romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Senátor Jan Horník: Rád bych ve spolupráci s lidmi z vyloučených lokalit přetvořil prostor, v němž žijí

17.9.2012 13:10
Jan Horník
Jan Horník

Nová stránka 1

Dnešním článkem začínáme v našem předvolebním cyklu otázek a odpovědí volebních lídrů jednotlivých politických stran a uskupení v krajských volbách. Ptali jsme se na jejich názory na integraci romské menšiny, respektive na způsob, kterým v tomto směru chtějí dosáhnout zlepšení. Zajímalo nás především to, jestli do spolupráce na integraci přizvou místní romské osobnosti, jak se stavějí k problematice bydlení, vzdělávání a nezaměstnanosti lidí, žijících v sociálně vyloučených lokalitách, včetně Romů. A také to, jak by chtěli dosáhnout klidnějšího soužití lidí z většiny s lidmi z menšin.

Začínáme Karlovarským krajem. Dotazy jsme zaslali těmto politikům:

  • Jaroslav Borka – KSČM
  • Josef Hora – Hnutí nezávislých pro harmonický rozvoj měst a obcí
  • Jan Horník – TOP 09 a Starostové pro Karlovarský kraj
  • Josef Novotný (ČSSD)
  • Marek Poledníček – Koalice pro Karlovarský kraj (KKvK)
  • Petr Šindelář – ODS

Ze všech oslovených odpověděli pouze Josef Novotný a Jan Horník.

Na naše dotazy jako první odpovídá senátor a člen zastupitelstva Karlovarského kraje Jan Horník z TOP 09 a starostů (naše dotazy jsou tučně).
jan-hornik.jpg

"Úvodem bych chtěl konstatovat skutečnost, že jsem měl jako senátor za volební obvod č. 1 Karlovy Vary dva roky poradce pro řešení romské problematiky ve svém obvodu, což bylo určitě přínosné pro prohloubení mého pohledu na danou oblast," říká Jan Horník..

1. Integrace Romů v České republice je dosud většinou pojímána jako jednostranná záležitost. Na názor Romů se málokdo ptá. Naopak Romové často neznají názory většinové části společnosti či návrhy politických řešení, protože je s nimi nikdo nekonzultuje. Snažil byste se to změnit za účasti místních romských představitelů?
Pokud ano - jak by takový způsob začleňování měl vypadat v praxi?

a) Dopřál byste Romům sluchu při společných setkáních?

Po svých zkušenostech nejsem úplně přesvědčen, že by se muselo zrovna na Karlovarsku vsadit úplně na zaběhlé romské představitele i když to nevylučuji. Karlovarský kraj existuje 12 let a nic podstatného, aspoň z mého pohledu, v této oblasti neudělal a nedokázal. Jsem otevřený člověk a umím naslouchat a také vím, že bez komunikace s Romy nejdou jejich představy o životě v našem malém kraji ani zrealizovat. Odpovídám tedy jednoznačně ano.

b) Měl byste výraznou romskou osobnost jako poradce?

Ne, musel bych si ji teprve najít a musela by fungovat jako "spojovací most" tzn. výraznou by musela být především pro Romy samotné, ale měla by umět oslovit i majoritní část společnosti.

c) Zapojil byste více romských osobností do promýšlení způsobů integrace a jejich zavádění do praxe?

Jednoznačně ano, protože Romové v našem regionu pocházejí historicky vzato z různých oblastí a proto by takovýto model musel být nezbytný nejenom pro integraci, ale spíš pro bezproblémové žití vedle sebe.

2. Jakým způsobem byste postupoval při řešení dlouhodobé nezaměstnanosti lidí žijících v sociálně vyloučených lokalitách a dalších chudých lidí včetně zde žijících Romů?

Snažil bych se ve spolupráci s lidmi z vyloučených lokalit zpracovat záměr na přetvoření prostoru, v němž žijí, a následně bych se snažil dát jim práci především spojenou se zlepšením jejich bytové situace a okolním životním prostředím. Takto nastartovaný model by se následně mohl, již se zkušenostmi nabytých v první fázi záměru, formovat podle nabytých zkušeností a potřeb jednotlivých skupin občanů v sociálně vyloučených lokalitách.

3. Jak byste postupoval při řešení bydlení nejchudších lidí včetně Romů žijících v sociálně vyloučených lokalitách?

Hledal bych cestu formou reálně uskutečnitelných představ sociálně slabších spoluobčanů o solidním bydlení, ale např. v pojetí romském a nikoliv vžitých stereotypů většinové části společnosti. Dal bych jednotlivým sociálně slabším skupinám více aktivního prostoru pro zlepšení jejich bytové situace, aby i ony mohly do procesu vnést své představy o bydlení, které by více vycházely z jejich mentality a pro ně vyhovujícího životního stylu. Na takovéto projekty by mělo smysl vynakládat krajské, státní a evropské finance.

4. Chtěl byste docílit vyšší vzdělanosti nejchudších lidí včetně Romů žijících v sociálně vyloučených lokalitách? Jak?

Začít se musí již od malých dětí. Kdyby se krajští politici touto otázkou vážně zabývali již před 12 lety, tak tehdejší 6-tileté děti by dnes mohly být mladí 18-tiletí občané, kteří už by mohly mít zcela jasno o jejich dalším smysluplném bytí. Už by mohli vědět jaký život chtějí žít a co chtějí dělat pro sebe a rodinu, z které pocházejí, i tu, kterou budou chtít teprve založit.

Měl jsem možnost na konkrétním projektu vidět, že romské děti se od těch ostatních neliší, jen je třeba podpořit jejich individuální schopnosti, které v nich většinová část společnosti nechce vidět a ani je u nich nehledá. Tudy vede cesta. I v našem kraji je třeba změna náhledu na Romy, který se bohužel většinou od doby předlistopadové mnoho nezměnil. V dětech je budoucnost a síla a je jedno jaké jsou národnosti nebo jakou mají barvu pleti.

5. Jak byste chtěl docílit lepšího, klidnějšího soužití lidí z většiny s lidmi z menšin, především romské?

Na tuto otázku jsem v podstatě odpověděl v souhrnu předchozích odpovědí. V jednoduchosti je totiž genialita a proto není potřeba hledat složitá řešení, je jen zapotřebí již něco smysluplného začít dělat, protože jen tak lze zabránit situacím, které můžeme v reálu vidět na severu Čech.

Přečteno: 996x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby do zastupitelstev krajů 2012, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo