romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ředitel slovenského sdružení eduRoma Vlado Rafael: Romové v zajetí politiky

31.1.2018 11:55
Vlado Rafael
Vlado Rafael

Za rok přesně v tomto čase si budeme na Slovensku a v Česku připomínat 30 let od pádu komunistického režimu. Bilancovat však můžeme už dnes. Poprvé má Slovensko ve svých moderních dějinách prezidenta, který není komunista a nevzešel ze žádné politické strany. Jde o jednoho z prvních ústavních činitelů, jehož prioritou není shromažďovat pod hangárem stará letadla nebo pravidelně navštěvovat domácí hokejovou ligu a fandit Slovanu. Současný prezident Andrej Kiska nemá legislativní ani výkonnou moc. Na rozdíl od svých předchůdců ale dokázal překročit stín svého úřadu a stal se pro běžné lidi respektovaným lídrem.

Prezident na Slovensku začíná vyzývat běžné lidi, aby si od svých politiků začali vyžadovat zavádění desítky let existujících a účinných nástrojů i v otázkách řešení chudoby Romů. Politici k tomuto tématu nechtějí moc konstruktivně přistupovat. Je podle nich příliš toxické. Proto často volí cestu hloupých prohlášení, sankcí a sporných opatření, aby nakonec proměnili hněv potencionálních voličů na své politické body. Nejvýstižněji to pojmenoval šéf slovenských fašistů Marián Kotleba, když ve funkci banskobystrického župana poučil romského aktivisty: "Vy Romové, vy jste pro tuto zemi černé zlato", přičemž trefně pojmenoval fakt, že se na romském tématu na Slovensku vyhrávají volby kdekoliv a kdykoliv.

Přesto lze na Slovensku sledovat pozoruhodný fenomén, kterého si mnozí politici nestihli všimnout, případně si ho všimnout nechtějí, zdá se, že jsme se ocitli v (dějinném?) období, kdy běžní lidé chtějí být postupně informováni o fungujících řešeních a chtějí od politiků výsledky a příklady dobré praxe při řešení tzv. "romského problému". Netvrdím, že se principiálně začíná měnit postoj společnosti ve vztahu k Romům. Tvrdím jen, že lidé jsou již otráveni věčnými politickými prohlášeními a neúspěchy v tomto tématu. Lidé chtějí zkrátka vidět výsledky. A je nesporné, že někteří slovenští politici budou na takové otázky lidem odpovídat jen velmi těžko. Bude pro ně náročné vykročit po takové komunikační strategii.

Například i pro politiky ze strany Smer-SD, jejíž předseda je na postu slovenského premiéra již třetí funkční období. Robert Fico je v současnosti s prezidentem Andrejem Kiskou v otevřeném sporu. Premiérovi se nelíbilo, že prezident principiálně zpochybnil jeho koncept sociálního státu. Na Slovensku lze sledovat i souboj mezi prezidentem Andrejem Kiska a ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, který je korunním princem Smeru-SD. Kaliňák před týdnem přišel s návrhem selektivního zákona o romské kriminalitě. Prezident Kiska návrh zákona ostře odsoudil. Zdá se, že na Slovensku začínáme být postupně svědky zápasu dvou protichůdných politických přístupů v řešení problémů chudoby a sociálního vyloučení. Na jedné straně je to přístup tradičních politiků, kteří roky vězní v chudobě statisíce lidí pro budování a zvelebování si svého politického kapitálu. A na straně druhé odvaha jednotlivce, prezidenta Andreje Kisky, který i přes vysoké riziko ztráty své popularity volá po skutečných politických výsledcích při odstraňování chudoby. Bude zajímavé sledovat, kterou cestou se Slovensko i v tomto tématu rozhodně dál kráčet.

Vlado Rafael, ředitel občanského sdružení eduRoma
Přečteno: 1541x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Politika, Andrej Kiska, Chudoba, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo