Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Ruben Pellar v Letech u Písku: Odškodnění obětí nezákonných sterilizací není vyřešeno

15. května 2017
Čtení na 4 minuty

Ruben Pellar, překladatel, badatel a publicista v sobotu ve svém projevu při pietním aktu v Letech u Písku zdůraznil nutnost odškodnění romských žen, které se staly oběťmi nezákonných sterilizací. Navzdory snahám mnoha nevládních organizací dosud odškodnění romských žen za tuto křivdu nebylo schváleno a je nutno si připomenout i toto porušování zákona.

“Protiprávní sterilizace začala již v dávné minulosti socialistického státu, vrcholila v devadesátých letech minulého století, pokračovala však i po skončení socialistického období po roce 1989. Od té doby uplynulo již 27 let a ještě stále není český stát se s touto bolestnou minulostí vyrovnat. Český stát má nyní jedinečnou možnost napravit jednu z nejhorších křivd v minulosti, spáchanou na českých občanech, zvláště však na romských ženách,” uvedl Pellar ve svém projevu. Během svého projevu přečetl výzvu Výboru OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen ze 7. března 2016, ke které se spolu s dalšími připojil.

Pellarova slova shromážděným účastníkům pietního aktu, mezi nimiž byl například český ministr kultury Daniel Herman a český ministr lidských práv Jan Chvojka, potvrdil ve svém projevu také předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička. Analýza výzkumu, který na toto téma v osmdesátých letech provedl Pellar se svým kolegou Zbyňkem Andršem, byl v loňském roce publikován v češtině a v angličtině romskou ženskou skupinou Manushe ve spolupráci s organizací Slovo 21.

Celý projev zveřejňuje server Romea.cz v plném znění.

Projev Rubena Pellara při pietním aktu v Letch u Písku – 13. 5. 2017

Vážení,

o případu Lety bylo už toho tolik řečeno, že se omezím jen na jednu poznámku:

1) O táboře v Letech se mluví jako o místě utrpení českých Romů a Sintů. Já bych rád zdůraznil, že se jednalo především o skupinu českých respektive československých občanů, které úřady označily negativní nálepkou cikán, kriminalizovaly je a nakonec označily za rasově méněcené a určily k vyhubení. Zdůrazňuji to české občanství, jakkoliv se obyvatelé Letů jistě v naprosté většině případů pravděpodobně cítili být Romy nebo Sinty.

Ale dnes chci na tomto místě hovořit především o jiném případu, který nás stejně jako případ Lety dlouhá léta trápí. Je to případ sterilizací českých občanů, ke kterým docházelo od sedmdesátých let v Československé socialistické republice, ale i po jejím zániku v roce 1989.  Stejně jako v Letech, se i zde jedná o porušování zákona především vůči Romům, zvláště romským ženám. 

Situaci jistě většinou dobře znáte, proto ji nebudu popisovat. Nevládní organizace a současně i oběti usilují o odškodnění, více méně bez úspěchu.  Poslední událostí je, že ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier předložil české vládě návrh na odškodnění obětí, návrh však byl více méně jednoznačně zamítnut. 

Proti postupu českého státu se však ozývá i závažná mezinárodní kritika. Jedním z kritických hlasů je doporučení Výboru OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen ze 7. března 2016. Rozhodl jsem se, spolu s dalšími, k tomuto kritickému hlasu připojit a dovolím si Vás s naší výzvou, adresovanou české vládě, seznámit. 

Teď si dovolím přečíst Vám text výzvy:

“29. V souladu se svými předchozích závěrečnými vyjádřeními (CEDAW / C / CZE / CO / 3, odst. 24 a CEDAW / C / CZE / CO / 5, odstavec 35), svými obecnými doporučení č. 19 (1992) o násilí na ženách a 24 (1999) k článku. 12 – Ženy a zdraví, a doporučeními v závěrečném stanovisku ze dne 23.prosince 2005 veřejného ochránce práv ve věci sterilizací prováděných v rozporu se zákonem a navrhovaných opatření k nápravě, Výbor opakuje svoji výzvu, aby účastnický stát: (A) revidoval tříletou lhůtu na promlčení ve statutu omezení pro podání žádosti o odškodnění v případě násilných nebo nebo bez souhlasu provedených sterilizací s cílem rozšířit ji a jako minimum zajistit, aby tato lhůta začala od okamžiku zjištění skutečného významu a veškerých důsledků sterilizace obětí spíše než od okamžiku utrpěné škody; (B) Zavést postupu odškodnění ex gratia  pro oběti vynucených nebo bez souhlasu provedených sterilizací; (C) Poskytnout všem obětem pomoc pro získání přístupu k jejich zdravotnické dokumentace; (d) stíhat a adekvátně potrestat pachatele [sic]  nezákonných činů násilné a bez svolení provedených sterilizací;a (e) Ustanovit nezávislou komisi, aby provedla vyšetření plného rozsahu újmy způsobené praxí nedobrovolné sterilizace, a trvale vycházet vstříc všem potenciálním žadatelům o odškodnění.”

Připojujeme se k této výzvě výboru OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen a současně žádáme příslušné orgány českého státu, aby urychleně vypracovaly nebo dokončily práci na zákoně o odškodnění protiprávně sterilizovaných osob (údajně je jeho vypracováním pověřen ministr Dienstbier), přijaly ho a co nejdříve začaly aplikovat.

Protiprávní sterilizace začala již v dávné minulosti socialistického státu, vrcholila v devadesátých letech minulého století, pokračovala však i po skončení socialistického období po roce 1989.  Od té doby uplynulo již 27 let a ještě stále není český stát se s touto bolestnou minulostí vyrovnat. Český stát má nyní jedinečnou možnost napravit jednu z nejhorších křivd v minulosti, spáchanou na českých občanech, zvláště však na romských ženách. V opačném případě bude setrvávat v stavu, který nelze nazvat jinak než skandálním a hanebným. 

Výzva zjevně neměla žádný účinek. 

Existuje jedno dobré romské slovo. To zní: ladž. Přeloženo do češtiny znamená hanba, nebo také ostuda.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon