romea - logo
23. dubna 2019 (úterý)
svátek má Vojtěch
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rada Evropy: Problémem jsou v Evropě uprchlíci i násilí vůči Romům

24.4.2015 10:03
Ilustrační foto (autor: Lukáš Houdek)
Ilustrační foto (autor: Lukáš Houdek)

Loňský rok byl z hlediska základních lidských práv ve 47 členských zemích Rady Evropy (RE) nepříznivý. Důvodem jsou krize kolem uprchlíků ve Středozemním moři, konflikt na Ukrajině nebo útoky na svobodu médií, uvedl komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks ve své pravidelné zprávě. Českou republiku v ní zmiňuje v souvislosti s přetrvávajícími násilnostmi vůči Romům.

"Loni zemřely tisícovky lidí, kteří neměli zemřít, zejména ve Středozemním moři a na východní Ukrajině. Neměli zemřít v Evropě, která se chlubí tím, že je prostorem, v němž vládne právo a demokracie, na kontinentě, který tvrdí, že se poučil z vlastních krvavých a násilných dějin," konstatoval dnes Muižnieks při prezentaci 73 stránkové zprávy před Parlamentním shromážděním Rady Evropy.

Středozemní moře se podle Muižniekse mění v obrovský hromadný hrob lidí, kteří prchají před válkou, pronásledováním a chudobou.

Omezování základních svobod je podle Muižnieksovy zprávy důvodem k obavám na Ukrajině a v Rusku. Tyto země a také Turecko dále Muižnieks uvádí jako země, v nichž jsou fyzicky napadáni a veřejně hanobeni novináři a média.

"Politika a geopolitika" související s východoukrajinským konfliktem pak údajně zastínily vážnou humanitární krizi doléhající na obyvatele regionu. Obavy prý vyvolává také situace krymských Tatarů.

Zpráva rovněž zdůrazňuje vážné zhoršení stavu lidských práv v Ázerbájdžánu, kde od loňského léta úřady stíhaly mnoho významných obránců lidských práv.

K pokračující vyloučenosti a diskriminace Romů Muižnieks ve své zprávě poznamenal, že jde o vážný problém, který zaznamenal takřka ve všech členských zemích RE. Konkrétně vyjádřil také "znepokojení nad trvalým napadáním Romů extremistickými skupinami a nad rostoucím počtem násilných protiromských akcí v Evropě, včetně České republiky, Maďarska a Rumunska".

Muižnieks rovněž připomněl dopis, který na konci února zaslal českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. V něm prý vyjádřil "znepokojení nad pokračujícím trendem protiromského násilí v zemi". Komisař v dopise doporučil českým úřadům, aby uvažovaly o zákazu konání demonstrací v blízkosti romských čtvrtí, pokud existují náznaky, že demonstranti se chtějí vydat do těchto lokalit.

Vzhledem k rozšířené diskriminaci a násilí vůči Romům v Česku je prý třeba podporovat toleranci ve většinové společnosti, přičemž klíčovou roli v prosazování lidských práv a sociální soudržnosti hrají politici a lidé ovlivňující veřejné mínění.

Přečteno: 792x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Rada Evropy, Romové, Násilí, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek..
romea - logo