romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rada Evropy: Problémem jsou v Evropě uprchlíci i násilí vůči Romům

24.4.2015 10:03
Ilustrační foto (autor: Lukáš Houdek)
Ilustrační foto (autor: Lukáš Houdek)

Loňský rok byl z hlediska základních lidských práv ve 47 členských zemích Rady Evropy (RE) nepříznivý. Důvodem jsou krize kolem uprchlíků ve Středozemním moři, konflikt na Ukrajině nebo útoky na svobodu médií, uvedl komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks ve své pravidelné zprávě. Českou republiku v ní zmiňuje v souvislosti s přetrvávajícími násilnostmi vůči Romům.

"Loni zemřely tisícovky lidí, kteří neměli zemřít, zejména ve Středozemním moři a na východní Ukrajině. Neměli zemřít v Evropě, která se chlubí tím, že je prostorem, v němž vládne právo a demokracie, na kontinentě, který tvrdí, že se poučil z vlastních krvavých a násilných dějin," konstatoval dnes Muižnieks při prezentaci 73 stránkové zprávy před Parlamentním shromážděním Rady Evropy.

Středozemní moře se podle Muižniekse mění v obrovský hromadný hrob lidí, kteří prchají před válkou, pronásledováním a chudobou.

Omezování základních svobod je podle Muižnieksovy zprávy důvodem k obavám na Ukrajině a v Rusku. Tyto země a také Turecko dále Muižnieks uvádí jako země, v nichž jsou fyzicky napadáni a veřejně hanobeni novináři a média.

"Politika a geopolitika" související s východoukrajinským konfliktem pak údajně zastínily vážnou humanitární krizi doléhající na obyvatele regionu. Obavy prý vyvolává také situace krymských Tatarů.

Zpráva rovněž zdůrazňuje vážné zhoršení stavu lidských práv v Ázerbájdžánu, kde od loňského léta úřady stíhaly mnoho významných obránců lidských práv.

K pokračující vyloučenosti a diskriminace Romů Muižnieks ve své zprávě poznamenal, že jde o vážný problém, který zaznamenal takřka ve všech členských zemích RE. Konkrétně vyjádřil také "znepokojení nad trvalým napadáním Romů extremistickými skupinami a nad rostoucím počtem násilných protiromských akcí v Evropě, včetně České republiky, Maďarska a Rumunska".

Muižnieks rovněž připomněl dopis, který na konci února zaslal českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. V něm prý vyjádřil "znepokojení nad pokračujícím trendem protiromského násilí v zemi". Komisař v dopise doporučil českým úřadům, aby uvažovaly o zákazu konání demonstrací v blízkosti romských čtvrtí, pokud existují náznaky, že demonstranti se chtějí vydat do těchto lokalit.

Vzhledem k rozšířené diskriminaci a násilí vůči Romům v Česku je prý třeba podporovat toleranci ve většinové společnosti, přičemž klíčovou roli v prosazování lidských práv a sociální soudržnosti hrají politici a lidé ovlivňující veřejné mínění.

Přečteno: 816x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Rada Evropy, Romové, Násilí, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo