romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prostějovský večerník rozpoutal nenávistnou rasistickou diskusi. Mohl se dopustit i trestného činu

31.7.2015 15:10
Prostějovský večerník (27. 7. 2015) nenávistným článkem o Romce, která se stará o čtyři děti vyvolal rasistickou diskuzi (Koláž: Romea.cz)
Prostějovský večerník (27. 7. 2015) nenávistným článkem o Romce, která se stará o čtyři děti vyvolal rasistickou diskuzi (Koláž: Romea.cz)

Rasistická diskuse se rozeběhla na serveru Prostějovského večerníku a stačilo k tomu pár řádek textu o Romce, která dostává „každý měsíc na čtyři nevlastní děti od státu neuvěřitelných 51 tisíc korun!“ Upoutávku na celý článek v tištěném vydání večerníku přečetlo už přes 60 tisíc lidí a několik stovek z nich se zapojilo do převážně urážlivé, nenávistné a často absurdní diskuse.

O tom, jak celý článek pracuje s manipulacemi a polopravdami jsme psali zde.

Diskutující: Romové mají od státu i auta, žijí v luxusu

Diskusi prostupuje jako nejvýraznější téma představa, že dotyčná Romka bere takto vysoké „dávky“ proto, že je Romka. Že totiž stát Romy nespravedlivě vůči ostatním protěžuje, vyplácí jim dávky navíc, zajišťuje jim nejrůznější výhody.

Je to také jedna ze základních os, kolem níchž se točí nenávist vůči Romům: Podle mnohých lidí záměrně nepracují, pracovat ani nechtějí, nechávají se živit státem = námi ostatními a ještě mají za své nicnedělání vyšší příjmy než „my“. Většina diskutujících se vzájemně v takovém přesvědčení utvrzuje. A z diskuse odcházejí nepochybně ještě odolnější proti racionálním argumentům a faktům, které tyto fámy o protěžování Romů vyvracejí. Skutečná diskuse na toto téma ale bývá velmi obtížná a pod podobnými texty v podstatě nemožná.

Jeden diskutující pod článkem napsal: „Máte pravdu,je tady diskriminace na ruby, kdy bílý člověk dře na nemakačenka a ještě mají různé výhody, třeba jako vstup na koupaliště jen s občankou atd...Je to hnus, co se tu děje, a nikoho nezajímá, jestli obyčejný pracující člověk má co dát svým dětem, hlavně když černý bude tlustý a jezdit v bavoráku. Tento stát ze mě udělal rasistu – opravdu.“

Další volí tvrdší tón: „Všichni, kteří podporují cikány na úkor většinové společnosti, multikulturalizmus a imigraci do našeho státu jsou VLASTIZRÁDCI. Lidi by si je měli zapamatovat a odplatit se jim. Dokud se slušní lidé nesjednotí do houfu, který bude ctít a prosazovat přímou demokracii, budou se nám současní zločinci, ničemové, národní škůdci a zrádci národa, duševní prostituti, hochštapleři, zloději a pseudohumanisté veřejně vysmívat za pomoci zkorumpovaných politiků, soudců, prokurátorů, policistů, vojáků, sociologů, psychologů, historiků, atd. atd. Je potřeba najít způsob, jak vládnoucí ničemy donutit plnit [zakázané slovo]i lidu v ČR.“

A další dokonce věří tomu, že Romům stát proplácí auta: „sem hodně nazlobena .Už mne cela vláda [zakázané slovo].Pro CIKÁNY udělají vše aby jím zavřely huby aby nebily rasisty .Ale co naše maminky které žijí pod hranici bídy a nemají co dětem dat jíst.Naše vláda dá romum vše volné vstupy na koupaliště ,byty aby měly kde bydlet,na ošacení,dětské tábory a kdo ví na co ještě ,Nakonec jím přispějí peníze na drahá auta ,FUJ AŤ SE NAŠE VLÁDA STYDÍ.“

Diskutující se na základě manipulativního textu utvrzují v tom, že Romové žijí v luxusu, o kterém se „normálním lidem“ ani nesní: „Stačí je pozorovat při nákupu. Do vozíku hážou bezmyšlenkovitě vše, co jim přijde pod ruku, aniž by se dívali na cenu. U pokladny mají vozík vrchovatý, tak si ještě zavolají Taxi, aby se s tím nemuseli tahat. Tak to vypadá, když jim všechno zaplatíme.“

A někteří z toho vyvozují radikální závěry: „Dal bych jim více dávek [zakázané slovo]ám..ale ze SAMOPALU!!!!“

Nebo: „ke zdi....je to hnus“

Právnička: Může jít o trestný čin

Podle právničky Kláry Kalibové je za případnou újmu, která někomu vznikne z diskuse, odpovědný vydavatel. „Pokud k újmě dochází i tím, že pod článkem je spuštěna online diskuze, připadá do úvahy i žádost o to, aby tato diskuze, jejíž podstatou je lživá či pokřivená informace, byla zastavena. Pokud v důsledku diskuze vznikne poškozené újma, je odpovědný vydavatel,“ napsala Kalibová pro server Romea.cz.

Odpovědnost vydavatele za internetové diskuse nedávno potvrdily i dva soudní verdikty. V tom prvním Městský soud v Praze odsoudil vydavatele serveru Parlamentní listy za rasistickou diskusi pod dvěma texty. Vydavatel se proti rozsudku odvolal. A Evropský soud pro lidská práva potvrdil rozsudky estonských soudů, které za urážlivou diskusi odsoudily velký místní portál Delfi.

Klára Kalibová zhodnotila z právního hlediska nejenom diskusi, ale i celý článek: „Článek se nesporně dotýká cti paní Horvátkové, neboť ji zobrazuje jako osobu, která ždímá sociální síť, má problémy se sousedy, její děti jsou nezvladatelné a je příčinnou toho, že město málem muselo vrátit dotace. Informace, která jsou o paní Horvátkové zveřejněny jí a jejím dětem mohou nesporně přivodit újmu na jejích osobnostních právech, zejména její vážnosti, cti a soukromí (§ 81 Nový občanský zákoník). Poškozená má jednak právo domáhat se, aby od takového zásahu bylo upuštěno (např. pokud zpráva vyšla i online, aby byla smazána, případně aby nebyla poutána na facebooku) a aby byl odstraněn následek takového zásahu (§82 NOZ). To bude v konkrétním případě složité, tištené noviny již vyšly. V úvahu tedy připadá omluva ze strany autora a vydavatele a náhrada způsobené újmy v penězích (§2956 an.NOZ),“ píše Kalibová pro server Romea.cz.

A dodává: „Též jednání redaktora není v pořádku. Pokud informace od paní Horváthkové získal podvodným způsobem a jejich podání hraničí s pomluvou, připadá do úvahy i ochrana podle norem trestního práva. Pokud poškozená nedala souhlas s uveřejněním své fotografie a fotografie dětí, nemůže být tato zveřejněna (§84 NOZ). Pokud takový souhlas dala může jej kdykoli odvolat (§87 NOZ), případně lze uvažovat o tom, že poskytnutí souhlasu nebylo dáno svobodně.“

Přečteno: 2919x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Fámy, Hoax, diskuse, Nenávist, Prostějovský večerníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo