tábora v Letech, osvětloval veřejnosti historii Letů a důležitost uctění památky těch, kteří tam byli vězněni.

V roce 2015 pan Růžička spolu se svými kolegy vytvořil unikátní putovní výstavu s názvem „Lety-příběh zapomenuté genocidy“. Výstava vzbudila zájem legislativců a veřejnosti a dala podnět k dialogu o citlivém tématu pro českou společnost, jak se vypořádat s historickým traumatem romského holokaustu. V rámci své vzdělávací činnosti pořádá pan Růžička ve školách besedy o romské historii.

Čeněk Růžička zosobňuje neúnavné úsilí o důstojnost obětí romského holokaustu. Díky jemu a jeho aktivitám a rovněž práci mnoha dalších aktivistů, ministra kultury Daniela Hermana a bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, vláda, které je nyní v rezignaci konečně po více než 20 letech podepsala smlouvu s majiteli vepřína o jeho odstranění a na jeho místě vytvoření důstojného památníku romským obětem, kteří trpěli a umírali v Letech.

Dámy a pánové, letos udělujeme Cenu Alice G. Masarykové za lidská práva Čeňkovi Růžičkovi za jeho více než dvacetileté neúnavné úsilí jménem obětí romského holokaustu a za jeho důslednost při prosazování vzniku důstojného památníku na místě koncentračního tábora v Letech.

Přečteno: 1611x
 

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Ocenění, USA, Čeněk RůžičkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo