romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romka prchající z Ukrajiny: Manžel brání jadernou elektrárnu v Záporoží. V ČR nám lidé hodně pomáhají, ale chceme jít, co nejdříve pracovat

12.3.2022 19:10

Ukrajinští uprchlíci našli útočiště také v jedné z ubytoven v Mladé Boleslavi. Jsou mezi nimi i Romky s dětmi. Jakmile skončí válka, chtějí se vrátit zpět na Ukrajinu. Pomoc na ubytovně jim zatím poskytuje organizace Romodrom. Pro ROMEA TV popsaly, jak probíhal jejich útěk z Ukrajiny.

"Ke slovenským hranicím jsme došli pěšky. Odtamtud nás vzali do nějakého slovenského kostela a odtamtud nás dovezli sem," popsala jedna z Romek s tím, že ukrajinští Neromové jim na rozdíl od těch slovenských, moc nepomáhali.

"Stály jsme vepředu u hranic, ale oni nás tlačili dozadu a chtěli, aby nejdřív prošli lidé původem z Afriky," řekla jedna z uprchlic. "Díky Bohu jsme ale prošli a když už jsme byly na slovenské straně, bylo to mnohem lepší. Děti dostaly teplé jídlo a také přikrývky. Během cesty naše děti strašně promrzly," dodala. "Slováci nám pomohli."

Ukrajinské Romky si pochvalují i pobyt v ubytovně v Mladé Boleslavi a chtějí co nejdříve začít pracovat.

"Tady je moc dobře. Jsou tu sociální pracovníci, co nám pomáhají, nosí nám jídlo. Chceme tu začít pracovat. Nechceme jen brát podporu, ale chceme pracovat," dodává mladá Romka a vzpomíná na svého muže, který bojuje v ukrajinské armádě.

"Brání před ruskou armádu jadernu elektrárnu v Záporoží," řekla. Rusové přitom prohlásili, že tuto elektrárnu už ovládli. Romská uprchlice však tvrdí, že její manžel je v pořádku i když jí teď moc nepíše a volat si nemohou.

Na cizinecké policii nebo v asistenčních centrech se dosud v Česku zaregistrovalo 78.093 uprchlíků z Ukrajiny. V pátek jich bylo 4949, zhruba o 130 více než ve čtvrtek. Speciálních víz pro lidi zasažené ruskou invazí vydalo ministerstvo vnitra 132.995, v pátek je dostalo 11.484 lidí.

Přečteno: 1517x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Rozhovory, Video, Válka, Rusko, Migrace, Uprchlíci, pomocHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo