romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Regionální volby ve Francii vyhrála Sarkozyho tradiční pravice, radikální nacionalisty ve Francii nechtějí

14.12.2015 14:17
Marine Le Penová a Marion Maréchalová-Le Penová z Národní fronty
Marine Le Penová a Marion Maréchalová-Le Penová z Národní fronty

Francie má výsledky regionálních voleb. Největší úspěch slaví tradiční pravice bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, která bude řídit 7 ze 13 krajů. Levice v čele s vládními socialisty získala pět regionů. Krajní pravice nakonec žádný, i když v prvním kole vedla hned v šesti krajích. Může zato větší účast voličů, kteří byli nespokojení právě s výsledky předchozího kola a také společná strategie socialistů s republikány.

Včera se po týdnu po celé Francii znovu otevřely volební místnosti. Voliče čekalo druhé kolo regionálních voleb. Největší úspěch nakonec slaví Sarkozyho strana Republikáni (LR), která ve spojení s centristy získala 40,6 procenta hlasů. Druhé místo obsadila Socialistická strana (PS) prezidenta Françoise Hollandea spolupracující s dalšími levicovými stranami s 31,7 procenta hlasů. Krajně pravicová Národní fronta (FN) Marine Le Penové zažila porážku s 27,3 procenta odevzdaných hlasů.

Volební účast se v druhém kole zvýšila. Účast v 1. kole byla 49 procent, ve druhém téměř 60 procent (58,6). Francouzská média se shodují v tom, že výsledek druhého kola zřejmě silně ovlivnila mobilizace voličů, kteří v prvním kole nehlasovali. Nakonec však byli znepokojeni posílením FN na politické scéně.

Za porážkou Národní fronty, populistické strany s nacionalistickou rétorikou, stojí také strategický krok, který učinili socialisté. Stáhli se z voleb a vyzvali Francouze, aby raději svůj hlas dali Republikánům v klíčových krajích, kde hrozilo vítězství Národní fronty. Francouzský socialistický premiér Manuel Valls děkoval levicovým voličům za podporu pravicových kandidátů. Je však stále na pozoru.

"Ale dnes večer to není žádná úleva, žádné triumfování, žádné vítězné poselství. Nebezpečí krajní pravice stále není odstraněno. Nezapomínám na výsledky prvního kola a minulých voleb," řekl Valls.

Šéfka poražené Národní fronty zase poděkovala svým "odvážným a odhodlaným" voličům. Zároveň odsoudila postup svých volebních protivníků, který přispěl k porážce její strany. Stažení socialistických kandidátů označila za machinaci. Prohlásila také, že FN se stává výraznou silou ve většině krajských rad. Za stranu radikálních nacionalistů kandidovala i její neteř.

"Francouzi od nás očekávají silnou reakci na nepříjemné otázky," dodal bývalý prezident Sarkozy a poukázal tak na obavy voličů z vývoje v Evropské unii, z masové nezaměstnanosti či z ohrožení národní bezpečnosti nebo identity.

K výsledkům voleb se vyjádřil také další významný činitel Republikánů a starosta města Bordeaux Alain Juppé, podle kterého je nárůst volební účasti známkou dobrého zdraví francouzské demokracie.

Přečteno: 536x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Volby, Národní fronta, Nacionalismus, demokracieHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo