romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radikálové podněcují v polském městě nenávist vůči Romům. Inspirují se u Jobbiku

Andrychow, Polsko, 18.7.2014 15:44, (ROMEA)
ilustrační foto (zdroj: facebook Ruch Narodowy)
ilustrační foto (zdroj: facebook Ruch Narodowy)

V polském městě Andrychow nebylo soužití mezi Romy a jejich sousedy nikdy zcela bez problémů, avšak nyní se situace výrazně vyhrotila.

Minulý měsíc se ve městě objevili radikální nacionalisté, kteří se pravděpodobně inspirovali svými spojenci z maďarské strany Jobbik. Ta v předvolebním období využila protiromské nálady a stala se tak nejmocnějším ultrapravicovým hnutím ve východní Evropě.

Polští radikálové uspořádali v Andrychově protest, kterého se osobně zúčastnil i lídr varšavské ultrapravice s osobními vazbami na Jobbik Robert Winnicki. Na akci prohlásil, že všichni z přibližně 100 místních Romů by z něj měli být vyhnáni.

V Andrychově žije zhruba 20 000 obyvatel, město leží na jihu Polska 30 kilometrů od Osvětimi, kde nacisté zabili více než milion Židů, Romů a příslušníků jiných národností. Fanoušci místního fotbalového klubu na protestu provolávali slogan „Cyganie raus!“ - variaci německého „Juden raus“ neboli „pryč s Židy“, a který v místním kontextu nabádá k vyhánění Romů.

Jobbik i Winnickiho Ruch Narodowy (Národní hnutí) popřely, že by v Andrychowě podněcovaly k národnostní nenávisti. Popřely také, že by snad Jobbik, který v dubnových parlamentních volbách získal 21% hlasů, prosazoval svůj program v Polsku. Nechaly se však slyšet, že pro jejich menšího polského spojence je to inspirací.

Podle Romana Kwiatkowskeho, vedoucího Asociace Romů v Polsku, je Andrychow prvním případem, kdy ultrapravicové strany v Polsku takto podněcují protiromské nálady. „Je to velmi nebezpečné,“ řekl pro agenturu Reuters. „Neumožňuje nám to dívat se do budoucnosti zrovna optimisticky.“

Romští obyvatelé uvedli, že v posledních týdnech nepouštěli své děti do školy a po setmění zůstávali doma ze strachu, že by mohli být napadeni.

Málokdo věří, že by Ruch Narodowy, který v květnových volbách do Evropského parlamentu získal 1,4% hlasů, získal takovou moc, jakou má Jobbik v Budapešti. Ten těží z odporu Maďarů vůči romské menšině, která v zemi tvoří 6,5 % obyvatel. V Polsku žije přibližně 50 000 Romů, což odpovídá jen 0,13 % celkové populace. V Evropě se odhadem pohybuje zhruba 10 milionů Romů.

Události v Andrychowě nicméně ukazují, že strana Jobbik, kterou ostentativně jako anti-semitskou a rasistickou přehlíží i mnoho západoevropských ultrapravicových stran, svou ideologii šíří i za hranice Maďarska.

Fotbaloví fanoušci

Jobbik je nyní druhou nejsilnější maďarskou stranou a svého domácího úspěchu využívá k vybudování kontaktů a sdílení taktik napříč východní Evropou, čímž vzbuzuje znepokojení bojovníků za lidská práva.

Doposud se však objevilo jen nemnoho důkazů o tom, že by se i jinde používaly taktiky, které známe z Maďarska, například využití nepokojů mezi Romy a většinovým obyvatelstvem v chudých městech. Jobbik s oblibou pořádá shromáždění, na nichž obviňuje Romy se zločinů a verbuje místní mládež do hlídek občanské obrany na ochranu občanů před romskou menšinou.

Zdá se, že v Andrychově se uchytila strategie Jobbiku téměř ve stylu oko za oko. Podle místních obyvatel byla začátkem června na ulici napadena těhotná romská žena. Brzy na to došlo k útoku, kteří místní považují za odvetu ze strany Romů, a ve kterém byli zbiti dva Poláci. Událost rozpoutala nenávist.

Fanoušci místního fotbalového klubu Beskid Andrychow založili na Facebooku stránku, na níž publikují výpovědi o údajných násilných útocích ze strany Romů a fotografie Poláků, kteří měli být údajně zmláceni. Stránku už jako „to se mi líbí“ označilo 14 182 lidí.

V jednom z příspěvků na zdi se píše: „Nebudeme jen tiše sedět a předstírat, že je všechno v pořádku. Již dlouho a hlasitě voláme: už bylo dost beztrestnosti Cikánů!“

„Pryč s Cikány!“

13. června se přibližně 200 lidí, mnozí z nich byli mladí fotbaloví fanoušci, shromáždili na náměstí v centru Andrychova. Někteří skandovali „Cyganie raus!" neboli „pryč s Cikány“.

Winnicki ze strany Ruch Narodowy během protestů prohlásil: „Už několik let se zde potýkáme s terorem ze strany cikánské menšiny, na který místní úřady a policie nijak nereagují. Město by mělo celou tu cikánskou bandu vyhnat.“

V následujících dnech ve večerních hodinách se ulicemi začaly potulovat skupiny mužů v bílých košilích jakožto „občanské ochranné hlídky“. Student a fotbalový fanoušek, který se hlídek účastnil, uvedl, že poté, co byly úspěšní v ukončení násilí ze strany Romů,  v této činnosti dále nepokračovali.

„Pochopili, že už jim neprojde všechno to, co jim prošlo dříve,“ prohlásil. Student však chtěl zůstat v anonymitě, a to ze strachu, že by mohl být za svou účast v hlídkách potrestán.

Noční hlídka

Vedoucí představitelé ze strany Jobbik a Ruch Narodowy uvedli, že k událostem v Andrychowě došlo spontánně z náhlého rozhněvání se obyčejných lidí. Dodali, že politici tam byli jen proto, aby pomáhali. Uznali ale, že příklad toho jak Jobbik uspěl prostřednictvím využití protiromských nálad, se mohl projevit i zde.

V Andrychowě se mají koncem tohoto roku konat volby na místo starosty města a místní romská komunita se obává, že by zde ve snaze, aby byl zvolen ultrapravicový kandidát, mohlo dojít k podobně vypjaté situaci jakou vyvolal i Jobbik v Maďarsku. Winnicki uvedl, že nemůže vyloučit, že se jeho strana bude o úřad ucházet.

Aktivista za Jobbik Tama Fodor, který se tento měsíc ve Varšavě účastnil setkání s podobně smýšlejícími Poláky, uvedl, že jeho hnutí v Polsku nikomu žádná doporučení nedávalo. „Pakliže si ale všimnou něčeho, co zafungovalo v Maďarsku, mohou to použít,“ uvedl pro Reuters.

Romským rodinám, které se shromáždily na dvorku budovy na ulici Stefana Batoryho na tamním předměstí, je vcelku jedno, kdo inspiroval vlnu ultrapravicového chování. Mají jen strach.

Uvedli, že o víkendech se tam nadále potulují hlídky fotbalových fanoušků. V noci prý vycházejí ven jen tehdy, pokud potřebují v obchodě něco nezbytného, a ani tehdy nikdy nechodí sami. Muž jménem Rafal Strauss řekl, že komunita přestala své děti posílat do školy. Dvě romské ženy se prý doslechly, že Poláci předložili městskému úřadu petici, ve které žádají, aby byli jejich romští sousedé vystěhováni, což se však nepodařilo ověřit. Další Rom Mieczyslaw Pankowski řekl, že se v současné době bojí vzít svou sedmiletou postiženou dceru na léčení do nedalekého města, a rodina žije v obavách z možných nočních útoků: „Střídáme se v hlídkách,“ dodal. „Máme strach jít spát, aby nám někdo nehodil do oken láhev.“

Reuters, upravila: bau, ih, přeložila Jana Kavalírová
Přečteno: 1459x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, Andrychow , radikálové, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo