romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rada Evropy: Problémem jsou v Evropě uprchlíci i násilí vůči Romům

24.4.2015 10:03
Ilustrační foto (autor: Lukáš Houdek)
Ilustrační foto (autor: Lukáš Houdek)

Loňský rok byl z hlediska základních lidských práv ve 47 členských zemích Rady Evropy (RE) nepříznivý. Důvodem jsou krize kolem uprchlíků ve Středozemním moři, konflikt na Ukrajině nebo útoky na svobodu médií, uvedl komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks ve své pravidelné zprávě. Českou republiku v ní zmiňuje v souvislosti s přetrvávajícími násilnostmi vůči Romům.

"Loni zemřely tisícovky lidí, kteří neměli zemřít, zejména ve Středozemním moři a na východní Ukrajině. Neměli zemřít v Evropě, která se chlubí tím, že je prostorem, v němž vládne právo a demokracie, na kontinentě, který tvrdí, že se poučil z vlastních krvavých a násilných dějin," konstatoval dnes Muižnieks při prezentaci 73 stránkové zprávy před Parlamentním shromážděním Rady Evropy.

Středozemní moře se podle Muižniekse mění v obrovský hromadný hrob lidí, kteří prchají před válkou, pronásledováním a chudobou.

Omezování základních svobod je podle Muižnieksovy zprávy důvodem k obavám na Ukrajině a v Rusku. Tyto země a také Turecko dále Muižnieks uvádí jako země, v nichž jsou fyzicky napadáni a veřejně hanobeni novináři a média.

"Politika a geopolitika" související s východoukrajinským konfliktem pak údajně zastínily vážnou humanitární krizi doléhající na obyvatele regionu. Obavy prý vyvolává také situace krymských Tatarů.

Zpráva rovněž zdůrazňuje vážné zhoršení stavu lidských práv v Ázerbájdžánu, kde od loňského léta úřady stíhaly mnoho významných obránců lidských práv.

K pokračující vyloučenosti a diskriminace Romů Muižnieks ve své zprávě poznamenal, že jde o vážný problém, který zaznamenal takřka ve všech členských zemích RE. Konkrétně vyjádřil také "znepokojení nad trvalým napadáním Romů extremistickými skupinami a nad rostoucím počtem násilných protiromských akcí v Evropě, včetně České republiky, Maďarska a Rumunska".

Muižnieks rovněž připomněl dopis, který na konci února zaslal českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. V něm prý vyjádřil "znepokojení nad pokračujícím trendem protiromského násilí v zemi". Komisař v dopise doporučil českým úřadům, aby uvažovaly o zákazu konání demonstrací v blízkosti romských čtvrtí, pokud existují náznaky, že demonstranti se chtějí vydat do těchto lokalit.

Vzhledem k rozšířené diskriminaci a násilí vůči Romům v Česku je prý třeba podporovat toleranci ve většinové společnosti, přičemž klíčovou roli v prosazování lidských práv a sociální soudržnosti hrají politici a lidé ovlivňující veřejné mínění.

Přečteno: 798x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Rada Evropy, Romové, Násilí, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz..
romea - logo