romea - logo
25. února 2021 (čtvrtek)
svátek má Liliana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Roman Máca: SPD Tomia Okamury jako inkubátor pro české teroristy

6.11.2020 23:59
Tomio Okamura (FOTO: Aktron / Wikimedia Commons)
Tomio Okamura (FOTO: Aktron / Wikimedia Commons)

Teroristický útok ve Vídni vyvolal v české politice kromě solidarity také jinou očekávanou reakci. Šéf SPD Tomio Okamura mohl znovu vytáhnout staré osvědčené heslo „ne islámu, ne teroristům“. Právě od Okamurova hnutí ale podobné výroky znějí absurdně. Je to on, kdo v sympatizantech dlouhodobě podněcuje násilí a nenávist, které pak vedou k terorismu – a to nejen islámskému.

Připomeňme, že „prvním českým teroristou“ se stal více než sedmdesátiletý podporovatel SPD Jaromír Balda. Senior si nyní odpykává čtyřletý trest odnětí svobody za to, že v červnu a červenci 2017 pokácel stromy na železniční trať. Ohrozil životy dvou desítek cestujících a jen šťastnou shodou okolností se nikomu nic nestalo (Balda nedávno podal žádost o podmínečné propuštění, pozn. red.).

Balda rovněž na místě činu zanechal letáky, které měly vyvolat dojem, že šlo o práci islamistů.

Leták zanechaný na místě činu (Facebook.com)

Dobové fotografie ukazují Jaromíra Baldu jako zapáleného účastníka akcí SPD a sympatizanta hnutí Tomia Okamury. Ten byl tehdy Baldovým „duchovním vůdcem“.

Petiční stánek SPD, Jaromír Balda jako hudební doprovod (vlevo) a Tomio Okamura s Jaromírem Baldou tváří v tvář (Facebook.com)

Pražská SPD se tehdy v reakci na čin Jaromíra Baldy nechala slyšet, že Balda měl pravdu a svým činem se připodobnil k Janu Palachovi. Ve skutečnosti se však Palach upálil na protest proti sovětské okupaci a neohrozil životy nevinných lidí jako Balda.

Já se vrátím a zrádce pobiju…

Jinou zajímavou osobou je Miloš Ouřecký. Ten se v létě 2017 vydal přes Rusko na východ Ukrajiny, kde se zapojil do bojů v řadách organizace Doněcká lidová republika. Na místo odjel jako člen proruského polovojenského uskupení s názvem Českoslovenští vojáci v záloze za mír.

Miloš Ouřecký (vpravo) s ostřelovačskou puškou SVD (repro – Reportér Magazín)

Vedení „Vojáků v záloze“ přišlo s myšlenkou, že vycvičení navrátilci z bojů povedou v Česku partyzánskou válku, včetně teroristických útoků proti civilnímu obyvatelstvu.

Nyní je Ouřecký zpět v České republice a například v květnu 2020 společně s poslancem SPD Jaroslavem Foldynou (na fotce s červenou rouškou) a členem SPD Zdeňkem Luxem (s kravatou) vítal v Praze motorkáře z Nočních vlků.

Miloš Ouřecký opět na „české“ scéně v květnu 2020. Před ním poslanec Jaroslav Foldyna. (novinky.cz, ČTK)

O případu Ouřeckého blíže informoval server HlídacíPes.org zde.

Jiným „domobrancem“ působícím v rámci tzv. Československých vojáků v záloze za mír je Radek Mansfeld. Ten byl odsouzen za hajlování na demonstraci SPD v květnu 2019.

Hajlující Radek Mansfeld (Repro: idnes.cz)

Níže můžeme Mansfelda vidět také během „výcviku“ tzv. Vojáků v záloze. V září 2020 se zúčastnil „vlasteneckého setkání“ na Slapech. To bylo organizováno již zmíněným členem SPD a oblíbencem ruské státní propagandy Zdeňkem Luxem.

Radek Mansfeld (uprostřed) během „výcviku“ (Facebook.com)

Fotografie ze setkání zachycuje Mansfelda v družném rozhovoru s europoslancem za SPD Ivanem Davidem (vlevo), poslancem SPD Jiřím Kobzou (vpravo) a s asistentkou poslance SPD Radovana Vícha Vladimírou Bondarenkovou.

Setkání „vlastenců“

Dalším Ouřeckého a Mansfeldovo „spolubojovníkem“ z tzv. Vojáků v záloze je Alojz Polák, toho času působící na východě Ukrajiny v řadách „Republikánské gardy“ spadající pod organizaci Doněcká lidová republika.

Alojz Polák s ostřelovačskou puškou SVD (vk.com)
Návrat Alojze Poláka se zbraní v ruce (vk.com)
Alojz Polák bude volit SPD (facebook.com)

 

Z Doněcku pak Polák častuje sociální sítě prohlášeními typu: „Já se vrátím se zbraní v ruce a všechny zrádce pobiju… a na to vemte jed.“ V době, kdy Polák byl ještě v ČR, podporoval právě SPD s tím, že Okamurovo hnutí bude také volit. Polákův případ je podrobněji popsán zde.

Češi zapojující se do bojů na východě Ukrajiny jsou v Česku souzeni právě pro terorismus. Například Oldřich Grund byl nedávno uznán vinným z teroristického útoku a (zatím nepravomocně) dostal trest 15 let vězení.

Proč má SPD z útoků radost

Podobně násilnými sklony se netají ani Milan Kubinec. Ten chtěl například na základě článku z proruského dezinformačního webu Aeronet zabíjet české učitele. Na Facebooku se také pochlubil fotkou, na které drží samopal vz. 58, a přidal i snímek zásobníku s ostrou municí.

Milan Kubinec volá po zabíjení (facebook.com)
Milan Kubinec a samopal vz. 58 (facebook.com)
Milan Kubinec a zásobník (facebook.com)

 

I Kubinec se hlásí k hnutí Tomia Okamury: „My budeme volit SPD.“ Na obrázku níže můžeme vidět Kubince ve společnosti europoslance za SPD Hynka Blaška (Blaško uprostřed, Kubinec po jeho pravé ruce). O případu Milana Kubince více zde.

Milan Kubinec a Hynek Blaško (facebook.com)
Milan Kubinec bude volit SPD (facebook.com)

 

Ve výčtu podobně smýšlejících sympatizantů SPD by se dalo samozřejmě pokračovat i nadále. Paradoxně mají mnoho společného s islámskými teroristy, před kterými chce Okamurovo hnutí Česko údajně ochránit.

Podobně jako například terorista z Vídně se tito fanoušci SPD na internetu chlubí zbraněmi a vyjadřují odhodlání zabíjet.

Stejně jako teroristé se i oni radikalizují prostřednictvím na internetu šířených dezinformací a skrze poselství od svých ideologických vzorů, ke kterým nekriticky vzhlíží, ale které v nich podněcují nenávist.

SPD tak islámský terorismus využívá a úspěch strany a její volební preference na něm do určité míry i závisí.

Teroristické útoky islamistů proto řada sympatizantů SPD svým způsobem kvituje. Jednak proto, že podporují rétoriku samotné strany a navíc dávají argumenty jim samotným, aby to pak mohli ostatním „nandat“ v internetových diskusích.

Článek vznikl pro Ústav Nezávislé Žurnalistiky což je nezávislá, nezisková organizace – zapsaný ústav. Zabývá se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Články, analýzy či datové výstupy nabízí všem bez rozdílu k použití za předem daných podmínek.
Roman Máca, hlidacipes.org
Přečteno: 704x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Xenofobie, Rasismus, Tomio Okamura, SPD, Svoboda a přímá demokracie (SPD)HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo