romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rakouský kancléř kritizuje ČR za odmítání kvót na uprchlíky. Německý deník píše, že uprchlíky držíme ve vězení

25.8.2015 12:29
Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová (FOTO: Google Maps)
Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová (FOTO: Google Maps)

Rakouský kancléř Werner Faymann dnes kritizoval Česko, ale také Polsko a pobaltské země, že odmítají kvóty pro rozdělení běženců v rámci Evropské unie. Faymann v rozhlasové stanici Ö1 v pořadu Morgenjournal prohlásil, že bez kvót nebude možné stabilizovat situaci na vnějších hranicích unie, které překračují tisíce uprchlíků, především z Afriky a z Blízkého východu. Český premiér Bohuslav Sobotka má na věc jiný názor.

"Země jako Česká republika, ale i další, Polsko, baltské země, nechtějí závazné kvóty. A to je třeba kritizovat. Protože bez těchto závazných kvót se nepohneme dál," řekl Faymann. Problém řešení uprchlické krize proto podle něj není v Evropské komisi, ale ve státech střední a východní Evropy.

"Kvóty pro migranty stabilizovat situaci podle názoru České republiky nepomohou. Jediným řešením je ukončení války v Sýrii a Libyi a na to se musí soustředit tlak EU a také celého mezinárodního společenství," napsal Sobotka ČTK v sms. Je taky podle něho nutné zajistit ochranu vnější hranice unie a fungující návratovou politiku pro lidi, kteří v EU nezískají azyl. "Česká republika se chová odpovědně, připojila se k solidárnímu projektu EU a je v jeho rámci připravena přijmout postupně 1500 uprchlíků," připomněl Sobotka.

Podle rakouského kancléře země na vnější hranici EU nebudou mít důvod bez existence kvót zajistit neprůchodnost těchto hranic. "Jak byste je chtěli přimět k ochraně této vnější hranice, když si budou myslet, že jim zůstanou statisíce (uprchlíků) a ostatní zatím budou v klidu? Tyto věci je třeba řešit současně, jedna ovlivňuje druhou," řekl Faymann.

Český ministr vnitra Milan Chovanec na twitteru uvedl, že uprchlíky táhne do Německa a Rakouska jejich štědrý sociální systém, nikoliv neschopnost okolních zemí. "Pojďme se bavit o razantní společné obraně unijních hranic. Ne si házet horké brambory přes sousedský plot," napsal. Povinné kvóty podle Chovance nic neřeší a Česko s nimi nebude souhlasit ani do budoucna.

V Česku jako ve vězení

České úřady zadržují běžence za ostnatým drátem, ačkoli české soudy a nevládní organizace to považují za porušení mezinárodního práva, napsal včera německý deník Frankfurter Rundschau. List rovněž poznamenal, že migranti, z nichž mnozí Českou republiku vůbec neznají a kteří zemi vnímají jen za další z mnoha na trase za svým vysněným cílem, zde nejsou viditelně vítaní.

Jedním z největších detenčních center je zařízení v Bělé pod Bezdězem, kde nyní čeká zhruba 500 lidí na to, až o jejich osudu české úřady rozhodnou. "Tábor je obehnán čtyři metry vysokým plotem s ostnatým drátem. Běženci musí odevzdat cennosti a mobilní telefony, z jejich hotovosti si pak stát strhává náklady za nedobrovolný pobyt. Uvnitř hlídkuje soukromá ostraha, venku hlídá policie," popsal deník situaci.

Frankfurter Rundschau rovněž napsal, že novináři do zařízení přístup nemají, ale že se některým podařilo s uprchlíky hovořit. Například jeden Pákistánec, který je na cestě půl roku, vypověděl, že je zda zadržován třicet dní a že ve středisku jsou problémy s nedostatkem jídla.

České nevládní organizace ubytovací centra kritizují i kvůli tomu, že jsou zde rodiny a nezletilí. Nelíbí se jim také fakt, že lidé nemohou ze střediska svobodně odcházet a přicházet, neboť se u všech automaticky předpokládá riziko útěku. To je podle sdružení hájících lidská práva v rozporu s mezinárodními závazky, neboť takzvaný dublinský systém, tedy azylový mechanismus Evropské unie, vyžaduje, aby hrozba útěku byla zkoumána u každého zvlášť.

Názor o nelegálnosti zadržování běženců sdílejí i české soudy, které žadatelům o azyl v jejich žalobách dávají za pravdu a nařizují jejich propuštění, poznamenal Frankfurter Rundschau. Soudní obranu ale zvolí jen málo lidí.

Přečteno: 603x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo