romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Radek Gipsy Banga: Téma Cikán je pro média těžce výdělečné

Praha, 14.7.2013 14:03, (ROMEA)
Radek
Radek "Gipsy" Banga

Zpěvák Radek "Gipsy" Banga se v rozhovoru pro televizi Óčko vyjádřil k vzájemnému soužití Romů a ostatních národností v České republice. Banga kritizoval uplatňování principu kolektivní viny, kdy za nějaký trestný čin, činí majoritní část obyvatelstva odpovědné všechny Romy.

"Problém je, že lidi nedokážou být objektivní," řekl zpěvák Gipsy v pořadu Limuzína na televizi Óčko. Podle něj z 90% procent vytváří napětí mediální propaganda. "Ukáže se na jednu bitku, kde se Cikáni poprali z Čechama, ale pak je 15 článků, které se Cikánů vůbec netýkají a jsou o hodně horší, například, že byly zavražděny děti," řekl Radek Banga. "V médiích je spousta věcí, které se Cikánů netýkají, týkají se Čechů a kvůli tomu nepůjdu a nezačnu nenávidět Čechy," dodal k uplatňování principu kolektivní viny Radek Banga. "Téma Cikán je pro média těžce výdělečné," konstatuje na adresu médií Banga.

Na otázku moderátora, co má dělat když Romové dělají nepořádek a jsou hluční, odpověděl příkladem ze svého života. "Je to o tom na co se zaměříš. Pamatuji si, že jsem žil vedle alkoholičky a bylo to peklo. Nebyla to Cikánka, ale já jsem se tři roky nevyspal a musel jsem se odstěhovat. Ale tohle není vidět. Když do tebe pořád někdo sází, že Cikáni někoho okradli, támhle se poprali, tak ty si toho budeš všímat samozřejmě víc," řekl v rozhovoru pro televizi Óčko Radek Banga. "Nejsme objektivní, ani Češi, ale už ani Cikáni," dodal Banga.

Radek Banga se vyjádřil i k napadení manželského páru v Duchcově skupinkou Romů. "Já ty lidi neznám. Jestli se někdo vožere a zmlátí bezdůvodně manželský pár, ale třeba měli důvod, třeba jim nadávali, ale takhle někoho zmlátit... Je přece úplně jedno jestli to byli Češi, Rumuni nebo Číňani. Takoví lidé patří za mříže," řekl rezolutně Gipsy a znovu zopakoval, že je chybou, že se pak vina shodí na všechny Romy a ne na konkrétní pachatele. "Tím se hází všichni do jednoho pytle. U toho nebyli všichni Cikáni z České republiky. Tohle dopadá na všechny slušný a vzdělaný Romy, kteří odsud pak odcházejí," dodal Banga.

Radek Banga srovnal současný stav, kdy městy pochodují protiromští demonstranté, se situací v USA. "V USA vznikaly podobné nálady, ale Afroameričané se spojili, vznikla organizace jako Black Panters, objevil se Malcolm X a vznikl názorový odboj. Vznikala intelektuální elita, ale to v Česku nevznikne. Je paradoxně dobré, že se špatní Romové začnou pochodů bát, ale zároveň by Češi neměli všechny házet do jednoho pytle," řekl Banga s tím, že vysokoškolsky vzdělaný Rom od Čechů pak nedostane šanci se uplatnit a uvedl absurdní případ kolektivní viny. "Pamatuješ si jak zabili tu Aničku v parku," ptal se Banga moderátora. "Mám si říkat, že s tebou nepůjdu do limuzíny, protože jí zabil nějakej bílej. Vždyť je to blbost, takhle nelze uvažovat, ale lidi jsou ovečky," řekl Radek Banga.

Podle Bangy by měly být tvrdě uplatňovány zákony. "Pomohl by tvrdý zákon. Dokud tu bude takový měkký, slepý zákon, tak to nepůjde," myslí si Gipsy. Banga pak řekl kudy možná vede cesta z rasismu. "Co já mohu dělat? Jedině jít příkladem. Chovám se slušně, platím daně a jezdím po školách kvůli prevenci," říká Banga, který preventivní program v rozhovoru podrobně popsal.

VIDEO

Přečteno: 4597x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Radek Banga, Soužití, Rasismus, Xenofobie, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo