romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ředitel slovenského sdružení eduRoma Vlado Rafael: Romové v zajetí politiky

31.1.2018 11:55
Vlado Rafael
Vlado Rafael

Za rok přesně v tomto čase si budeme na Slovensku a v Česku připomínat 30 let od pádu komunistického režimu. Bilancovat však můžeme už dnes. Poprvé má Slovensko ve svých moderních dějinách prezidenta, který není komunista a nevzešel ze žádné politické strany. Jde o jednoho z prvních ústavních činitelů, jehož prioritou není shromažďovat pod hangárem stará letadla nebo pravidelně navštěvovat domácí hokejovou ligu a fandit Slovanu. Současný prezident Andrej Kiska nemá legislativní ani výkonnou moc. Na rozdíl od svých předchůdců ale dokázal překročit stín svého úřadu a stal se pro běžné lidi respektovaným lídrem.

Prezident na Slovensku začíná vyzývat běžné lidi, aby si od svých politiků začali vyžadovat zavádění desítky let existujících a účinných nástrojů i v otázkách řešení chudoby Romů. Politici k tomuto tématu nechtějí moc konstruktivně přistupovat. Je podle nich příliš toxické. Proto často volí cestu hloupých prohlášení, sankcí a sporných opatření, aby nakonec proměnili hněv potencionálních voličů na své politické body. Nejvýstižněji to pojmenoval šéf slovenských fašistů Marián Kotleba, když ve funkci banskobystrického župana poučil romského aktivisty: "Vy Romové, vy jste pro tuto zemi černé zlato", přičemž trefně pojmenoval fakt, že se na romském tématu na Slovensku vyhrávají volby kdekoliv a kdykoliv.

Přesto lze na Slovensku sledovat pozoruhodný fenomén, kterého si mnozí politici nestihli všimnout, případně si ho všimnout nechtějí, zdá se, že jsme se ocitli v (dějinném?) období, kdy běžní lidé chtějí být postupně informováni o fungujících řešeních a chtějí od politiků výsledky a příklady dobré praxe při řešení tzv. "romského problému". Netvrdím, že se principiálně začíná měnit postoj společnosti ve vztahu k Romům. Tvrdím jen, že lidé jsou již otráveni věčnými politickými prohlášeními a neúspěchy v tomto tématu. Lidé chtějí zkrátka vidět výsledky. A je nesporné, že někteří slovenští politici budou na takové otázky lidem odpovídat jen velmi těžko. Bude pro ně náročné vykročit po takové komunikační strategii.

Například i pro politiky ze strany Smer-SD, jejíž předseda je na postu slovenského premiéra již třetí funkční období. Robert Fico je v současnosti s prezidentem Andrejem Kiskou v otevřeném sporu. Premiérovi se nelíbilo, že prezident principiálně zpochybnil jeho koncept sociálního státu. Na Slovensku lze sledovat i souboj mezi prezidentem Andrejem Kiska a ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, který je korunním princem Smeru-SD. Kaliňák před týdnem přišel s návrhem selektivního zákona o romské kriminalitě. Prezident Kiska návrh zákona ostře odsoudil. Zdá se, že na Slovensku začínáme být postupně svědky zápasu dvou protichůdných politických přístupů v řešení problémů chudoby a sociálního vyloučení. Na jedné straně je to přístup tradičních politiků, kteří roky vězní v chudobě statisíce lidí pro budování a zvelebování si svého politického kapitálu. A na straně druhé odvaha jednotlivce, prezidenta Andreje Kisky, který i přes vysoké riziko ztráty své popularity volá po skutečných politických výsledcích při odstraňování chudoby. Bude zajímavé sledovat, kterou cestou se Slovensko i v tomto tématu rozhodně dál kráčet.

Vlado Rafael, ředitel občanského sdružení eduRoma
Přečteno: 1573x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Politika, Andrej Kiska, Chudoba, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo