romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ředitel slovenského sdružení eduRoma Vlado Rafael: Romové v zajetí politiky

31.1.2018 11:55
Vlado Rafael
Vlado Rafael

Za rok přesně v tomto čase si budeme na Slovensku a v Česku připomínat 30 let od pádu komunistického režimu. Bilancovat však můžeme už dnes. Poprvé má Slovensko ve svých moderních dějinách prezidenta, který není komunista a nevzešel ze žádné politické strany. Jde o jednoho z prvních ústavních činitelů, jehož prioritou není shromažďovat pod hangárem stará letadla nebo pravidelně navštěvovat domácí hokejovou ligu a fandit Slovanu. Současný prezident Andrej Kiska nemá legislativní ani výkonnou moc. Na rozdíl od svých předchůdců ale dokázal překročit stín svého úřadu a stal se pro běžné lidi respektovaným lídrem.

Prezident na Slovensku začíná vyzývat běžné lidi, aby si od svých politiků začali vyžadovat zavádění desítky let existujících a účinných nástrojů i v otázkách řešení chudoby Romů. Politici k tomuto tématu nechtějí moc konstruktivně přistupovat. Je podle nich příliš toxické. Proto často volí cestu hloupých prohlášení, sankcí a sporných opatření, aby nakonec proměnili hněv potencionálních voličů na své politické body. Nejvýstižněji to pojmenoval šéf slovenských fašistů Marián Kotleba, když ve funkci banskobystrického župana poučil romského aktivisty: "Vy Romové, vy jste pro tuto zemi černé zlato", přičemž trefně pojmenoval fakt, že se na romském tématu na Slovensku vyhrávají volby kdekoliv a kdykoliv.

Přesto lze na Slovensku sledovat pozoruhodný fenomén, kterého si mnozí politici nestihli všimnout, případně si ho všimnout nechtějí, zdá se, že jsme se ocitli v (dějinném?) období, kdy běžní lidé chtějí být postupně informováni o fungujících řešeních a chtějí od politiků výsledky a příklady dobré praxe při řešení tzv. "romského problému". Netvrdím, že se principiálně začíná měnit postoj společnosti ve vztahu k Romům. Tvrdím jen, že lidé jsou již otráveni věčnými politickými prohlášeními a neúspěchy v tomto tématu. Lidé chtějí zkrátka vidět výsledky. A je nesporné, že někteří slovenští politici budou na takové otázky lidem odpovídat jen velmi těžko. Bude pro ně náročné vykročit po takové komunikační strategii.

Například i pro politiky ze strany Smer-SD, jejíž předseda je na postu slovenského premiéra již třetí funkční období. Robert Fico je v současnosti s prezidentem Andrejem Kiskou v otevřeném sporu. Premiérovi se nelíbilo, že prezident principiálně zpochybnil jeho koncept sociálního státu. Na Slovensku lze sledovat i souboj mezi prezidentem Andrejem Kiska a ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, který je korunním princem Smeru-SD. Kaliňák před týdnem přišel s návrhem selektivního zákona o romské kriminalitě. Prezident Kiska návrh zákona ostře odsoudil. Zdá se, že na Slovensku začínáme být postupně svědky zápasu dvou protichůdných politických přístupů v řešení problémů chudoby a sociálního vyloučení. Na jedné straně je to přístup tradičních politiků, kteří roky vězní v chudobě statisíce lidí pro budování a zvelebování si svého politického kapitálu. A na straně druhé odvaha jednotlivce, prezidenta Andreje Kisky, který i přes vysoké riziko ztráty své popularity volá po skutečných politických výsledcích při odstraňování chudoby. Bude zajímavé sledovat, kterou cestou se Slovensko i v tomto tématu rozhodně dál kráčet.

Vlado Rafael, ředitel občanského sdružení eduRoma
Přečteno: 1595x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Politika, Andrej Kiska, Chudoba, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo