romea - logo
25. ledna 2020 (sobota)
svátek má Miloš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové v Rakousku slaví čtvrtstoletí od oficiálního uznání svého etnika

18.12.2018 12:44
Matine v Rakouskem parlamentu 16. prosince 2018 (FOTO: Facebooková stránka Rakouského parlamentu)
Matine v Rakouskem parlamentu 16. prosince 2018 (FOTO: Facebooková stránka Rakouského parlamentu)

V Rakousku si v neděli 16. prosince připomněli 25. výročí uznání Romů národnostní skupinou. Při té příležitosti se v rakouském parlamentu v neděli dopoledne konalo matiné pod heslem „Různorodost a odpovědnost“, ke kterému zvali předseda Národní rady Wolfgang Sobotka (ÖVP) a prezidentka Spolkové rady Inge Posch-Gruskaová (SPÖ).

Vedle řady vážených hostů své proslovy v parlamentu přednesli i Emmerich Gärtner-Horvath, předseda Rady Romů, a Christian Klippl, předseda Kulturního spolku rakouských Romů.

Následně vedla Barbara Glück, ředitelka Mauthausen Memorialu, rozhovor se zastupitelkou města Oberwart a zároveň Romkou Manuelou Horvathovou (33) a romským spisovatelem Stefanem Horvathem (69). V rozhovorech byly tematizovány především jejich osobní zkušenosti a reflexe oficiálního uznání na vlastní život i život celé komunity, který je dodnes ovlivňován předsudky většinové rakouské společnosti.

"V první třídě základní školy jsem seděl celých 10 minut, než přišel ředitel a řekl: 'Ještě nikdy jsme neměli na škole cikánský dítě a tak to také zůstane.'," zavzpomínal Stefan Horvath. Jeho třídní učitel pro něj ale následující den místo ve škole vybojoval a díky němu ji také vychodil. S podobnými situacemi se ale musel vypořádávat až do svého prvního zaměstnání.

S připomínkou uznání romské národnosti se pojí v Rakousku i smutné jubileum tragických bombových útoků, které začátkem 90. let otřásly rakouskou společností. Ze série útoků byl nejtragičtější ten v noci ze 4. na 5. února 1995. Čtyři romští chlapci byli usmrceni při politicky a rasisticky motivovaném útoku v Oberwartu. Upadli do léčky s nastraženou výbušninou, když chtěli odstranit tabuli stylizovanou jako dopravní značka s nápisem „Romové zpět do Indie“. Za útok byl v roce 1999 odsouzen pravicový radikál Franz Fuchs. Jedním ze zabitých chlapců byl i syn Stefana Horvatha.

Předseda Národní rady Wolfgang Sobotka ve své závěrečné řeči vyzval Evropskou komisi, aby si plnila své domácí úkoly a podporovala etnické skupiny. Připomněl, že situace až dvanácti milionů Romů v Evropě je stále obtížná a podle Evropské agentury pro lidská práva patří ke skupinám, které jsou v Evropě nejvíc ohroženy chudobou, nezaměstnaností a analfabetismem. „Předsudky se dají odbourat trvale jen emocionálním způsobem a přitom hraje podstatnou roli kultura. K integraci neexistuje alternativa, ale nesmí se zaměňovat v žádném případě s asimilací,“ zdůraznil Sobotka.

Přečteno: 536x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rakousko, Výročí, národnostní menšinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo