romea - logo
7. března 2021 (neděle)
svátek má Tomáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

S registrací na očkování proti covidu pomáhá v Praze seniorům nad 80 let bezplatná linka ŽIVOTa 90

18.1.2021 12:26
V Česku odstartovalo 27. 12. 2020 očkování proti nemoci covid-19. Jako první vakcínu obdrželi premiér Andrej Babiš (ANO) (FOTO: repro ČT24)
V Česku odstartovalo 27. 12. 2020 očkování proti nemoci covid-19. Jako první vakcínu obdrželi premiér Andrej Babiš (ANO) (FOTO: repro ČT24)

Seniorům a seniorkám nad 80 let nabízí pomoc s registrací do Centrálního rezervačního systému k očkování proti onemocnění covid–19 organizace ŽIVOT 90. Zájemci mohou volat na bezplatnou linku 800 160 166, která ve spolupráci s pražským magistrátem vznikla na jaře loňského roku jako informační linka ke koronaviru. Od 8 do 16 hodin nově slouží i pro asistenci při registraci na očkování a poskytování základních informací o vakcinaci.

Linku pro seniory a seniorky bude obsluhovat až 16 operátorů naráz. Linka bude určena pro pražské seniory a seniorky nad 80 let. „V ostatních krajích by měli volat na místní krajskou linku. Každý z krajů by takovou regionální linku měl mít. Pečující, kteří mají dotaz k očkování, by měli primárně volat na linku 1221,“ uvádí hlavní koordinátorka registrační a informační linky Terezie Šmídová.

Informační a podpůrné linky zřídily nebo plánují zřídit také mnohé městské části. Bohužel je zatím omezen počet linek, které se v kraji mohou zapojit do Centrálního rezervačního systému. Doposud jich nebylo tolik, kolik je potřeba pro 60 tisíc starší lidí, z nichž mnozí budou potřebovat nejen zarezervovat datum a případně měnit termíny, pomoci s dopravou na očkovací místo apod.

Starší lidé s dotazy na tato témata volali do teď na linku důvěry Senior telefon ŽIVOTa 90. „Z dotazů především vyplývá nejasnost registrace, když klienti neovládají internet, nejasnost, kdy na ně přijde řada, nejasnost, jak budou informování o termínu a místě očkování, nejasnost, jak se tam dostanou, když jsou imobilní, nebo jinak zdravotně handicapovaní,“ doplňuje vedoucí linky důvěry Senior telefon František Horák. U volajících převažuje souhlas s očkováním. „Je to velmi důležité i pro pečující, kteří si budou, jak sami říkají, moci vydechnout, že jejich (pra)rodiče budou konečně v bezpečí,“ dodává Horák.

Mezi operátory budou jak dobrovolníci, tak zaměstnanci a zaměstnankyně ŽIVOTa 90, i bývalý a současný ředitel organizace. „Během čtvrtka, kdy jsme výzvu vypustili, se nám zaregistrovalo již 16 dobrovolníků. Na každý den budeme potřebovat až 32 operátorů. Zájemci se mohou hlásit na e-mailu: dobrovolnici@zivot90.cz,“ vyzývá Šmídová.

Přečteno: 554x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Zdraví, Zdravotnictví, pomocHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo