romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská osada Ratnovce u Piešťan je kvůli Covidu 19 zavřená. Hlídají ji policisté a vojáci

23.12.2020 10:47
Testování na onemocnění COVID-19 v romských osadách na Slovensku, duben 2020 (FOTO: Facebook Zdravé regióny)
Testování na onemocnění COVID-19 v romských osadách na Slovensku, duben 2020 (FOTO: Facebook Zdravé regióny)

Romskou osadu Ratnovce u Piešťan hlídají od soboty vedle policistů i vojáci. Přísná bezpečnostní opatření jsou tu zavedena kvůli pandemii Covidu 19. Lidé v osadě jsou v karanténě, pozitivně testovaných je 28, včetně tříletého dítěte. Testování nařídil regionální hygienik, v osadě zasedal i krizový štáb. 

V osadě v pátek skonal 25-letý muž, zda zemřel na COVID-19, ukáže až pitva. V Ratnovcích je trvale hlášeno 97 lidí, ale žije jich tu kolem dvou set. Podle informací TVnoviny.sk se navzdory přísným opatřením někteří infikováni pokoušejí osadu opustit. Vojáci s policisty hlídají místo ze všech stran. 

Úmrtí muže nesou lidé v osadě velmi těžce, obec se proto obrátila na vládní romskou zmocněnkyni Andreu Bučkovou, aby jim zprostředkovala psychologickou pomoc. Podle starostky Daniely Sigetové by tak místní lidé mohli lépe zvládat situaci - blíží se svátky a nevědí, kdy bude mít zesnulý pohřeb.

Nakažení musejí být v karanténě minimálně deset dní. Po celý čas jim jídlo zajišťuje obec. Izolovaní si napíšou co chtějí koupit, a nákupy jim pořídí úředníci. Peníze za nákup zaplatí buď hned, jak si potraviny přeberou, nebo pokud finance momentálně nemají, strhne jim to obec ze sociálních dávek. Podle Bučkové pracují v Ratnovcích i lidé z Národního projektu COVID MRK a odboru regionální koordinace, aby byli nápomocni samosprávě a dalším složkám při řešení této krizové situace.

"Jelikož akutním nedostatkem bylo zajištění potravin, náš úřad vynaložil maximální úsilí, aby vyšel vstříc této potřebě. Podařilo se nám zprostředkovat sponzorské balíčky potravinové pomoci, část základních potravin poskytla i Potravinová banka Slovenska - Food Bank Slovakia. Zástupci úřadu participovali i při vyplácení dávek v hmotné nouzi a účastní se zasedání krizového štábu," napsala Bučková na své facebookové stránce.

V karanténě jsou podle ní i tři romské rodiny v obci Nižný Lánec. "Těší mě, že přesto, že v místní romské komunitě žije přibližně 200 Romů a Romek, regionální hygienik tu neuzavřel celou komunitu. Očekáváme, že počty romských komunit, ve kterých budou pozitivní obyvatelé na COVID -19, mohou přibývat. Ráda bych proto připomněla můj apel na regionální hygieniky, aby při určování rozsahu karantény zohledňovali široký okruh okolností a faktorů, které by mohly mít za následek posilování předsudků vůči Romům jako šiřitelům tohoto onemocnění, a aby postupovali v souladu se základními lidskými právy," dodala Bučková.

VIDEO

Přečteno: 667x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Osada, Policie, ArmádaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo