romea - logo
21. ledna 2019 (pondělí)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rada Evropy: Problémem jsou v Evropě uprchlíci i násilí vůči Romům

24.4.2015 10:03
Ilustrační foto (autor: Lukáš Houdek)
Ilustrační foto (autor: Lukáš Houdek)

Loňský rok byl z hlediska základních lidských práv ve 47 členských zemích Rady Evropy (RE) nepříznivý. Důvodem jsou krize kolem uprchlíků ve Středozemním moři, konflikt na Ukrajině nebo útoky na svobodu médií, uvedl komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks ve své pravidelné zprávě. Českou republiku v ní zmiňuje v souvislosti s přetrvávajícími násilnostmi vůči Romům.

"Loni zemřely tisícovky lidí, kteří neměli zemřít, zejména ve Středozemním moři a na východní Ukrajině. Neměli zemřít v Evropě, která se chlubí tím, že je prostorem, v němž vládne právo a demokracie, na kontinentě, který tvrdí, že se poučil z vlastních krvavých a násilných dějin," konstatoval dnes Muižnieks při prezentaci 73 stránkové zprávy před Parlamentním shromážděním Rady Evropy.

Středozemní moře se podle Muižniekse mění v obrovský hromadný hrob lidí, kteří prchají před válkou, pronásledováním a chudobou.

Omezování základních svobod je podle Muižnieksovy zprávy důvodem k obavám na Ukrajině a v Rusku. Tyto země a také Turecko dále Muižnieks uvádí jako země, v nichž jsou fyzicky napadáni a veřejně hanobeni novináři a média.

"Politika a geopolitika" související s východoukrajinským konfliktem pak údajně zastínily vážnou humanitární krizi doléhající na obyvatele regionu. Obavy prý vyvolává také situace krymských Tatarů.

Zpráva rovněž zdůrazňuje vážné zhoršení stavu lidských práv v Ázerbájdžánu, kde od loňského léta úřady stíhaly mnoho významných obránců lidských práv.

K pokračující vyloučenosti a diskriminace Romů Muižnieks ve své zprávě poznamenal, že jde o vážný problém, který zaznamenal takřka ve všech členských zemích RE. Konkrétně vyjádřil také "znepokojení nad trvalým napadáním Romů extremistickými skupinami a nad rostoucím počtem násilných protiromských akcí v Evropě, včetně České republiky, Maďarska a Rumunska".

Muižnieks rovněž připomněl dopis, který na konci února zaslal českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. V něm prý vyjádřil "znepokojení nad pokračujícím trendem protiromského násilí v zemi". Komisař v dopise doporučil českým úřadům, aby uvažovaly o zákazu konání demonstrací v blízkosti romských čtvrtí, pokud existují náznaky, že demonstranti se chtějí vydat do těchto lokalit.

Vzhledem k rozšířené diskriminaci a násilí vůči Romům v Česku je prý třeba podporovat toleranci ve většinové společnosti, přičemž klíčovou roli v prosazování lidských práv a sociální soudržnosti hrají politici a lidé ovlivňující veřejné mínění.

Přečteno: 789x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Rada Evropy, Romové, Násilí, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Jaromír Balda, obžalovaný ze dvou teroristických útoků na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

videoTerorista obdivující Okamurovu SPD dostal 4 roky vězení. Podle soudce byl ovlivněn lidmi, kteří veřejně šíří extremismus

(AKTUALIZOVÁNO), 14.1.2019 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 20:15)
Za způsobení nehod dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku dnes poslal soud seniora Jaromíra Baldu na čtyři roky do vězení a nařídil mu ambulantní psychiatrické léčení.
 celý článek

Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

V kauze napadeného Afričana v tramvaji nechtějí svědci vypovídat. Bojí se o život.

11.1.2019 10:21
Obvodní soud pro Prahu 10, pokračuje v řešení rasistického zločinu, který se stal předloni na podzim. Svědci nechtějí vypovídat na soudu, mají strach o vlastní život. Informoval o tom zpravodajský server Seznam.cz
 celý článek

Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Dva lidé byli odsouzeni za nenávistné výroky vůči novorozenci. Další tři jsou stále ve vyšetřování

10.1.2019 11:55
Soudy loni v listopadu potrestaly dva z pěti vyšetřovaných v kauze nenávistných komentářů vyřčených na adresu novorozeného chlapce, který se narodil v roce 2017 v Třinci české matce a kurdskému otci. Další podezřelí jsou stále v šetření. Informoval o tom týdeník Respekt.
 celý článek..
romea - logo