romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA TV EXKLUZIVNĚ: Rozhovor s romskými vojáky sloužící v ukrajinské armádě přímo na frontové linii

29.3.2022 11:27

Již dva týdny slouží skupina romských vojáků na válečné frontové linii na Ukrajině. Všichni jsou z jednoho města, ale nyní, tak jako další Romové z Ukrajiny, se dobrovolně zapojili od obrany své vlasti před barbarským útokem ruské armády. "Ráno vstáváme ve čtyři nebo v pět, jak je potřeba. Jsou dny, kdy vůbec nespíme," říká romský voják z ukrajinské armády v exkluzivním rozhovoru pro ROMEA TV.

Podle vlastního vyjádření se Romové přímo na frontové linii nebojí. "Co se teď máme bát. My jsme věděli, kam jdeme. Hlavní je, aby rodiny byli v pořádku," říkají rozhodně v rozhovoru pro ROMEA TV.

Tito vojáci nejsou jediní Romové, kteří brání Ukrajinu před ruským agresorem.

"Mladí Romové odešli bojovat na Donbas, do Charkova, Mariupolu, Oděsy nebo do Chersonu. Jsou také v obraně Kyjeva," řekl již dříve v rozhovoru pro ROMEA TV Myroslav Horvát, romský aktivista z ukrajinského Užhorodu.

Ruská armáda zaútočila na Ukrajinu 24. února 2022 brzy ráno. Jde o největší výpad jednoho státu proti druhému v Evropě od druhé světové války. Do Evropské unie více než měsíc po zahájení ruského útoku prchlo přes 3,8 milionu Ukrajinců, z nichž více než dva miliony našly útočiště v Polsku. Mezi další velmi vytížené země patří vedle jiných zemí regionu také Česko, kde je již kolem 300 tisíc uprchlíků.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodnotí současnou celkovou situaci na Ukrajině i přes dílčí úspěchy ukrajinské armády z posledních dnů jako napjatou. Ukrajinští obránci podle Zelenského dokázali vytlačit ruské jednotky z města Irpiň nedaleko Kyjeva, boje tam i v dalších částech země nicméně pokračují.

Přečteno: 2083x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Rozhovory, Video, Armáda, Romové, Válka, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo