romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řecký parlament schválil přísnější postih rasismu

Atény , 11.9.2014 10:17
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos. Foto: Archiv Romea.cz
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos. Foto: Archiv Romea.cz

Řecký parlament po dlouhých odkladech novelizoval zákon, na jehož základě se zpřísňuje postih projevů rasismu a homofobie a zároveň se zavádějí tresty i za popírání holokaustu a páchání zločinů proti lidskosti. Jak ve středu 10.září informovala agentura AFP, Atény byly dlouhodobě pod tlakem Evropské unie, aby tuto normu přijaly. Řecko bylo na lednovém seznamu 13 zemí unie, které podle Evropské komise tyto činy nepotírají.

Řecko se ocitlo pod zvýšeným tlakem od rozmachu pravicových extremistů ze strany Zlatý úsvit, která se stala třetí nejsilnější stranou parlamentu, a po výrazném zvýšení počtu útoků proti přistěhovalcům či osobám jiné víry a politického přesvědčení. Z odpovědnosti za většinu z nich jsou obviňováni právě neonacisté. Všechny jejich poslance kvůli organizování násilí ostatně již řecké úřady trestně stíhají.

Tresty se zpřísňují z dvou na tři roky vězení a pokuty mohou dosahovat výše až 20.000 eur (přes 550.000 Kč).

Parlament se zabýval novelou zákona z roku 1979 od loňského května a třikrát jeho projednávání odložil kvůli připomínkám části poslanců z vládní konzervativní Nové demokracie. Ti kromě otázky holokaustu chtěli trestat i popírání genocidy Arménů nebo Řeků na počátku 20. století osmanskými Turky. Někteří konzervativci také měli výhrady k potírání útoků proti homosexuálům.

Řecko je i pod vlivem stále silné pravoslavné církve, která je v daných otázkách ještě značně konzervativní.

Přečteno: 622x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Rasismus, homofobie, postihHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo