romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Průlomové soudní rozhodnutí na Slovensku. Město Spišská Nová Ves během výběrového řízení Romku diskriminovalo

24.3.2017 19:06
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Okresní soud ve Spišské Nové Vsi vyhověl žalobě Romky, která se domáhala nápravy za diskriminaci, jíž čelila v roce 2010, kdy se ucházela o pracovní místo terénní sociální pracovnice ve městě Spišská Nová Ves. Podle soudu se jí musí město omluvit a finančně ji odškodnit. Jde vůbec o jedno z prvních rozhodnutí Slovenská soudů v případě rasové diskriminace v přístupu k zaměstnání ve prospěch diskriminované osoby.

Viera Pompová se v roce 2010 ucházela o místo terénní sociální pracovnice v Spišské Nové Vsi. Přestože měla požadované vzdělání i dlouholetou praxi v terénní praci v romských komunitách, na volné místo byly přijaty uchazečky neromského původu s nižší kvalifikací a kratší praxí, které neovládaly romský jazyk. I Fond sociálního rozvoje, který v té době financoval pracovní místo, následně, na podnět Pompové vyjádřil pochybnosti nad zákonností průběhu výběrového řízení, ovšem jeho výsledky již nemohl zvrátit, informovala Poradna pro občanská a lidská práva v tiskové zprávě.

Viera Pompová po rozhodnutí soudu uvedla: "My Romové chceme pracovat a chceme být součástí této společnosti. Je však důležité, abychom dostali šanci. Romové se mnohdy setkávají s diskriminací při hledání práce. Já jsem se rozhodla jí postavit a bránit se. Je pro mě velkým zadostiučiněním, že jsem se po letech dočkala spravedlivého soudního rozhodnutí."

Okresní soud o žalobě Pompové rozhodoval již v roce 2012, kdy ji zamítl jako neopodstatněnou. Jeho rozhodnutí v roce 2013 potvrdil i Krajský soud v Košicích. Viera Pompová se však následně obrátila na Ústavní soud SR. Ve stížnosti namítala, že postupem a rozhodnutím obecných soudů bylo porušeno její právo na spravedlivý soudní proces. Poukazovala na to, že okresní a krajský soud ignorovaly její námitky a argumenty, které v řízení pronesla, a nesprávně uplatnily antidiskriminační legislativu. Ústavní soud SR její stížnosti v prosinci 2015 vyhověl, zrušil rozhodnutí krajského soudu a celý případ se znovu vrátil na stůl okresnímu soudu.

Město trvá na své argumentaci

Okresní soud na včerejším jednání žalobě Pompové vyhověl a rozhodl, že město Spišská Nová Ves ji diskriminovalo v přístupu k zaměstnání z důvodu její romské národnosti. Zároveň nařídil městu, aby se poškozené ženě písemně omluvilo a přiznal jí také náhradu nemajetkové újmy ve výši 2500 Eur.

Soudkyně ve stručném odůvodnění po vyhlášení rozsudku konstatovala, že zatímco žalobkyně v soudním sporu unesla svou část důkazního břemene, město Spišská Nová Ves svou část důkazního břemene neuneslo, tj. rozumnými argumenty nedokázalo vysvětlit přijetí uchazeček s nižší kvalifikací a kratší praxí a ani vysvětlit pochybnosti o průhlednosti celého výběrového procesu.

Poškozené romské ženě v soudním řízení dlouhodobě zprostředkovává bezplatnou právní pomoc Poradna pro občanská a lidská práva. Jde vůbec o jedno z prvních rozhodnutí slovenských soudů týkajících se rasové diskriminace v přístupu k zaměstnání ve prospěch diskriminované osoby.

Advokátka spolupracující s Poradnou a právní zástupkyně poškozené, Vanda Durbáková, v souvislosti s rozhodnutím soudu řekla: "Těší mě, že okresní soud vzal na vědomí nedostatky, které mu loni vytkl ústavní soud a tentokrát již rozhodl v souladu se zákonem. Je nezbytné, aby soudy svými rozhodnutími diskriminované osoby účinně chránily a jasně ukázaly, že diskriminace na základě etnicity, ale i jiných důvodů nemá v naší společnosti místo a je nezákonná. Věřím, že toto rozhodnutí opět o krok zlepší přístup ke spravedlnosti pro diskriminované osoby do budoucna a povzbudí další lidi, aby se diskriminaci bránili."

Rozhodnutí není pravomocné a je možné se proti němu odvolat.

"Město Spišská Nová Ves nadále trvá na své dosavadní argumentaci, tedy že v procesu výběrového řízení byly dodrženy všechny podmínky a k diskriminaci žalobkyně nikdy nedošlo, tak jak to v předchozích rozhodnutích uvedl okresní soud a také Krajský soud v Košicích," sdělila Slovenské tiskové agentuře stanovisko města Lucia Baldovská, vedoucí jeho právního oddělení.

Přečteno: 3258x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Diskriminace, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo