Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Rakouský kancléř kritizuje ČR za odmítání kvót na uprchlíky. Německý deník píše, že uprchlíky držíme ve vězení

25. srpna 2015
Čtení na 3 minuty

Rakouský kancléř Werner Faymann dnes kritizoval Česko, ale také Polsko a pobaltské země, že odmítají kvóty pro rozdělení běženců v rámci Evropské unie. Faymann v rozhlasové stanici Ö1 v pořadu Morgenjournal prohlásil, že bez kvót nebude možné stabilizovat situaci na vnějších hranicích unie, které překračují tisíce uprchlíků, především z Afriky a z Blízkého východu. Český premiér Bohuslav Sobotka má na věc jiný názor.

"Země jako Česká republika, ale i další, Polsko, baltské země, nechtějí závazné kvóty. A to je třeba kritizovat. Protože bez těchto závazných kvót se nepohneme dál," řekl Faymann. Problém řešení uprchlické krize proto podle něj není v Evropské komisi, ale ve státech střední a východní Evropy.

"Kvóty pro migranty stabilizovat situaci podle názoru České republiky nepomohou. Jediným řešením je ukončení války v Sýrii a Libyi a na to se musí soustředit tlak EU a také celého mezinárodního společenství," napsal Sobotka ČTK v sms. Je taky podle něho nutné zajistit ochranu vnější hranice unie a fungující návratovou politiku pro lidi, kteří v EU nezískají azyl. "Česká republika se chová odpovědně, připojila se k solidárnímu projektu EU a je v jeho rámci připravena přijmout postupně 1500 uprchlíků," připomněl Sobotka.

Podle rakouského kancléře země na vnější hranici EU nebudou mít důvod bez existence kvót zajistit neprůchodnost těchto hranic. "Jak byste je chtěli přimět k ochraně této vnější hranice, když si budou myslet, že jim zůstanou statisíce (uprchlíků) a ostatní zatím budou v klidu? Tyto věci je třeba řešit současně, jedna ovlivňuje druhou," řekl Faymann.

Český ministr vnitra Milan Chovanec na twitteru uvedl, že uprchlíky táhne do Německa a Rakouska jejich štědrý sociální systém, nikoliv neschopnost okolních zemí. "Pojďme se bavit o razantní společné obraně unijních hranic. Ne si házet horké brambory přes sousedský plot," napsal. Povinné kvóty podle Chovance nic neřeší a Česko s nimi nebude souhlasit ani do budoucna.

V Česku jako ve vězení

České úřady zadržují běžence za ostnatým drátem, ačkoli české soudy a nevládní organizace to považují za porušení mezinárodního práva, napsal včera německý deník Frankfurter Rundschau. List rovněž poznamenal, že migranti, z nichž mnozí Českou republiku vůbec neznají a kteří zemi vnímají jen za další z mnoha na trase za svým vysněným cílem, zde nejsou viditelně vítaní.

Jedním z největších detenčních center je zařízení v Bělé pod Bezdězem, kde nyní čeká zhruba 500 lidí na to, až o jejich osudu české úřady rozhodnou. "Tábor je obehnán čtyři metry vysokým plotem s ostnatým drátem. Běženci musí odevzdat cennosti a mobilní telefony, z jejich hotovosti si pak stát strhává náklady za nedobrovolný pobyt. Uvnitř hlídkuje soukromá ostraha, venku hlídá policie," popsal deník situaci.

Frankfurter Rundschau rovněž napsal, že novináři do zařízení přístup nemají, ale že se některým podařilo s uprchlíky hovořit. Například jeden Pákistánec, který je na cestě půl roku, vypověděl, že je zda zadržován třicet dní a že ve středisku jsou problémy s nedostatkem jídla.

České nevládní organizace ubytovací centra kritizují i kvůli tomu, že jsou zde rodiny a nezletilí. Nelíbí se jim také fakt, že lidé nemohou ze střediska svobodně odcházet a přicházet, neboť se u všech automaticky předpokládá riziko útěku. To je podle sdružení hájících lidská práva v rozporu s mezinárodními závazky, neboť takzvaný dublinský systém, tedy azylový mechanismus Evropské unie, vyžaduje, aby hrozba útěku byla zkoumána u každého zvlášť.

Názor o nelegálnosti zadržování běženců sdílejí i české soudy, které žadatelům o azyl v jejich žalobách dávají za pravdu a nařizují jejich propuštění, poznamenal Frankfurter Rundschau. Soudní obranu ale zvolí jen málo lidí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon