romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Robert Toneli: Odsuzuji hanebný čin, který se stal v Duchcově. Řeči o kolektivní vině však nejsou na místě

Praha, 30.5.2013 11:28, (ROMEA)
Robert Toneli. Foto: Archiv autora
Robert Toneli. Foto: Archiv autora

Asi všichni jsme zaregistrovali události, které se v několika posledních dnech odehrály na Teplicku a na které přirozeně reaguje celá společnost. Původně jsem se nechtěl do dění okolo těchto incidentů aktivně zapojovat, ani jako diskutér ani se fyzicky účastnit demonstrací, popřípadě dalších náležitostí s tím spojených.

Bohužel reakce, které slyším, vidím a čtu na diskusních fórech jsou pro mne natolik nepochopitelné, že jsem se rozhodl veřejně deklarovat svůj pohled na věc prostřednictvím serveru Romea.cz a objasnit tak především pro majoritní část společnosti některé skutečnosti s tím související.

Kolektivní vina neexistuje

V první řadě chci odsoudit hanebný čin, který se stal v Duchcově a doufám, že pachatelé tohoto činu budou patřičně potrestáni tak, jak ukládá trestný řád. Ať na místě činu proběhlo cokoliv, nebyl to důvod k takovému brutálnímu napadení, které jsme viděli na videozáznamu. Každý člověk je odpovědný sám za sebe a za své činy a nechme na orgánech trestně činných, aby celou věc prošetřily a vyhodnotily.

Co ale odmítám a v žádném případě nemohu přijmout, jsou názory jdoucí z většinové části společnosti, které dávají individuálnímu porušení zákona punc kolektivní viny.

Na veřejně dostupných diskusích padají hlášky, z nichž některé zaznívaly i na včerejší demonstraci - můžeme číst a slyšet, že by se měl obnovit strategický postup a vize Adolfa Hitlera, obnovení plynových komor a dalších věcí, které jsou jasně proti Listině základních práv a svobod, proti morálce či etice.

Jsem slušný Rom, studuji, pracuji, podnikám a platím daně tomuto státu. Uráží mě to a nenechává klidným.

A teď k postupům, které se odehrávají vždy v okamžiku, když někdo z řad Romů spáchá trestný čin případně přečin. Vzápětí po činu se svolává protiromská demonstrace, přijímají se bezpečnostní opatření, zasedá zastupitelstvo a rada města, vytváří se strategické plány a boje proti narůstající kriminalitě atd.

Opravdu si myslíme, že toto jsou správné postupy? Jsme přesvědčeni o tom, že přijetí některých opatření sníží kriminalitu ve městě? Podotýkám, že kriminalitu nepáchají jen Romové.

Protiromské demonstrace jsou jednou z hlavních příčin vyvolávání společenské nenávisti vůči Romům a brání klidnému soužití obou skupin. Mám se bát o svůj život a životy své rodiny, blízkých a přátel? Uvědomujeme si, kam až ta obrovská nenávist, netolerance, vzájemná nepřizpůsobivost, diskriminace a rasismus může dojít?

Názornou ukázkou je pouliční rvačka spáchaná Romy, která je více mediálně sledovanější než vražda, která se odehrála v Teplicích, s tím rozdílem, že útočník který údajně zasadil 21 bodných ran, nebyl Rom, ale Čech. Pak mám tedy zcela logickou otázku, proč se nekoná demonstrace proti tomuto hrůzostrašnému a brutálnímu činu?

Vážení přátelé, kamarádi, Romale

Nechci v nikom vzbuzovat lítostivé či soucitné pocity, ale nemohu se už nadále dívat na to, jak se celospolečenská situace spojená s romským etnikem rok co rok zhoršuje. Už si nemůžeme nadále hrát každý na svém písečku. Nesmíme být tou lehkou potravou pro společnost. Musíme už konečně něco začít dělat. Musíme dbát na lepší vynutitelnost našeho práva. Nesmíme už dopustit, aby se jednalo o nás a bez nás.

Ukažme, kdo jsme! Ukažme naši kulturu, chytrost, slušnost a vraťme si respekt!

Nesmíme být pouze pasivními hráči, ale především aktivními hráči! Políčko na hře se už musí změnit. Nemůžeme už nadále trpět a nečinně přihlížet, jak se situace zhoršuje. My sami se musíme pokusit o zlepšení celkové situace. Bude to těžké, ale my to dokážeme.

Přečteno: 3001x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo