romea - logo
14. října 2019 (pondělí)
svátek má Agáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Renata Berkyová: Teplí, na romskou vlajku nesahat!

18.8.2016 23:45
Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)
Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Ještě dnes ráno jsem neměla vůbec v plánu cokoliv psát, ale to, co někteří Romové pronášejí na sociálních sítích k tématu sexuální orientace, mě popravdě trochu nadzvedlo ze židle. Odrazovým můstkem pro ohnivou diskuzi byl fakt, že na Prague Pride, tedy průvodu hrdosti lidí z odlišnou sexuální orientací, se objevili Romové, kteří hrdě vztyčili romskou vlajku. A to je pro některé čin doslova hanobící romský národ, který v žádném případě nemůže být spojován s homosexuály.

Romská vlajka zkrátka dle některých do rukou homosexuálů, obzvláště těch romských, nepatří. A pak se buď při debatách navíc ohání tradicemi: „Homosexualita není součástí romské kultury!“, nebo spekulacemi nad institucionálním vypořádáním: „Kdybychom měli vlastní stát, dopadnete jak gayové v Rusku!“, anebo přijdou s křesťanstvím a Ježíšovou heterosexuální orientací, což už není nic než čistá demagogie. Tito Romové se považují za nositele romských tradic a současně za obhájce práv Romů v české neromské společnosti. A v tomto vidím asi největší pokrytectví.

Upřímně nerozumím Romům, kteří celý život zažívají pocit útlaku a diskriminace pro svůj romským původ, bojují za lepší podmínky, rovnoprávnost a lidské jednání, a pak jsou schopni jiné odsoudit pouze pro jejich jinakost? Jak je možné, že se v jednu chvíli tito samosoudci hrdě hlásí ke známým Romům dosahujícím mnohdy vyššího vzdělání či pracovních úspěchů než oni sami, a vzápětí jsou schopni jim plivnout do tváře proto, že se odvážili spojovat vlastní homosexualitu s romstvím? Copak je gay člověkem nižší kategorie, o jehož právech, třeba na nošení vlajky, musí kdosi rozhodovat? A v jakém že století to žijeme?

Možná někteří zapomínají, že romství se neměří podle vlajky nebo hymny. Maroš Balog, romský spisovatel, aktivista, manžel a otec uvedl na sociálních sítích: "Pokud romipen nenosíte v srdci, duši a charakteru, můžete mít vlajku ušitou i ze somnakaj (ze zlata, pozn. redakce) a bude to stejně pouze kus barevného plátna."

Já sama si velice vážím těch Romů, a obzvláště ze starších ročníků, kteří nepodléhají zastaralým a nenávistným postojům vůči homosexuálům a naopak si zachovávají zdravý rozum a otevřené srdce. Jsou bezesporu velkou oporou pro ty, kteří musí sbírat dvojnásobně více odvahy žít svobodně a podle svých představ. Moje vlastní máma jednou za mnou přišla, v době, kdy jsem ještě neměla žádné děti a ani vážný vztah, s tím, že i kdybych byla na holky, tak mě pořád bude mít ráda, a chce, abych byla šťastná.

A na závěr mě napadá, že bychom mohli při pochodu romské hrdosti vztyčit třeba vlajku duhovou, ať je zas o čem mluvit :-).

Aven saste the bachtale, paťiv savorenge.

Přečteno: 10003x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lgbt, Prague Pride, homofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo