romea - logo
24. října 2019 (čtvrtek)
svátek má Nina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ředitel slovenského sdružení eduRoma Vlado Rafael: Romové v zajetí politiky

31.1.2018 11:55
Vlado Rafael
Vlado Rafael

Za rok přesně v tomto čase si budeme na Slovensku a v Česku připomínat 30 let od pádu komunistického režimu. Bilancovat však můžeme už dnes. Poprvé má Slovensko ve svých moderních dějinách prezidenta, který není komunista a nevzešel ze žádné politické strany. Jde o jednoho z prvních ústavních činitelů, jehož prioritou není shromažďovat pod hangárem stará letadla nebo pravidelně navštěvovat domácí hokejovou ligu a fandit Slovanu. Současný prezident Andrej Kiska nemá legislativní ani výkonnou moc. Na rozdíl od svých předchůdců ale dokázal překročit stín svého úřadu a stal se pro běžné lidi respektovaným lídrem.

Prezident na Slovensku začíná vyzývat běžné lidi, aby si od svých politiků začali vyžadovat zavádění desítky let existujících a účinných nástrojů i v otázkách řešení chudoby Romů. Politici k tomuto tématu nechtějí moc konstruktivně přistupovat. Je podle nich příliš toxické. Proto často volí cestu hloupých prohlášení, sankcí a sporných opatření, aby nakonec proměnili hněv potencionálních voličů na své politické body. Nejvýstižněji to pojmenoval šéf slovenských fašistů Marián Kotleba, když ve funkci banskobystrického župana poučil romského aktivisty: "Vy Romové, vy jste pro tuto zemi černé zlato", přičemž trefně pojmenoval fakt, že se na romském tématu na Slovensku vyhrávají volby kdekoliv a kdykoliv.

Přesto lze na Slovensku sledovat pozoruhodný fenomén, kterého si mnozí politici nestihli všimnout, případně si ho všimnout nechtějí, zdá se, že jsme se ocitli v (dějinném?) období, kdy běžní lidé chtějí být postupně informováni o fungujících řešeních a chtějí od politiků výsledky a příklady dobré praxe při řešení tzv. "romského problému". Netvrdím, že se principiálně začíná měnit postoj společnosti ve vztahu k Romům. Tvrdím jen, že lidé jsou již otráveni věčnými politickými prohlášeními a neúspěchy v tomto tématu. Lidé chtějí zkrátka vidět výsledky. A je nesporné, že někteří slovenští politici budou na takové otázky lidem odpovídat jen velmi těžko. Bude pro ně náročné vykročit po takové komunikační strategii.

Například i pro politiky ze strany Smer-SD, jejíž předseda je na postu slovenského premiéra již třetí funkční období. Robert Fico je v současnosti s prezidentem Andrejem Kiskou v otevřeném sporu. Premiérovi se nelíbilo, že prezident principiálně zpochybnil jeho koncept sociálního státu. Na Slovensku lze sledovat i souboj mezi prezidentem Andrejem Kiska a ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, který je korunním princem Smeru-SD. Kaliňák před týdnem přišel s návrhem selektivního zákona o romské kriminalitě. Prezident Kiska návrh zákona ostře odsoudil. Zdá se, že na Slovensku začínáme být postupně svědky zápasu dvou protichůdných politických přístupů v řešení problémů chudoby a sociálního vyloučení. Na jedné straně je to přístup tradičních politiků, kteří roky vězní v chudobě statisíce lidí pro budování a zvelebování si svého politického kapitálu. A na straně druhé odvaha jednotlivce, prezidenta Andreje Kisky, který i přes vysoké riziko ztráty své popularity volá po skutečných politických výsledcích při odstraňování chudoby. Bude zajímavé sledovat, kterou cestou se Slovensko i v tomto tématu rozhodně dál kráčet.

Vlado Rafael, ředitel občanského sdružení eduRoma
Přečteno: 1551x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Politika, Andrej Kiska, Chudoba, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo