romea - logo
21. listopadu 2018 (středa)
svátek má Albert
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rada Evropy: Problémem jsou v Evropě uprchlíci i násilí vůči Romům

24.4.2015 10:03
Ilustrační foto (autor: Lukáš Houdek)
Ilustrační foto (autor: Lukáš Houdek)

Loňský rok byl z hlediska základních lidských práv ve 47 členských zemích Rady Evropy (RE) nepříznivý. Důvodem jsou krize kolem uprchlíků ve Středozemním moři, konflikt na Ukrajině nebo útoky na svobodu médií, uvedl komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks ve své pravidelné zprávě. Českou republiku v ní zmiňuje v souvislosti s přetrvávajícími násilnostmi vůči Romům.

"Loni zemřely tisícovky lidí, kteří neměli zemřít, zejména ve Středozemním moři a na východní Ukrajině. Neměli zemřít v Evropě, která se chlubí tím, že je prostorem, v němž vládne právo a demokracie, na kontinentě, který tvrdí, že se poučil z vlastních krvavých a násilných dějin," konstatoval dnes Muižnieks při prezentaci 73 stránkové zprávy před Parlamentním shromážděním Rady Evropy.

Středozemní moře se podle Muižniekse mění v obrovský hromadný hrob lidí, kteří prchají před válkou, pronásledováním a chudobou.

Omezování základních svobod je podle Muižnieksovy zprávy důvodem k obavám na Ukrajině a v Rusku. Tyto země a také Turecko dále Muižnieks uvádí jako země, v nichž jsou fyzicky napadáni a veřejně hanobeni novináři a média.

"Politika a geopolitika" související s východoukrajinským konfliktem pak údajně zastínily vážnou humanitární krizi doléhající na obyvatele regionu. Obavy prý vyvolává také situace krymských Tatarů.

Zpráva rovněž zdůrazňuje vážné zhoršení stavu lidských práv v Ázerbájdžánu, kde od loňského léta úřady stíhaly mnoho významných obránců lidských práv.

K pokračující vyloučenosti a diskriminace Romů Muižnieks ve své zprávě poznamenal, že jde o vážný problém, který zaznamenal takřka ve všech členských zemích RE. Konkrétně vyjádřil také "znepokojení nad trvalým napadáním Romů extremistickými skupinami a nad rostoucím počtem násilných protiromských akcí v Evropě, včetně České republiky, Maďarska a Rumunska".

Muižnieks rovněž připomněl dopis, který na konci února zaslal českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. V něm prý vyjádřil "znepokojení nad pokračujícím trendem protiromského násilí v zemi". Komisař v dopise doporučil českým úřadům, aby uvažovaly o zákazu konání demonstrací v blízkosti romských čtvrtí, pokud existují náznaky, že demonstranti se chtějí vydat do těchto lokalit.

Vzhledem k rozšířené diskriminaci a násilí vůči Romům v Česku je prý třeba podporovat toleranci ve většinové společnosti, přičemž klíčovou roli v prosazování lidských práv a sociální soudržnosti hrají politici a lidé ovlivňující veřejné mínění.

Přečteno: 789x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Rada Evropy, Romové, Násilí, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Olga Halušková (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Karlštejn není jen nábytek a porcelán, říká průvodkyně Olga Halušková. Ročně hradem provede 15 tisíc lidí

20.11.2018 11:41
Dvanáct let pracuje jako průvodkyně na jednom z našich nejnavštěvovanějších hradů. Stará se o více než 50 průvodců a každý rok po něm provede kolem 15 000 lidí. „Karlštejn není jen nábytek a porcelán. Je to nejsilnější duchovní místo, jaké jsem poznala,“ říká Olga Halušková.
 celý článek

V sobotu 17. listopadu 2018 se od 13 hodin na Hradčanském náměstí před Pražským hradem u sochy T.G. Masaryka uskutečnilo protestní setkání s názvem Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: Demonstrace Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? přilákala jen pár Romů

17.11.2018 0:40, (AKTUALIZOVÁNO 14:00)
V sobotu 17. listopadu 2018 se od 13 hodin na Hradčanském náměstí před Pražským hradem u sochy T.G. Masaryka uskutečnilo protestní setkání s názvem Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? Účastníci na něm vyjádřili nesouhlas s vystupováním prezidenta Miloše Zemana a jeho manipulativními výroky na adresu Romů. Akci inicioval Miroslav Rusenko z Romské demokratické strany (RDS). Průběh demonstrace vysílala živě první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Petr Torák

videoPetr Torák: Informace o nepokojích v Anglii jsou lživé. Co bude pro Romy znamenat Brexit?

15.11.2018 18:39
Server Novinky.cz na začátku listopadu zveřejnil zprávu o narůstajících konfliktech mezi pákistánskou a romskou menšinou v Anglii. Petr Torák, který v Anglii působil mnoho let jako policista a věnuje se práci s menšinami, takové informace odmítá jako nepravdivé a zavádějící. Pro ROMEA TV uvedl, že reportérku z The Guardian, která článek napsala, pozval do Peterborough. Chce jí požádat, aby napsala nový článek, který bude obsahovat pravdivé informace o životě Romů v Anglii.
 celý článek..
romea - logo