romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Robert Toneli: Odsuzuji hanebný čin, který se stal v Duchcově. Řeči o kolektivní vině však nejsou na místě

Praha, 30.5.2013 11:28, (ROMEA)
Robert Toneli. Foto: Archiv autora
Robert Toneli. Foto: Archiv autora

Asi všichni jsme zaregistrovali události, které se v několika posledních dnech odehrály na Teplicku a na které přirozeně reaguje celá společnost. Původně jsem se nechtěl do dění okolo těchto incidentů aktivně zapojovat, ani jako diskutér ani se fyzicky účastnit demonstrací, popřípadě dalších náležitostí s tím spojených.

Bohužel reakce, které slyším, vidím a čtu na diskusních fórech jsou pro mne natolik nepochopitelné, že jsem se rozhodl veřejně deklarovat svůj pohled na věc prostřednictvím serveru Romea.cz a objasnit tak především pro majoritní část společnosti některé skutečnosti s tím související.

Kolektivní vina neexistuje

V první řadě chci odsoudit hanebný čin, který se stal v Duchcově a doufám, že pachatelé tohoto činu budou patřičně potrestáni tak, jak ukládá trestný řád. Ať na místě činu proběhlo cokoliv, nebyl to důvod k takovému brutálnímu napadení, které jsme viděli na videozáznamu. Každý člověk je odpovědný sám za sebe a za své činy a nechme na orgánech trestně činných, aby celou věc prošetřily a vyhodnotily.

Co ale odmítám a v žádném případě nemohu přijmout, jsou názory jdoucí z většinové části společnosti, které dávají individuálnímu porušení zákona punc kolektivní viny.

Na veřejně dostupných diskusích padají hlášky, z nichž některé zaznívaly i na včerejší demonstraci - můžeme číst a slyšet, že by se měl obnovit strategický postup a vize Adolfa Hitlera, obnovení plynových komor a dalších věcí, které jsou jasně proti Listině základních práv a svobod, proti morálce či etice.

Jsem slušný Rom, studuji, pracuji, podnikám a platím daně tomuto státu. Uráží mě to a nenechává klidným.

A teď k postupům, které se odehrávají vždy v okamžiku, když někdo z řad Romů spáchá trestný čin případně přečin. Vzápětí po činu se svolává protiromská demonstrace, přijímají se bezpečnostní opatření, zasedá zastupitelstvo a rada města, vytváří se strategické plány a boje proti narůstající kriminalitě atd.

Opravdu si myslíme, že toto jsou správné postupy? Jsme přesvědčeni o tom, že přijetí některých opatření sníží kriminalitu ve městě? Podotýkám, že kriminalitu nepáchají jen Romové.

Protiromské demonstrace jsou jednou z hlavních příčin vyvolávání společenské nenávisti vůči Romům a brání klidnému soužití obou skupin. Mám se bát o svůj život a životy své rodiny, blízkých a přátel? Uvědomujeme si, kam až ta obrovská nenávist, netolerance, vzájemná nepřizpůsobivost, diskriminace a rasismus může dojít?

Názornou ukázkou je pouliční rvačka spáchaná Romy, která je více mediálně sledovanější než vražda, která se odehrála v Teplicích, s tím rozdílem, že útočník který údajně zasadil 21 bodných ran, nebyl Rom, ale Čech. Pak mám tedy zcela logickou otázku, proč se nekoná demonstrace proti tomuto hrůzostrašnému a brutálnímu činu?

Vážení přátelé, kamarádi, Romale

Nechci v nikom vzbuzovat lítostivé či soucitné pocity, ale nemohu se už nadále dívat na to, jak se celospolečenská situace spojená s romským etnikem rok co rok zhoršuje. Už si nemůžeme nadále hrát každý na svém písečku. Nesmíme být tou lehkou potravou pro společnost. Musíme už konečně něco začít dělat. Musíme dbát na lepší vynutitelnost našeho práva. Nesmíme už dopustit, aby se jednalo o nás a bez nás.

Ukažme, kdo jsme! Ukažme naši kulturu, chytrost, slušnost a vraťme si respekt!

Nesmíme být pouze pasivními hráči, ale především aktivními hráči! Políčko na hře se už musí změnit. Nemůžeme už nadále trpět a nečinně přihlížet, jak se situace zhoršuje. My sami se musíme pokusit o zlepšení celkové situace. Bude to těžké, ale my to dokážeme.

Přečteno: 3171x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo