Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ředitel slovenského sdružení eduRoma Vlado Rafael: Romové v zajetí politiky

31. ledna 2018
Čtení na 2 minuty

Za rok přesně v tomto čase si budeme na Slovensku a v Česku připomínat 30 let od pádu komunistického režimu. Bilancovat však můžeme už dnes. Poprvé má Slovensko ve svých moderních dějinách prezidenta, který není komunista a nevzešel ze žádné politické strany. Jde o jednoho z prvních ústavních činitelů, jehož prioritou není shromažďovat pod hangárem stará letadla nebo pravidelně navštěvovat domácí hokejovou ligu a fandit Slovanu. Současný prezident Andrej Kiska nemá legislativní ani výkonnou moc. Na rozdíl od svých předchůdců ale dokázal překročit stín svého úřadu a stal se pro běžné lidi respektovaným lídrem.

Prezident na Slovensku začíná vyzývat běžné lidi, aby si od svých politiků začali vyžadovat zavádění desítky let existujících a účinných nástrojů i v otázkách řešení chudoby Romů. Politici k tomuto tématu nechtějí moc konstruktivně přistupovat. Je podle nich příliš toxické. Proto často volí cestu hloupých prohlášení, sankcí a sporných opatření, aby nakonec proměnili hněv potencionálních voličů na své politické body. Nejvýstižněji to pojmenoval šéf slovenských fašistů Marián Kotleba, když ve funkci banskobystrického župana poučil romského aktivisty: “Vy Romové, vy jste pro tuto zemi černé zlato”, přičemž trefně pojmenoval fakt, že se na romském tématu na Slovensku vyhrávají volby kdekoliv a kdykoliv.

Přesto lze na Slovensku sledovat pozoruhodný fenomén, kterého si mnozí politici nestihli všimnout, případně si ho všimnout nechtějí, zdá se, že jsme se ocitli v (dějinném?) období, kdy běžní lidé chtějí být postupně informováni o fungujících řešeních a chtějí od politiků výsledky a příklady dobré praxe při řešení tzv. “romského problému”. Netvrdím, že se principiálně začíná měnit postoj společnosti ve vztahu k Romům. Tvrdím jen, že lidé jsou již otráveni věčnými politickými prohlášeními a neúspěchy v tomto tématu. Lidé chtějí zkrátka vidět výsledky. A je nesporné, že někteří slovenští politici budou na takové otázky lidem odpovídat jen velmi těžko. Bude pro ně náročné vykročit po takové komunikační strategii.

Například i pro politiky ze strany Smer-SD, jejíž předseda je na postu slovenského premiéra již třetí funkční období. Robert Fico je v současnosti s prezidentem Andrejem Kiskou v otevřeném sporu. Premiérovi se nelíbilo, že prezident principiálně zpochybnil jeho koncept sociálního státu. Na Slovensku lze sledovat i souboj mezi prezidentem Andrejem Kiska a ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, který je korunním princem Smeru-SD. Kaliňák před týdnem přišel s návrhem selektivního zákona o romské kriminalitě. Prezident Kiska návrh zákona ostře odsoudil. Zdá se, že na Slovensku začínáme být postupně svědky zápasu dvou protichůdných politických přístupů v řešení problémů chudoby a sociálního vyloučení. Na jedné straně je to přístup tradičních politiků, kteří roky vězní v chudobě statisíce lidí pro budování a zvelebování si svého politického kapitálu. A na straně druhé odvaha jednotlivce, prezidenta Andreje Kisky, který i přes vysoké riziko ztráty své popularity volá po skutečných politických výsledcích při odstraňování chudoby. Bude zajímavé sledovat, kterou cestou se Slovensko i v tomto tématu rozhodně dál kráčet.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon