romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Renata Berkyová: Teplí, na romskou vlajku nesahat!

18.8.2016 23:45
Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)
Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Ještě dnes ráno jsem neměla vůbec v plánu cokoliv psát, ale to, co někteří Romové pronášejí na sociálních sítích k tématu sexuální orientace, mě popravdě trochu nadzvedlo ze židle. Odrazovým můstkem pro ohnivou diskuzi byl fakt, že na Prague Pride, tedy průvodu hrdosti lidí z odlišnou sexuální orientací, se objevili Romové, kteří hrdě vztyčili romskou vlajku. A to je pro některé čin doslova hanobící romský národ, který v žádném případě nemůže být spojován s homosexuály.

Romská vlajka zkrátka dle některých do rukou homosexuálů, obzvláště těch romských, nepatří. A pak se buď při debatách navíc ohání tradicemi: „Homosexualita není součástí romské kultury!“, nebo spekulacemi nad institucionálním vypořádáním: „Kdybychom měli vlastní stát, dopadnete jak gayové v Rusku!“, anebo přijdou s křesťanstvím a Ježíšovou heterosexuální orientací, což už není nic než čistá demagogie. Tito Romové se považují za nositele romských tradic a současně za obhájce práv Romů v české neromské společnosti. A v tomto vidím asi největší pokrytectví.

Upřímně nerozumím Romům, kteří celý život zažívají pocit útlaku a diskriminace pro svůj romským původ, bojují za lepší podmínky, rovnoprávnost a lidské jednání, a pak jsou schopni jiné odsoudit pouze pro jejich jinakost? Jak je možné, že se v jednu chvíli tito samosoudci hrdě hlásí ke známým Romům dosahujícím mnohdy vyššího vzdělání či pracovních úspěchů než oni sami, a vzápětí jsou schopni jim plivnout do tváře proto, že se odvážili spojovat vlastní homosexualitu s romstvím? Copak je gay člověkem nižší kategorie, o jehož právech, třeba na nošení vlajky, musí kdosi rozhodovat? A v jakém že století to žijeme?

Možná někteří zapomínají, že romství se neměří podle vlajky nebo hymny. Maroš Balog, romský spisovatel, aktivista, manžel a otec uvedl na sociálních sítích: "Pokud romipen nenosíte v srdci, duši a charakteru, můžete mít vlajku ušitou i ze somnakaj (ze zlata, pozn. redakce) a bude to stejně pouze kus barevného plátna."

Já sama si velice vážím těch Romů, a obzvláště ze starších ročníků, kteří nepodléhají zastaralým a nenávistným postojům vůči homosexuálům a naopak si zachovávají zdravý rozum a otevřené srdce. Jsou bezesporu velkou oporou pro ty, kteří musí sbírat dvojnásobně více odvahy žít svobodně a podle svých představ. Moje vlastní máma jednou za mnou přišla, v době, kdy jsem ještě neměla žádné děti a ani vážný vztah, s tím, že i kdybych byla na holky, tak mě pořád bude mít ráda, a chce, abych byla šťastná.

A na závěr mě napadá, že bychom mohli při pochodu romské hrdosti vztyčit třeba vlajku duhovou, ať je zas o čem mluvit :-).

Aven saste the bachtale, paťiv savorenge.

Přečteno: 9968x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lgbt, Prague Pride, homofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo