romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Protivládní demonstrace 3. září v Praze? Spíš předvolební mítink dezinformátorů nebo proruských a xenofobních uskupení. Akci podporuje i Vandas nebo Foldyna

30.8.2022 12:23
Ilustrační FOTO: Romea.cz
Ilustrační FOTO: Romea.cz

I mezi Romy v různých skupinách na sociální sítí Facebook se snaží pořadatelé a jejich podporovatelé šířit pozvánku na demonstraci 3. září v Praze na Václavském náměstí. Kdo za akcí stojí? Kdo demonstraci organizuje? Zpravodajský server Romea.cz se na řečníky a podporovatele podíval podrobněji.

Trikolora, SPD, Aliance národních sil i podpora Tomáše Vandase

Mezi řečníky a podporovateli demonstrace jsou přední tváře dezinformační, proruské a xenofobní scény v České republice. Akci podporuje například i předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas, člen SPD Jaroslav Foldyna, mezi řečníky je pak předsedkyně Aliance národních sil Vladimíra Vítová, předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková nebo členové SPD Hynek Blaško a Jiří Kobza.

"Je čas říct gaunerům a zlodějům DOST! Budu tam taky," napsal Tomáš Vandas na sociální síti Facebook a potvrdil, tak informaci, kterou řekl z podia předchozí demonstrace na Staroměstském náměstí.

Vandas stojí v čele protiromské Dělnické strany sociální spravedlnosti, které je nástupkyní rozpuštěné neonacistické Dělnické strany. Tomáš Vandas a Dělnická strana stála například za pokusem o pogrom na Romy žijící v Litvínovském Janově 17. listopadu 2008. Tehdy se do Litvínova sjely z celé republiky stovky neonacistů, kteří i za podpory místních obyvatel demonstrovaly proti Romům. Při pochodu na sídliště Janov se pak neonacisté střetli s policií, které se za použití vodních děl a slzného plynu podařilo zabránit pokusu zřejmě o největší protiromský pogrom v novodobých dějinách České republiky.

Heslo Donalda Trumpa

Demonstrace 3. září 2022 je zaměřena proti současné vládě a šíří se společně se sloganem Česká republika na 1. místě. Slogan je velmi podobný tomu, který v USA používal Donald Trump (America First). V jiných zemí v upravené podobě slogany používá extrémní pravice, populisté a politické subjekty zaměřené proti uprchlíků nebo národnostním menšinám.

Podle složení řečníků je jasné, že než o demonstraci, jde spíše o předvolební mítink tzv. "vlasteneckých stran", které před časem bojovaly proti opatřením na zastavení pandemii onemocnění COVID-19 a ještě před tím útočily na uprchlíky. V poslední době se zaměřují na šíření proruské propagandy a útočí na uprchlíky z Ukrajiny.

Proruské hnutí PRO a protiromský senátor Doubrava

Minimálně čtyři řečníci, kteří vystoupí na demonstraci, jsou z nově vzniklého hnutí PRO s jasně proruskou orientací. Jedná se o Jindřicha Rajchla, Petru Rédovou, Janu Zwyrtek Hamplovou a Ivana Noveského.

O Petře Rédové jsme na Romea.cz psali v souvislosti s tím, že na sociálních sítích se virálně šířit video zaměřené proti očkování, ve kterém Rédová vystupovala a byla představovaná jako „sestra z brněnské JIP“. Na videu tvrdila, že očkování nefunguje a naopak vytváří mutace koronaviru, což je stará dezinformace. Navíc se zjistilo, že v žádné brněnské nemocnici nepracovala.

Není bez zajímavosti, že hnutí PRO! podporuje i protiromský senátor Jaroslav Doubrava. Ten v nadcházejících volbách do senátu už nebude kandidovat a podporuje jako svého nástupce právě kandidáta z hnutí PRO.

Podporovatelka antisemity Adama B. Bartoše

Dalším zajímavou osobou mezi řečníky je předsedkyně "národoveckého" uskupení Aliance národních sil Vladimíra Vítová. Ta se například odmítla v roce 2021 v rozhovoru pro DVTV distancovat od protižidovského textu Adam B. Bartoše, který tehdy stál v čele kandidátky Aliance národních sil v Ústeckém kraji. Redaktor proto předvolební rozhovor předčasně ukončil.

Adam B. Bartoš předsedou Národní demokracie (ND), kterou Ministerstvo vnitra pravidelně označuje za extremistickou. Bartošova strana se proti takovému označování dokonce bránila u soudu, ale neuspěla.

Podporovatel Foldyna zesměšňoval oběti romského holokaustu

Mezi podporovateli demonstrace mají organizátoři uvedeného i člena SPD Jaroslava Foldynu. Ten byl dříve členem ČSSD, ale s tou se v roce 2020 rozešel a nyní je poslancem právě za SPD. Foldyna dlouhodobě vystupuje proti Romům. Například v roce 2019 během televizní debaty Máte slovo několikrát urážel a zlehčoval oběti romského holokaustu. Zesměšňoval také připravovaný památník romského holokaustu v Letech u Písku a lhal o něm, že bude stát miliardy korun.

"Vykupujeme nějaké prasečáky, budeme tam stavět nějaká mauzolea za miliardy," argumentoval Foldyna s tím, že pokud má stát peníze na tohle, tak má i peníze platit obědy všem dětem, tedy i těm z bohatých rodin. "Pojďme sbírat víčka na misi v Afghánistánu a pojďme zaplatit obědy dětem, protože to je budoucnost toho státu, ne to mauzoleum v tom prasečáku nebo ta mise v Afghánistánu," řekl Foldyna.

Moderátorka pořadu Michaela Jílková ho v momentě urážení obětí romské holokaustu zarazila. "Já bych zrovna toto nezmiňovala, nějaká úcta," reagovala Jílková. "A k čemu úcta," pokračoval ve zlehčování a zesměšňování obětí romského holokaustu v Letech u Písku tehdejší poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který už v roce 2017 vulgárně útočil na zpravodajský server Romea.cz a tvrdil, že Romové zneužívají sociální dávky.

Podle komentátora Jiřího X. Doležala ze serveru Forum24 jsou protesty zaměřeny na frustrované a nenávistné jedince a mohou vyústit k násilnostem stejně jako při útoku na americký Kapitol 6. ledna 2021. Pro policii se podle něj jedná o nejrizikovější demonstrací od násilných střetů během zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze v září 2000.

Přečteno: 14905x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Xenofobie, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo