romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Renata Berkyová: Teplí, na romskou vlajku nesahat!

18.8.2016 23:45
Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)
Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Ještě dnes ráno jsem neměla vůbec v plánu cokoliv psát, ale to, co někteří Romové pronášejí na sociálních sítích k tématu sexuální orientace, mě popravdě trochu nadzvedlo ze židle. Odrazovým můstkem pro ohnivou diskuzi byl fakt, že na Prague Pride, tedy průvodu hrdosti lidí z odlišnou sexuální orientací, se objevili Romové, kteří hrdě vztyčili romskou vlajku. A to je pro některé čin doslova hanobící romský národ, který v žádném případě nemůže být spojován s homosexuály.

Romská vlajka zkrátka dle některých do rukou homosexuálů, obzvláště těch romských, nepatří. A pak se buď při debatách navíc ohání tradicemi: „Homosexualita není součástí romské kultury!“, nebo spekulacemi nad institucionálním vypořádáním: „Kdybychom měli vlastní stát, dopadnete jak gayové v Rusku!“, anebo přijdou s křesťanstvím a Ježíšovou heterosexuální orientací, což už není nic než čistá demagogie. Tito Romové se považují za nositele romských tradic a současně za obhájce práv Romů v české neromské společnosti. A v tomto vidím asi největší pokrytectví.

Upřímně nerozumím Romům, kteří celý život zažívají pocit útlaku a diskriminace pro svůj romským původ, bojují za lepší podmínky, rovnoprávnost a lidské jednání, a pak jsou schopni jiné odsoudit pouze pro jejich jinakost? Jak je možné, že se v jednu chvíli tito samosoudci hrdě hlásí ke známým Romům dosahujícím mnohdy vyššího vzdělání či pracovních úspěchů než oni sami, a vzápětí jsou schopni jim plivnout do tváře proto, že se odvážili spojovat vlastní homosexualitu s romstvím? Copak je gay člověkem nižší kategorie, o jehož právech, třeba na nošení vlajky, musí kdosi rozhodovat? A v jakém že století to žijeme?

Možná někteří zapomínají, že romství se neměří podle vlajky nebo hymny. Maroš Balog, romský spisovatel, aktivista, manžel a otec uvedl na sociálních sítích: "Pokud romipen nenosíte v srdci, duši a charakteru, můžete mít vlajku ušitou i ze somnakaj (ze zlata, pozn. redakce) a bude to stejně pouze kus barevného plátna."

Já sama si velice vážím těch Romů, a obzvláště ze starších ročníků, kteří nepodléhají zastaralým a nenávistným postojům vůči homosexuálům a naopak si zachovávají zdravý rozum a otevřené srdce. Jsou bezesporu velkou oporou pro ty, kteří musí sbírat dvojnásobně více odvahy žít svobodně a podle svých představ. Moje vlastní máma jednou za mnou přišla, v době, kdy jsem ještě neměla žádné děti a ani vážný vztah, s tím, že i kdybych byla na holky, tak mě pořád bude mít ráda, a chce, abych byla šťastná.

A na závěr mě napadá, že bychom mohli při pochodu romské hrdosti vztyčit třeba vlajku duhovou, ať je zas o čem mluvit :-).

Aven saste the bachtale, paťiv savorenge.

Přečteno: 10047x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lgbt, Prague Pride, homofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo