romea - logo
3. července 2022 (neděle)
svátek má Radomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rusko a fašismus: Zloděj volá, chyťte zloděje!

Praha, 29.4.2014 10:25, (ROMEA)
Ruští fašisté (ilustrační foto)
Ruští fašisté (ilustrační foto)

Jednou z hlavních záminek ruské anexe Krymu i protestů ukrajinských Rusů na jihu a východě země je skutečnost, že na uchopení moci novou Kyjevskou vládou se podíleli ukrajinští ultranacionalisté a fašisté. To je sice do značné míry pravda, pes je ale zakopaný v tom, že xenofobie a nacismus se šíří i mezi etnickými Rusy na jihu a východě Ukrajiny. Nacismus v nezastřené a mimořádně agresivní podobě nebezpečně bují i v Rusku.

Násilí plodí nenávist. Nenávist vede k dalšímu násilí. To je začarovaný kruh, který se uzavírá kolem obou stran rusko-ukrajinského konfliktu. Chaos a revoluční euforie přeje dobrodruhům a bojovně naladěným raubířům, kteří se chtějí rvát, zastřílet si a zahrát si na hrdiny. Tím, kdo na nebezpečně vyhrocenou a výbušnou situaci doplácí, jsou naopak lidé, kteří chtějí žít v klidu a míru. Jak je v podobných podmínkách pravidlem, první na řadě jsou příslušníci etnických a náboženských menšin.

Pogromy na Romy

Romové, Židé, ale i příslušníci ostatních národnostních menšin na jihu a východě Ukrajiny jsou v nezáviděníhodné situaci. Ukrajinské úřady nemají situaci pod kontrolou, anarchie se pokoušejí zneužít ruské i ukrajinské ozbrojené polovojenské skupiny, které mají navzdory vzájemné nenávisti a rivalitě jedno společné: na improvizovaných kontrolních stanovištích vymáhají „mýtné“, rabují obchody, přepadají a okrádají každého, kdo se jim z nějakého důvodu znelíbí.

Oběťmi přepadení jedné z takových bojůvek se minulý týden stali opakovaně Romové, žijící v sedmi domech na kraji městečka Slavjansk, nedaleko od Doněcku.

„Přijeli v několika autech, měli automaty a pistole. Začali střílet do oken a ustřelili zámky u dveří, pak vtrhli dovnitř a všechny zmlátili, muže, ženy, staré lidi i děti,“ potvrdila pro Romea.cz členka kulturně osvětového spolku tamních romských žen Natalia Vorokuta. „Museli se postavit tváří ke zdi, vyhrožovali jim a řvali, ať jim okamžitě dají všechno, co mají: zbraně, drogy, zlato a peníze. To, co nakradli a vyrabovali, naházeli do dodávek a odvezli,“ dodala s tím, že pogrom měl zřetelně rasový podtext.

„Ano máme strach, hrozný strach. Říká se, že chtějí zase přijet a všechny Romy vyhnat nebo zabít. Za co, prosím Vás? To mi řekněte, co jsme komu udělali,“ řekl pro doněckou televizní stanici jeden z místních Romů Spartak Běleckij. „Bojíme se vycházet na ulici, protože se šíří zprávy, že několik Romů už zabili. Jen tak, protože byli Romové. Prosíme vás, nechte nás a naše rodiny na pokoji.“

V místní romské komunitě v Slavjansku zavládla panika. Lidé hromadně odjíždějí za příbuznými do jiných částí země, obávají se etnických čistek, vyhánění a vraždění. Muži, kteří se rozhodli zůstat, zakládají oddíly domobrany, aby ochránili své domy a rodiny. Zprávy o ustavení jednotek romské domobrany přicházejí i z Oděsy na pobřeží Černého moře.

Fašisté ze všech stran

Situaci komplikuje skutečnost, že v oblasti se nekontrolovatelně pohybují jak ruští bojovníci za nezávislost, tak ozbrojené jednotky Pravého sektoru, které bojují za celistvost Ukrajiny. K ruským ozbrojencům se navíc houfně připojují organizované skupiny ruských radikálů z fašistických organizací Ruská národní jednota a Slovanský svaz, kteří přijíždějí bojovat na jih a východ Ukrajiny.

Tisková služba ultranacionalistického spolku Ruská národní jednota (RNE) vydala zprávu, ve které tvrdí, že na základě rozkazu vůdce RNE Alexandra Barkašova bylo několik členů vysláno na „inspekci situace“ do oblastí jižní a východní Ukrajiny. Na základě informací těchto rozvědčíků došlo RNE k názoru, že ruští občané, kteří se angažují v protestech proti kyjevské vládě, jsou obětí vydírání a fyzických útoků ze strany ukrajinských nacionalistů a tajných služeb.

Proruský separatista: „Lidé za námi přicházejí a stěžují si na Cikány. Chtějí, abychom udělali pořádek, abychom vyčistili město od cikánů.“

„V této souvislosti se zavazujeme zorganizovat podporu skupin dobře vyzbrojených ruských dobrovolníků, kteří přijedou na pomoc ruskému obyvatelstvu západních oblastí Ukrajiny,“ píše se v prohlášení.

RNE na svých webových stránkách také publikovala „instrukce pro dobrovolníky, kteří jedou chránit Rusy na Ukrajině“. Doporučuje jim, aby překračovali hranice ve skupinách menších než tříčlenných, vlakem a autobusem jednotlivě. Při hraničních kontrolách mají ukrajinským celníkům tvrdit, že „jedou do Kyjeva na Majdan, aby se přidali ke svým slovanským bratrům a pomohli jim skoncovat s komunizmem v jejich nezávislé zemi. Po příjezdu na Ukrajinu mají zůstat ve spojení s předem určenými kontakty a nejednat na vlastní pěst.

Na obou stranách jsou kromě profesionálních vojáků se zkušenostmi z válek v Čečensku i pobudové a dobrodruzi bez vojenské disciplíny a zkušeností. Právě z nich jde často větší strach, něž z vojáků.

„Ruslan Mikeda, který je jeden z dobrovolníků, střežících barikádu před okupovanou policejní stanicí, si myslí, že pogrom ve Slovjansku je úplně v pořádku,“ napsal v reportáži přímo z místa autor reportáže pro zpravodajský webový portál Worldcrunch. „Lidé za námi přicházejí a stěžují si na Cikány. Chtějí, abychom udělali pořádek, abychom vyčistili město od cikánů,“ říká bývalý stavební dělník Mikeda, který je už rok a půl bez práce. V únoru přijel do Kyjeva a přidal se k Pravému sektoru, protože chtěl získat zbraň. Neměl ale štěstí, a navíc prý došel k názoru, že kyjevskou revoluci ovládli židé. Zbraň se mu podařilo získat až nyní, kdy se přidal na opačnou stranu – k domobraně bojující proti Kyjevu a za svobodnou Doněckou republiku.

Agresivní antisemitismus a xenofobie vůči Romům jsou podle autora reportáže silně patrné jak z rozhovorů s nimi, tak ze štvavých nápisů na barikádách a zdech domů.

Jak se ukazuje, nacionalismus a fašismus je na vzestupu jak na Ukrajině, tak v Rusku. Zatímco informace o fašizujících radikálech na Ukrajině se v souvislostmi s únorovými a březnovými událostmi v Kyjevě objevovaly v médiích poměrně často, o násilnostech a vraždách s rasistickým podtextem v Rusku se toho u nás mnoho neví. Navzdory tomu, že počty obětí a veřejná akceptace rasistických myšlenek získávají v poslední době vskutku hrozivý rozměr.

Ruští „čističi“ ulic

Cizinci tmavé pleti, Romové, nájemní stavební dělníci a obchodníci s ovocem a zeleninou z Kavkazu a přilehlých oblastí, Moldávie nebo z post-sovětských zemí střední Asie, ale i anarchisté, gayové, ateisté, dlouhovlasí příznivci hippies, punkoví muzikanti a vlastně úplně kdokoli, kdo dá nahlas najevo, že se mu hajlování, pokřiky, napadání a fašistické manýry nelíbí – ti všichni mají poslední dobou v ulicích ruských měst pádný důvod k obavám o svoji bezpečnost. Se zhoršující se sociální situací získává ruský slovanský a pravoslavný fašismus stále širší společenskou podporu. Stále více chudých a nezaměstnaných lidí věří, že viníky nynější ekonomické krize, prohloubené a umocněné konfliktem s Ukrajinou, nejsou Rusové a pravoslavní, ale všichni ostatní. Diskuze neexistuje, argumentem jsou pěsti, okované boty, boxery, nože a plynové pistole.

Hromadné bitky na tržištích, která patří většinou Tádžikům nebo Kirgizům, vyprovokované početnými skupinami fašistů, jsou na denním pořádku. K tomu je třeba připočíst otevřenou xenofobii policistů, kteří pod záminkou boje proti terorismu právě tato etnika šikanují a proti ruským nacionalistům nezasahují.

„Jakmile začal konflikt s Ukrajinou, začalo po cestě do školy nebo večer do klubu peklo,“ říká rockový kytarista a student jedné u moskevských univerzit Igor Rigulin, jehož otec je Rus a matka Arménka. „Pokaždé, když nastupuji do metra, přicházím ke klubu, nebo se procházím v centru mě aspoň pětkrát za den zastaví policajti, dlouze se vyptávají, kam jdu, a proč, prohledávají mi kapsy a mají rasistické poznámky. Teď jsem měl rande se svou holkou a na procházce nás zastavili třikrát za sebou. Jednou nás postavili ke zdi a prohrabali všechny kapsy, batoh a kabelku.“

Nejnebezpečnější pro každého, kdo nemá „slovanský vzhled“ jsou ale skupinky fašistů a klerofašistů, kteří vyrážejí za tmy do měst „čistit ulice“. Tak zvané bojové „pětice“ holohlavých pořízků v černém, nebo v maskáčích a vysokých šněrovacích botách a radikálních fotbalových fanoušků s tvářemi zakrytými maskou mají za posledních deset na svědomí více než tisíc záměrně zavražděných lidí, mezi nimiž je téměř dvě stě zahraničních studentů.

Na následujících záběrech jsou vidět akce ruských radikálních nacionalistů, nazvané „čištění metra“, při nichž napadají a brutálně bijí náhodné cestující tmavé pleti a „neslovanského vzhledu“.

Jen letos osm obětí

K zatím poslední vraždě došlo před několika dny, 18. dubna u stanice metra Podbělská. Obětí fašistů se stal dvaatřicetiletý občan Tádžikistánu Machmadkarim Džalilov. Kolemjdoucí ho našli ležet na ulici s podřezaným hrdlem. Jeho otec byl svědkem toho, když ho skupina holohlavých fašistů napadla před domem po cestě do obchodu s potravinami. Machmadkarim po sobě zanechal ženu a tři malé děti. Sdružení mladých Tádžiků v Rusku oznámilo, že se jedná o druhý případ rasistické vraždy za poslední tři dny. „Zatímco ruský prezident a vláda hlasitě kritizují nárůst vlivu ultranacionalistů na Ukrajině, jsou slepí k řádění fašistů přímo v srdci Ruska, v Moskvě. Zato stále kritizují nárůst kriminality mezi imigranty,“ nechal se slyšet Izzat Amon, který sdružení předsedá.

Letos byl v dubnu odsouzen dvaadvacetiletý mladík v Kostromě, který o dva měsíce dříve brutálně zmlátil taxikáře jen kvůli tmavší barvě pleti. Taxikář, který se narodil v Rusku, ale jeho rodiče pocházejí z Ingušska, zastavil na znamení před místním klubem. Jakmile mladík zjistil, že řidič není „pravý Rus“, začal ho rasisticky urážet a uštědřil mu několik ran pěstí.

V noci z 20 na 21. dubna zapálili místní fašisté sídlo okresní prokuratury v Čeljabinsku šesti lahvemi s molotovovým koktejlem a pomalovali zdi budovy hákovými kříži. Útok byl reakcí na nedávné odsouzení organizované skupiny, která měla na svědomí několik vražd a napadení s rasistickým podtextem.

Letos v březnu stanuli před moskevským soudem dokonce dva školáci, žáci 8. a 9.třídy ve věku 15 a 17 let, kteří byli usvědčeni z toho, že loni v září brutálně zavraždili občana původem ze střední Asie v Izmailovském parku v ruské metropoli. Chlapci si na oběť počíhali a ubili ji k smrti basebalovou pálkou a kopy nohou. Muž zemřel na místě.

Jak potvrdila ředitelka nevládní organizace Sova Galina Koževnikova, v Rusku došlo jen od za první tři měsíce letošního roku nejméně k osmi rasisticky motivovaným vraždám a více než 29 vážným zraněním po napadení občanů skupinkami neonacistů. Koževnikova zdůraznila, že ve skutečnosti může být počet zabitých a zraněných několikanásobně vyšší, protože policie a soudy kvalifikují trestné činy jako extremistické jen v malém procentu případů.

Továrny na nacismus

Poslední dobou vyvolaly v Rusku značnou pozornost procesy se třemi organizovanými neonacistickými skupinami, organizovanými jako fašistické vraždící mašinerie. Každá z nich má na svědomí desítky rasistických vražd, přípravu teroristických činů a vraždy jako msty policistům, prokurátorům a soudcům.

Moskevský soud začal 9. dubna projednávat kauzu extremistické organizace BORN (Bojová organizace ruských nacionalistů). V oficiálních stanovách organizace je jako hlavní obsah činnosti organizace uvedeno konání trestných výprav a čištění ulic od nepřátel slovanů. Skupina plánovitě zavraždila více než 10 občanů tmavé pleti, tři účastníky protifašistického hnutí a soudce Moskevského městského soudu Eduarda Čuvašova. Kromě toho její členové ze zálohy přepadli a těžce zranili policistu.

Koncem března odsoudil Moskevský vojenský soud další organizovanou skupinu 13 neonacistů k trestům odnětí svobody od 10 let do doživotí. Její členové byli usvědčeni celkem z 27 vražd s rasistickým podtextem a pokusu o vraždu policisty.

V Petrohradě před několika dny skončil soudní proces se skupinou neonacistů s názvem NS/WP (Národní socialisté/White Power). Devět jejích členů bylo odsouzeno za rasistické vraždy několika desítek lidí a zranění více než sta dalších. Pět z nich na doživotí, ostatní na 10 až 20 let v kolonii nejpřísnějšího režimu a nucených prací. Členové NS/WP číhali na své oběti u železničních a autobusových nádraží i u stanic petrohradského metra. Zaměřovali se zejména na osoby s původem ze Střední Asie a Kavkazu, ale když neměli dost peněz, brutálně oloupili i Rusy. Policisté je zatkli ve chvíli, kdy se chystali vyhodit do povětří Zagorskou elektrárnu.

„Plánovitě a organizovaně vraždili několik let pravidelně každý týden jednoho nebo dva lidi,“ říká policejní expert na extremismus Alexandr Kolodkin. Podle něj nelze na zadržení zmíněných tří skupin pohlížet jako na nějaký důkaz zahájení ofenzivy proti neonacistickým organizacím, ale spíše jako projev nárůstu rasisticky motivovaného násilí v zemi.

Odsouzení ruští nacisté dávají i během soudních procesů najevo, že mají vysoké sebevědomí a jsou přesvědčeni, že právo je na jejich straně. Před soudy hajlují, nadávají soudcům i přítomným novinářům a vyhrožují jim krvavou mstou svých kolegů.

Jeden národ - jeden bůh

Paradoxem, který má však v ruském kontextu své logické vysvětlení, je angažovanost Ruské pravoslavné církve a stovek s ní spřízněných organizací ve vyvolávání antisemitismu, xenofobie a ultranacionalistických nálad, stejně jako v jejich agresivním a brutálním prosazování „ohněm a mečem“. Ruští pravoslavní klerofašisté na jedné straně hlásají lásku k vlasti, k bližnímu, život v pravdě a boj na straně dobra proti zlu, na straně druhé aktivně přispívají k vytváření atmosféry nepřátelství a hledání nepřítele, vyvolávají nedůvěru a nenávist k lidem s jiným vyznáním, přesvědčením nebo stylem života. Fanatičtí věřící ověšení těžkými kříži a mávající ikonami s bohorodičkou nad hlavou brutálně napadají gaye a lesbičky, punkery nebo spoře oděné dívky, vyzývají ke svržení židovské elity a pogromům proti muslimům.

Jednou z nejnebezpečnějších organizací, která příslušnost k pravoslavné církvi pouze předstírá, ale jde ve výzvách k praktikování xenofobie ještě dále, je Slovanský svaz. Rituály této polovojenské náboženské organizace připomínají fantasmagorii jako vystřiženou z románu Vladimira Sorokina Den Opričnika, pobavený úsměv nic nechápajícího přihlížejícího však brzy tuhne na rtech.

Noví členové této agresivní sekty jsou přijímání v rámci obřadů, připomínající pohanské nebo germánské slavnosti za přítomnosti duchovního vůdce Mnicha Bohumil II., kterému členové říkají Vladyka. Jeho občanské jméno je Vladimir Goljakov a oficiálně se vydává za pravoslavného kněze. Slovanský svaz má vlastní uniformy s písmeny SS na nášivkách a vlajku s mírně pozměněnými motivem svastiky, tzv. Svargy na rudém pozadí. Jeho členy jsou kromě jiného i bývalí důstojníci armády, se zkušenostmi z válečných konfliktů.

„Současné Rusko je nepřirozený odřezek ze svaté všeslovanské Rusi. Bělorusko, Malorusko (západ dnešní Ukrajiny), země, kdy žijí Lechové (Polsko), Slováci, Češi, Srbové, Chorvati – ta slovanská území si všechna vezmeme zpátky a nic nám v tom nezabrání,“ říká Vladyka na kameru v ruském dokumentárním filmu Ruští nacionalisté Petrohradu.

Slovanský svaz má pobočky po celém Rusku, na autobusových a železničních zastávkách visí náborové plakáty vyzývající ke vstupu do této organizace a hesly jako „Dost bylo krmení Kavkazu“, „Rusko Rusům“, „Jeden bůh, jeden národ“.

Hlavním argumentem Slovanského svazu je, že v Rusku nemá co dělat nikdo, kdo není ruský a pravoslavný. Členové sekty, která byla založena v roce 2008, vychovávají své následovníky na speciálních výcvikových táborech, kde se kromě modlení a ideologie učí konkrétním metodám boje zblízka, střelbě ze samopalů a kulometů, nebo zacházení s výbušninami.

Výchova k nacismu

Šíření ruského fašismu, xenofobie a nenávisti ke všem odlišnostem a minoritám napomáhá v současné době hned několik faktorů. Prvním je z nich zištné a vypočítavé jednání pravoslavné církve, která šířením těchto nálad láká nové ovečky do vlastních řad a upevňuje si pozici hlavního a jediného ideologa státní moci, ne nepodobnou té, kterou měla za carského režimu, a kterou po revoluci v roce 1917 na dlouhá desetiletí obsadila Komunistická strana sovětského svazu.

Druhým faktorem je sázka prezidenta Putina a jeho nejbližších ideových souputníků na tzv. „regulovaný nacionalismus“, což je termín, s nímž přišel před lety hlavní ideolog Kremlu Alexandr Surkov a začal jej horlivě uvádět do života. Sám Putin dává opakovaně při svých projevech zřetelně najevo, že jeho partneři – zodpovědní ruští politici - musí být ruští patrioti, ochotní obětovat život za vlast (a za Putina). Pro současný Kreml je výhodnější tolerovat xenofoby a nacionalisty, jen když jsou loajální prezidentovi a vládě. Současný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou extrémnímu nacionalismu mimořádně svědčí, každý, kdo je v opozici proti současnému režimu, je šmahem označen za nepřátele Ruska a zrádce lidu.

A třetím významným faktorem je ekonomická krize, která v Rusku způsobuje nepředstavitelné sociální problémy a stále rostoucí nezaměstnanost. Za takové situace je lehké poukázat na univerzálního viníka, jímž jsou přistěhovalci a neruská etnika.

Na závěr bych rád poznamenal, že tento článek nemá za cíl dále prohlubovat rusofobii, která se v české společnosti šíří paradoxně na podobných principech jako národnostní nenávist v Rusku. V Rusku stále žije většina lidí, pro které je fašismus a nacismus největším zlem, kteří rázně odsuzují násilí a hledání kolektivního viníka. Přispívá k tomu i fakt, že válka, kterou Rusko vedlo proti fašistickému Německu a úcta k předkům, kteří v ní padli, jsou pojmy v ruské kulturní paměti stále živé.

Obrátit se k Rusům zády a házet je všechny do jednoho pytle by proto bylo to nejhorší, co bychom mohli udělat. Jedinou šancí pro nás (i pro všechno ostatní) je naopak posuzovat každého člověka jednotlivě podle jeho konkrétních slov a činů, dokázat odlišit politiky a další viníky současného stavu od jejich obětí.

Jen v dialogu s těmi Rusy, kteří odmítají nenávist, xenofobii a rasismus, máme šanci se hnědému moru, který se na nás (i na ně) valí ze všech stran, smysluplně postavit.

Přečteno: 5299x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, Ukrajina, Neonacismus, Fašismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo