romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Senátor Regec rasisticky urazil Romy prostřednictvím lži o výroku Jana Husa, šířené přes internet

Praha, 16.4.2014 10:45, (ROMEA)
Václav Brožík - Mistr Jan Hus před konstnickým koncilem.
Václav Brožík - Mistr Jan Hus před konstnickým koncilem.

Cikáni jsou plémě nečisté, domnívá se senátor Parlamentu ČR Jozef Regec. Na svém facebookovém profilu odkázal na údajná slova Jana Husa z 15. století, která etnikum odsuzují. Podle Regece jde o geniální zkratku, za svými slovy si stojí. Informuje o tom server Česká justice. Jak však již dříve zjistil server Romea.cz, Jan Hus nic takového nenapsal.

Senátor odborníkem na dějiny

Status na svém facebookovém profilu zveřejnil Regec, zvolený za ČSSD, nyní člen Zemanovců, v úterý dopoledne. „Mistr Jan Hus napsal už v roce 1409: ,Cikáni jsou plémě nečisté, mravů hanebných, práce se štítící, druh druha okrádající a Boha neuznávající !´ V geniální zkratce tak shrnul celý cikánský problém, jehož podstata se za uplynulých 600 let nijak nezměnila. To jen pan Kocáb, Uhl a podobní ,vědci´ se nás snaží přesvědčit, že Cikáni až do roku 1948 hlavně malovali džbánky, vyšívali košilky, hráli na housličky a zkazilo je až 40 let bolševické totality! Nejhorší je fakt, že tu vyrůstá generace dvacetiletých Rómů, co nikdy neviděli nikoho kolem sebe pracovat ! Plně souhlasím se zněním toho, co napsal v roce 1409 Mistr Jan Hus, doufám jen, že některé ty naše novodobé ,vědce´, kteří překrucují dějiny, nenapadne tvrdit, že před 600 lety, už tu byli komunisté, kteří je zkazili,“ píše senátor a uzavírá otázkou: „Byl Mistr Jan Hus rasista?“

Hus o "Cikánech" nic nenapsal

Jan Hus však uvedená slova, která mají pocházet ze spisu „O pražském lidu“, nikdy nenapsal. Regec jen zopakoval jeden z mnoha internetových hoaxů (výmyslů či úmyslných lží), které na síti již delší dobu šíří různí rasisti. Na výmysl o rčení Jana Husa upozornil už loni na podzim server Romea.cz, v článku Další protiromská lež vyvrácena: Husův citát, že "Cikáni jsou plémě nečisté...", je podvrh

„K vašemu dotazu sdělujeme, že se žádný spis Jana Husa s názvem „O pražském lidu“ nedochoval a že také jeho existence není v soudobých pramenech dosvědčena. Proto jsou citace toho údajného Husova spisu zcela vymyšlené,“ odpověděli na dotaz Romea.cz Prof. PhDr. Petr Sommer DrSc., ředitel Centra medievistických studií, a Prof. PhDr. František Šmahel DrSc., zástupce ředitele téže instituce.

V podobném duchu odpověděl historik PhDr. Jan Kalivoda, předseda Společnosti Husova muzea v Praze (taktéž působí v Centru medievistických studií).

"Na vaši otázku o původnosti výroku odsuzujícího Cikány, který v této době v internetových diskusích koluje pod jménem Jana Husa, vám po poradě s kolegy mohu odpovědět, že se zachovalo několik Husových dopisů adresovaných jeho pražským příznivcům a Pražanům obecně, žádný však není citován pod názvem "O pražském lidu" nebo podobným. Byly psány ve vypjatých situacích Husova působení, během nichž se Hus věnoval zcela jiným tématům než nyní jemu připisovaný výrok. Obecně řečeno, nemůžeme se s úplnou určitostí vyslovit o doslovném obsahu celého souboru zachovaného Husova literárního díla, avšak já osobně ani nikdo z kolegů, které jsem konzultoval, výrok nyní v protiromské polemice připisovaný Husovi neznáme," sdělil Jan Kalivoda serveru Romea.cz

Zneužití Husova odkazu

Za nehoráznost považuje rozesílání tohoto hoaxu Filip Štojdl, biskup Církve československé husitské.

"Jde o zneužívání odkazu mistra Jana Husa, o manipulaci jeho osobou. Hus ve svém učení vyzýval ke smíření, vzájemné lásce a k hledání pravdy, nikoli k šíření lží a nenávisti či k tomu, aby se věci řešily násilím," řekl Filip Štojdl serveru Romea.cz.

Regec si za rasistickou lží stojí

Na napsaném ovšem nehodlá senátor nic měnit. „Věřte mi, že si stojím za vším co řeknu a napíši. Vždy jsem ctil určité zásady, byl jsem na ně naučen sportem a výchovou,“ napsal České justici Regec, bývalý vrcholový cyklista.

Regecův senátorský kolega a nynější ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Jiří Dienstbier (ČSSD) upozorňuje, že před nadcházejícími volbami je třeba očekávát, že se ve  veřejném prostoru pokusy zneužít protiromské nálady budou objevovat. „Bohužel je v posledních letech běžné zneužívání tématu, které je populistické, protiromské, nesnášenlivé. Velmi často manipuluje fakta. Toto je téma, na kterém se ale dají snadno nahnat politické body,“ uvedla mluvčí Dienstbierova úřadu Jarmila Balážová.

Sbírání politických bodů

Regec není první populista, který chce na romské tématice získávat politické body. Senátor Miroslav Krejča (zvolen za ČSSD, poté bezpartijní), který údajný Husův citát použil ve svém "odborném pojednání" na dané téma, které ovšem více než na odbornosti lpí na šíření zášti vůči Romům. Není to ostatně první výpad tohoto senátora vůči této menšině (další protiromské výpady tohoto a dalších politiků naleznete ve zprávě sdružení ROMEA o romské menšině za rok 2012).

Pro další příklady postačí umístit citát v celku do vyhledávače. Objeví se desítky autorů, kteří tento údajný výrok Jana Husa užívají ke dštění síry na adresu Romů.
František Kostlán, Česká justice,
Přečteno: 2290x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Populismus, Rasismus, Senát, Senátní volby, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo