romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řecko bude kvůli vraždě zpěváka vyšetřovat neonacistické poslance

20.9.2013 16:45
Na místě vraždy hiphopového zpěváka Pavlose Fisase, kterého 18. 9. 2013 ubodal 45letý neonacista, lidé zapalují svíčky... (FOTO: YouTube.com)
Na místě vraždy hiphopového zpěváka Pavlose Fisase, kterého 18. 9. 2013 ubodal 45letý neonacista, lidé zapalují svíčky... (FOTO: YouTube.com)

Řecká policie se chystá v souvislosti s vraždou hiphopového zpěváka Pavlose Fisase vyšetřovat i členy krajně pravicové parlamentní strany Zlatý úsvit. Požádala proto prokuraturu o svolení získat výpisy z telefonních hovorů dvou poslanců ultrapravicové strany a jednoho z lokálních stranických lídrů, napsala dnes agentura Reuters. Levicového zpěváka zavraždil stoupenec Zlatého úsvitu v noci na středu, strana jako celek se ale od činu distancovala.

Čtyřiatřicetiletý zpěvák Fisas, který vystupoval pod jménem Killah P, byl v Řecku známý svými protirasistickými postoji. V úterý si vyšel se skupinou přátel a po půlnoci je přepadlo asi 50 příznivců Zlatého úsvitu. Jeden z nich - 45letý radikál, který se později k činu přiznal - zpěváka ubodal. Řecká média pak zveřejnila snímek, na němž útočník objímá jednoho z poslanců protiimigrantské strany.


Ačkoli strana tvrdí, že s útočníkem nemá nic společného, chce policie vyšetřovat nejméně dva její poslance. Bude ověřovat, s kým si telefonovali v době, kdy byl Fisas zavražděn.


Řecká vláda už justici požádala, aby prověřila, zda má extremistická strana s vraždou něco společného. Vyšetřování vraždy navíc dostala na starost protiteroristická jednotka a ministr veřejného pořádku příslušné orgány pověřil, aby se znovu podívali na dalších 30 trestných činů, v nichž figurovali příznivci Zlatého úsvitu.


Extremistický Zlatý úsvit, který s prohlubující se hospodářskou krizí neustále nabírá na síle, získal v loňských volbách 18 parlamentních křesel. Podle některých průzkumů veřejného mínění by se stal v dalších volbách třetí nejsilnější stranou v zemi.

Přečteno: 604x
 

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Pavlos Fisas, Lidská práva, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo