romea - logo
14. října 2019 (pondělí)
svátek má Agáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prostějovský večerník rozpoutal nenávistnou rasistickou diskusi. Mohl se dopustit i trestného činu

31.7.2015 15:10
Prostějovský večerník (27. 7. 2015) nenávistným článkem o Romce, která se stará o čtyři děti vyvolal rasistickou diskuzi (Koláž: Romea.cz)
Prostějovský večerník (27. 7. 2015) nenávistným článkem o Romce, která se stará o čtyři děti vyvolal rasistickou diskuzi (Koláž: Romea.cz)

Rasistická diskuse se rozeběhla na serveru Prostějovského večerníku a stačilo k tomu pár řádek textu o Romce, která dostává „každý měsíc na čtyři nevlastní děti od státu neuvěřitelných 51 tisíc korun!“ Upoutávku na celý článek v tištěném vydání večerníku přečetlo už přes 60 tisíc lidí a několik stovek z nich se zapojilo do převážně urážlivé, nenávistné a často absurdní diskuse.

O tom, jak celý článek pracuje s manipulacemi a polopravdami jsme psali zde.

Diskutující: Romové mají od státu i auta, žijí v luxusu

Diskusi prostupuje jako nejvýraznější téma představa, že dotyčná Romka bere takto vysoké „dávky“ proto, že je Romka. Že totiž stát Romy nespravedlivě vůči ostatním protěžuje, vyplácí jim dávky navíc, zajišťuje jim nejrůznější výhody.

Je to také jedna ze základních os, kolem níchž se točí nenávist vůči Romům: Podle mnohých lidí záměrně nepracují, pracovat ani nechtějí, nechávají se živit státem = námi ostatními a ještě mají za své nicnedělání vyšší příjmy než „my“. Většina diskutujících se vzájemně v takovém přesvědčení utvrzuje. A z diskuse odcházejí nepochybně ještě odolnější proti racionálním argumentům a faktům, které tyto fámy o protěžování Romů vyvracejí. Skutečná diskuse na toto téma ale bývá velmi obtížná a pod podobnými texty v podstatě nemožná.

Jeden diskutující pod článkem napsal: „Máte pravdu,je tady diskriminace na ruby, kdy bílý člověk dře na nemakačenka a ještě mají různé výhody, třeba jako vstup na koupaliště jen s občankou atd...Je to hnus, co se tu děje, a nikoho nezajímá, jestli obyčejný pracující člověk má co dát svým dětem, hlavně když černý bude tlustý a jezdit v bavoráku. Tento stát ze mě udělal rasistu – opravdu.“

Další volí tvrdší tón: „Všichni, kteří podporují cikány na úkor většinové společnosti, multikulturalizmus a imigraci do našeho státu jsou VLASTIZRÁDCI. Lidi by si je měli zapamatovat a odplatit se jim. Dokud se slušní lidé nesjednotí do houfu, který bude ctít a prosazovat přímou demokracii, budou se nám současní zločinci, ničemové, národní škůdci a zrádci národa, duševní prostituti, hochštapleři, zloději a pseudohumanisté veřejně vysmívat za pomoci zkorumpovaných politiků, soudců, prokurátorů, policistů, vojáků, sociologů, psychologů, historiků, atd. atd. Je potřeba najít způsob, jak vládnoucí ničemy donutit plnit [zakázané slovo]i lidu v ČR.“

A další dokonce věří tomu, že Romům stát proplácí auta: „sem hodně nazlobena .Už mne cela vláda [zakázané slovo].Pro CIKÁNY udělají vše aby jím zavřely huby aby nebily rasisty .Ale co naše maminky které žijí pod hranici bídy a nemají co dětem dat jíst.Naše vláda dá romum vše volné vstupy na koupaliště ,byty aby měly kde bydlet,na ošacení,dětské tábory a kdo ví na co ještě ,Nakonec jím přispějí peníze na drahá auta ,FUJ AŤ SE NAŠE VLÁDA STYDÍ.“

Diskutující se na základě manipulativního textu utvrzují v tom, že Romové žijí v luxusu, o kterém se „normálním lidem“ ani nesní: „Stačí je pozorovat při nákupu. Do vozíku hážou bezmyšlenkovitě vše, co jim přijde pod ruku, aniž by se dívali na cenu. U pokladny mají vozík vrchovatý, tak si ještě zavolají Taxi, aby se s tím nemuseli tahat. Tak to vypadá, když jim všechno zaplatíme.“

A někteří z toho vyvozují radikální závěry: „Dal bych jim více dávek [zakázané slovo]ám..ale ze SAMOPALU!!!!“

Nebo: „ke zdi....je to hnus“

Právnička: Může jít o trestný čin

Podle právničky Kláry Kalibové je za případnou újmu, která někomu vznikne z diskuse, odpovědný vydavatel. „Pokud k újmě dochází i tím, že pod článkem je spuštěna online diskuze, připadá do úvahy i žádost o to, aby tato diskuze, jejíž podstatou je lživá či pokřivená informace, byla zastavena. Pokud v důsledku diskuze vznikne poškozené újma, je odpovědný vydavatel,“ napsala Kalibová pro server Romea.cz.

Odpovědnost vydavatele za internetové diskuse nedávno potvrdily i dva soudní verdikty. V tom prvním Městský soud v Praze odsoudil vydavatele serveru Parlamentní listy za rasistickou diskusi pod dvěma texty. Vydavatel se proti rozsudku odvolal. A Evropský soud pro lidská práva potvrdil rozsudky estonských soudů, které za urážlivou diskusi odsoudily velký místní portál Delfi.

Klára Kalibová zhodnotila z právního hlediska nejenom diskusi, ale i celý článek: „Článek se nesporně dotýká cti paní Horvátkové, neboť ji zobrazuje jako osobu, která ždímá sociální síť, má problémy se sousedy, její děti jsou nezvladatelné a je příčinnou toho, že město málem muselo vrátit dotace. Informace, která jsou o paní Horvátkové zveřejněny jí a jejím dětem mohou nesporně přivodit újmu na jejích osobnostních právech, zejména její vážnosti, cti a soukromí (§ 81 Nový občanský zákoník). Poškozená má jednak právo domáhat se, aby od takového zásahu bylo upuštěno (např. pokud zpráva vyšla i online, aby byla smazána, případně aby nebyla poutána na facebooku) a aby byl odstraněn následek takového zásahu (§82 NOZ). To bude v konkrétním případě složité, tištené noviny již vyšly. V úvahu tedy připadá omluva ze strany autora a vydavatele a náhrada způsobené újmy v penězích (§2956 an.NOZ),“ píše Kalibová pro server Romea.cz.

A dodává: „Též jednání redaktora není v pořádku. Pokud informace od paní Horváthkové získal podvodným způsobem a jejich podání hraničí s pomluvou, připadá do úvahy i ochrana podle norem trestního práva. Pokud poškozená nedala souhlas s uveřejněním své fotografie a fotografie dětí, nemůže být tato zveřejněna (§84 NOZ). Pokud takový souhlas dala může jej kdykoli odvolat (§87 NOZ), případně lze uvažovat o tom, že poskytnutí souhlasu nebylo dáno svobodně.“

Přečteno: 2937x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Fámy, Hoax, diskuse, Nenávist, Prostějovský večerníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo