romea - logo
11. prosince 2019 (středa)
svátek má Dana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řecký parlament schválil přísnější postih rasismu

Atény , 11.9.2014 10:17
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos. Foto: Archiv Romea.cz
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos. Foto: Archiv Romea.cz

Řecký parlament po dlouhých odkladech novelizoval zákon, na jehož základě se zpřísňuje postih projevů rasismu a homofobie a zároveň se zavádějí tresty i za popírání holokaustu a páchání zločinů proti lidskosti. Jak ve středu 10.září informovala agentura AFP, Atény byly dlouhodobě pod tlakem Evropské unie, aby tuto normu přijaly. Řecko bylo na lednovém seznamu 13 zemí unie, které podle Evropské komise tyto činy nepotírají.

Řecko se ocitlo pod zvýšeným tlakem od rozmachu pravicových extremistů ze strany Zlatý úsvit, která se stala třetí nejsilnější stranou parlamentu, a po výrazném zvýšení počtu útoků proti přistěhovalcům či osobám jiné víry a politického přesvědčení. Z odpovědnosti za většinu z nich jsou obviňováni právě neonacisté. Všechny jejich poslance kvůli organizování násilí ostatně již řecké úřady trestně stíhají.

Tresty se zpřísňují z dvou na tři roky vězení a pokuty mohou dosahovat výše až 20.000 eur (přes 550.000 Kč).

Parlament se zabýval novelou zákona z roku 1979 od loňského května a třikrát jeho projednávání odložil kvůli připomínkám části poslanců z vládní konzervativní Nové demokracie. Ti kromě otázky holokaustu chtěli trestat i popírání genocidy Arménů nebo Řeků na počátku 20. století osmanskými Turky. Někteří konzervativci také měli výhrady k potírání útoků proti homosexuálům.

Řecko je i pod vlivem stále silné pravoslavné církve, která je v daných otázkách ještě značně konzervativní.

Přečteno: 619x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Rasismus, homofobie, postihHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo