romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romský středoškolák Petr Pavel Banda: Mým snem je jednou řídit banku. Chci zajistit svou rodinu a na stáří i své rodiče

10.5.2018 12:20
Středoškolák Petr Pavel Banda (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz)
Středoškolák Petr Pavel Banda (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz)

Jsou mladí, studují a mají své sny. Romští studenti se zapojili do kampaně MÁM SEN! I HAVE A DREAM! organizace ROMEA a nadace Bader Philanthropies, a rozhodli se svým příběhem podpořit další středoškoláky a studenty vyšších odborných a vysokých škol. Jedním z nich je i brněnský student bankovnictví a pojišťovnictví Petr Pavel Banda. I on říká: „ I HAVE A DREAM!“

Romů se středoškolským vzděláním přibývá, přesto se častokrát setkáváme s názorem, že Rom má cestu ke vzdělání daleko těžší než student z majority. Jak to vy, z pozice středoškoláka, vnímáte?

Rom má cestu ke vzdělání těžší už tím, že mu téměř nikdo nevěří. Svému okolí toho musí daleko víc dokazovat než třeba student z majority, že skutečně chce střední dokončit a pokračovat na vysoké škole. Osobně s tím zkušenosti nemám, ale ze svého okolí vím, že to opravdu tak funguje. Romští studenti jsou zbytečně odstrkováni jen kvůli svému romství. Ta počáteční nedůvěra a zatracování okolí nikomu z nás nepřidá.

Jak vidíte dnešní romské studenty z hlediska jejich ambicí a schopnosti se vzdělávat?

Tak, jak se v romském prostředí mnohé tradice stále dodržují, tak je i dost takových, které vlivem současné moderní doby opadávají. Už dávno neplatí to, že studovat nemusíš, protože to není důležité. Už studovat nemusíš, protože jsi žena a budeš se pouze starat o rodinu a manžela. Vidím to jasně na příkladu romských osobností, jako je redaktor České televize Richard Samko, ale měl jsem možnost poznat to i ze setkání studentů programu Baruvas, kde jsem se v jednu chvíli potkal s desítkami romských studentů. Strašně mě to namotivovalo a cítil jsem i obrovskou hrdost. Poznal jsem, z jakého prostředí pocházejí, jak na vzdělávání pohlíží, jaké mají cíle. A to nejen oni, ale i jejich rodiče.

Přišlo mi, že i video, které jsme nedávno natočili a dostalo se i mezi majoritu, bylo skvělé. Doufám, že to byl takový náš vzkaz nejen Romům, ale i majoritě, že tu jsou mladí Romové, kteří jsou vzdělaní a chtějí něco v životě dokázat. Ale znám i mladé lidi, kteří studijní ambice nemají žádné, nevěří si anebo se bojí finanční zátěže spojené se studiem. Je to škoda, promarňují svoji šanci vymanit se ze sociálního vyloučení. Ale začít studovat se může v každém věku, stačí chtít, jen je to s věkem asi složitější.

PODPOŘTE ROMSKÉ STUDENTY

V druhé polovině dubna ROMEA spustila ve spolupráci s nadací Bader Philanthropies další kampaň na podporu studentů. Kampaň nese název MÁM SEN! I HAVE A DREAM! a jasně odkazuje na silný vzkaz bojovníka za lidská práva Martina Luthera Kinga, který byl ústředním představitelem hnutí za zrovnoprávnění Afroameričanů v USA.

Když se organizaci ROMEA podaří do 15. června získat od dárců 300 tisíc korun, nadace Bader Philantrophies částku zdvojnásobí. Ke kampani vznikla také speciální stránka, prostřednictvím které mohou lidé na program přispět. Mohou tak učinit jednorázově nebo zadat trvalý příkaz. 

Mnoho romských rodin si stále nemůže finančně dovolit své dítě při studiích podporovat. Ostatně i vy sám jste letos součástí romského stipendijního programu pro středoškoláky organizace ROMEA.

Ono se řekne, že člověk studuje na státní škole, a tak nepotřebuje nic hradit, ale zas tak jednoduchý pohled to také není. Ne každý předmět student zvládne, je potřeba si zaplatit doučování. Zaplatit knihy, sešity, jízdné, povinné kurzy a různé školní pomůcky, které jsou pro studium nezbytné. Nikdo si neuvědomuje třeba takovou samozřejmost jako mít zaplacené obědy ve škole.

Pro studenta, který na zaplacení nemá, a ve škole tráví podstatnou část dne, to znamená určité stigma a vyčlenění z kolektivu. Samozřejmě nemluvím o všech studentech, ale jen o těch, které znám ze svého okolí. Pokud rodina žije v nuzných podmínkách, jsou pro ně výdaje navíc zátěží.

Romští středoškoláci si často studium rozmyslí nebo jej odkládají, až se k němu prakticky už nikdy nevrátí. Koupit si jednu knihu za pětistovku prostě rodinný rozpočet zatíží. Proto jsem rád, že letos jsem součástí stipendijního programu organizace ROMEA a mohu si za stípko nakoupit knihy a uhradit obědy na celý rok, aniž by to mou rodinu finančně zruinovalo. A to táta pracuje na plný úvazek a maminka je pěstounkou dvou malých dětí. A snažím se i já. Zrovna nedávno jsem nastoupil na brigádu do továrny, kde pracuje můj táta, abych si mohl uhradit i další výdaje spojené se studiem. Chodím sice jen v sobotu, a pokud mám zkoušky, tak škola má před brigádou zelenou.

Co vás přivedlo ke studiu bankovnictví a pojišťovnictví?

Rozhodnutí jít studovat bankovnictví pro mě byla věc náhody. Napadlo mě to vlastně, když jsem šel něco s přítelkyní zařizovat do banky. Řekl jsem si, že bych také rád jednou pracoval v bankovnictví, a podal si přihlášku na střední školu.

Ve škole se učíme několik odborných předmětů jako ekonomii, bankovnictví nebo účetnictví. Pak je to klasika, která je běžně na gymnáziu, takže čeština, matematika, chemie apod. Oproti prváku, který se převážně zabýval historií, je druhý ročník o dost záživnější, pracujeme například s bankovními programy, máme ve škole fiktivní banku, učíme se, jak správě přistupovat ke klientovi, jak vypadat, jak jednat třeba i s agresivním klientem apod.

Na škole máme skvělé pedagogy, třeba naše češtinářka mě nedávno oslovila, že v Praze bude přednáška o Romech a zda se jí nechci zúčastnit. Takže, pokud by někdo rád studoval bankovnictví a myslí si, že na to nemá, protože mu nejde třeba matematika, tak by to měl právě zkusit a matematiku se doučit. Je to skvělá příležitost a výzva.

Spousta mladých Romů je takovými středoškoláky průkopníky ve svých rodinách. Jak je to ve vaší rodině?

Rozhodně nejsem první středoškolák v rodině. Je pravda, že mě rodiče velmi motivují, do učení mě odjakživa tlačili. Dřív se se mnou učila máma, ale v okamžiku, kdy už na to nestačila a na učení bylo kladeno stále více nároků, přišlo na řadu doučování. Podporu vidím i u širší rodiny. Pokaždé, když se sejdeme, zajímají se o mé studium, drží mi palce a věří mi, že to dotáhnu daleko.

Je podle vás zvyšování vzdělanosti u romské populace jedním z možných nástrojů jak zlepšit napětí mezi majoritou a minoritou?

Vzdělání vnímám jako jeden z nástrojů jak majoritě, samotným Romům, ale i jiným menšinám, které tu žijí, ukázat, že ne všichni Romové si libují v tom, že jsou nevzdělaní a nezaměstnaní. Je i hloupost myslet si, že všichni Romové nestudují a nepracují a jen čekají, kdo jim co dá. Já studuju proto, abych jednou zajistil svou rodinu a mohl na stáří zajistit i své rodiče, kteří se o mě celý život starají a obětují pro mé sny a lepší budoucnost mnohé. A pokud budu klientem úřadu práce, tak si žádný sen nikdy nesplním.

Mám sen – I have a dream je letošní motto fundraisingové kampaně na podporu romských středoškoláků. Jaký je ten váš?

Odjakživa si dávám jasné cíle, rád bych určitě vyzkoušel dobrovolnickou službu někde v zahraničí. Ale mou momentální metou je složit za dva roky maturitu a pak jít studovat ekonomii na Masarykovu univerzitu, která by mě posunula blíž k mému snu stát se manažerem některé z předních bank, třeba Komerční banky, která spolupracuje i s naší školou. Pokud by se na mě usmálo štěstí, rád bych pracoval třeba v České národní bance. A když se hodně zasním, tak bych jednou rád i nějakou banku řídil, přestože si uvědomuji, že octnout se v čele banky je náročná pracovní pozice, která je dennodenně vystavovaná obrovskému tlaku. Ale říkám si, že pokud o něčem sníte a chcete to přeměnit ve skutečnost, musíte i pracovat na tom, jak se stát úspěšný. Úspěch málokdy přichází snadno.

Přečteno: 1367x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Studenti, Baruvas - Rosteme, Vzdělávání, ROMEA, StipendiaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo