romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Renata Berkyová: Teplí, na romskou vlajku nesahat!

18.8.2016 23:45
Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)
Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Ještě dnes ráno jsem neměla vůbec v plánu cokoliv psát, ale to, co někteří Romové pronášejí na sociálních sítích k tématu sexuální orientace, mě popravdě trochu nadzvedlo ze židle. Odrazovým můstkem pro ohnivou diskuzi byl fakt, že na Prague Pride, tedy průvodu hrdosti lidí z odlišnou sexuální orientací, se objevili Romové, kteří hrdě vztyčili romskou vlajku. A to je pro některé čin doslova hanobící romský národ, který v žádném případě nemůže být spojován s homosexuály.

Romská vlajka zkrátka dle některých do rukou homosexuálů, obzvláště těch romských, nepatří. A pak se buď při debatách navíc ohání tradicemi: „Homosexualita není součástí romské kultury!“, nebo spekulacemi nad institucionálním vypořádáním: „Kdybychom měli vlastní stát, dopadnete jak gayové v Rusku!“, anebo přijdou s křesťanstvím a Ježíšovou heterosexuální orientací, což už není nic než čistá demagogie. Tito Romové se považují za nositele romských tradic a současně za obhájce práv Romů v české neromské společnosti. A v tomto vidím asi největší pokrytectví.

Upřímně nerozumím Romům, kteří celý život zažívají pocit útlaku a diskriminace pro svůj romským původ, bojují za lepší podmínky, rovnoprávnost a lidské jednání, a pak jsou schopni jiné odsoudit pouze pro jejich jinakost? Jak je možné, že se v jednu chvíli tito samosoudci hrdě hlásí ke známým Romům dosahujícím mnohdy vyššího vzdělání či pracovních úspěchů než oni sami, a vzápětí jsou schopni jim plivnout do tváře proto, že se odvážili spojovat vlastní homosexualitu s romstvím? Copak je gay člověkem nižší kategorie, o jehož právech, třeba na nošení vlajky, musí kdosi rozhodovat? A v jakém že století to žijeme?

Možná někteří zapomínají, že romství se neměří podle vlajky nebo hymny. Maroš Balog, romský spisovatel, aktivista, manžel a otec uvedl na sociálních sítích: "Pokud romipen nenosíte v srdci, duši a charakteru, můžete mít vlajku ušitou i ze somnakaj (ze zlata, pozn. redakce) a bude to stejně pouze kus barevného plátna."

Já sama si velice vážím těch Romů, a obzvláště ze starších ročníků, kteří nepodléhají zastaralým a nenávistným postojům vůči homosexuálům a naopak si zachovávají zdravý rozum a otevřené srdce. Jsou bezesporu velkou oporou pro ty, kteří musí sbírat dvojnásobně více odvahy žít svobodně a podle svých představ. Moje vlastní máma jednou za mnou přišla, v době, kdy jsem ještě neměla žádné děti a ani vážný vztah, s tím, že i kdybych byla na holky, tak mě pořád bude mít ráda, a chce, abych byla šťastná.

A na závěr mě napadá, že bychom mohli při pochodu romské hrdosti vztyčit třeba vlajku duhovou, ať je zas o čem mluvit :-).

Aven saste the bachtale, paťiv savorenge.

Přečteno: 9986x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lgbt, Prague Pride, homofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo