romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové v Rakousku slaví čtvrtstoletí od oficiálního uznání svého etnika

18.12.2018 12:44
Matine v Rakouskem parlamentu 16. prosince 2018 (FOTO: Facebooková stránka Rakouského parlamentu)
Matine v Rakouskem parlamentu 16. prosince 2018 (FOTO: Facebooková stránka Rakouského parlamentu)

V Rakousku si v neděli 16. prosince připomněli 25. výročí uznání Romů národnostní skupinou. Při té příležitosti se v rakouském parlamentu v neděli dopoledne konalo matiné pod heslem „Různorodost a odpovědnost“, ke kterému zvali předseda Národní rady Wolfgang Sobotka (ÖVP) a prezidentka Spolkové rady Inge Posch-Gruskaová (SPÖ).

Vedle řady vážených hostů své proslovy v parlamentu přednesli i Emmerich Gärtner-Horvath, předseda Rady Romů, a Christian Klippl, předseda Kulturního spolku rakouských Romů.

Následně vedla Barbara Glück, ředitelka Mauthausen Memorialu, rozhovor se zastupitelkou města Oberwart a zároveň Romkou Manuelou Horvathovou (33) a romským spisovatelem Stefanem Horvathem (69). V rozhovorech byly tematizovány především jejich osobní zkušenosti a reflexe oficiálního uznání na vlastní život i život celé komunity, který je dodnes ovlivňován předsudky většinové rakouské společnosti.

"V první třídě základní školy jsem seděl celých 10 minut, než přišel ředitel a řekl: 'Ještě nikdy jsme neměli na škole cikánský dítě a tak to také zůstane.'," zavzpomínal Stefan Horvath. Jeho třídní učitel pro něj ale následující den místo ve škole vybojoval a díky němu ji také vychodil. S podobnými situacemi se ale musel vypořádávat až do svého prvního zaměstnání.

S připomínkou uznání romské národnosti se pojí v Rakousku i smutné jubileum tragických bombových útoků, které začátkem 90. let otřásly rakouskou společností. Ze série útoků byl nejtragičtější ten v noci ze 4. na 5. února 1995. Čtyři romští chlapci byli usmrceni při politicky a rasisticky motivovaném útoku v Oberwartu. Upadli do léčky s nastraženou výbušninou, když chtěli odstranit tabuli stylizovanou jako dopravní značka s nápisem „Romové zpět do Indie“. Za útok byl v roce 1999 odsouzen pravicový radikál Franz Fuchs. Jedním ze zabitých chlapců byl i syn Stefana Horvatha.

Předseda Národní rady Wolfgang Sobotka ve své závěrečné řeči vyzval Evropskou komisi, aby si plnila své domácí úkoly a podporovala etnické skupiny. Připomněl, že situace až dvanácti milionů Romů v Evropě je stále obtížná a podle Evropské agentury pro lidská práva patří ke skupinám, které jsou v Evropě nejvíc ohroženy chudobou, nezaměstnaností a analfabetismem. „Předsudky se dají odbourat trvale jen emocionálním způsobem a přitom hraje podstatnou roli kultura. K integraci neexistuje alternativa, ale nesmí se zaměňovat v žádném případě s asimilací,“ zdůraznil Sobotka.

Přečteno: 580x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rakousko, Výročí, národnostní menšinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo