romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Senátor Regec rasisticky urazil Romy prostřednictvím lži o výroku Jana Husa, šířené přes internet

Praha, 16.4.2014 10:45, (ROMEA)
Václav Brožík - Mistr Jan Hus před konstnickým koncilem.
Václav Brožík - Mistr Jan Hus před konstnickým koncilem.

Cikáni jsou plémě nečisté, domnívá se senátor Parlamentu ČR Jozef Regec. Na svém facebookovém profilu odkázal na údajná slova Jana Husa z 15. století, která etnikum odsuzují. Podle Regece jde o geniální zkratku, za svými slovy si stojí. Informuje o tom server Česká justice. Jak však již dříve zjistil server Romea.cz, Jan Hus nic takového nenapsal.

Senátor odborníkem na dějiny

Status na svém facebookovém profilu zveřejnil Regec, zvolený za ČSSD, nyní člen Zemanovců, v úterý dopoledne. „Mistr Jan Hus napsal už v roce 1409: ,Cikáni jsou plémě nečisté, mravů hanebných, práce se štítící, druh druha okrádající a Boha neuznávající !´ V geniální zkratce tak shrnul celý cikánský problém, jehož podstata se za uplynulých 600 let nijak nezměnila. To jen pan Kocáb, Uhl a podobní ,vědci´ se nás snaží přesvědčit, že Cikáni až do roku 1948 hlavně malovali džbánky, vyšívali košilky, hráli na housličky a zkazilo je až 40 let bolševické totality! Nejhorší je fakt, že tu vyrůstá generace dvacetiletých Rómů, co nikdy neviděli nikoho kolem sebe pracovat ! Plně souhlasím se zněním toho, co napsal v roce 1409 Mistr Jan Hus, doufám jen, že některé ty naše novodobé ,vědce´, kteří překrucují dějiny, nenapadne tvrdit, že před 600 lety, už tu byli komunisté, kteří je zkazili,“ píše senátor a uzavírá otázkou: „Byl Mistr Jan Hus rasista?“

Hus o "Cikánech" nic nenapsal

Jan Hus však uvedená slova, která mají pocházet ze spisu „O pražském lidu“, nikdy nenapsal. Regec jen zopakoval jeden z mnoha internetových hoaxů (výmyslů či úmyslných lží), které na síti již delší dobu šíří různí rasisti. Na výmysl o rčení Jana Husa upozornil už loni na podzim server Romea.cz, v článku Další protiromská lež vyvrácena: Husův citát, že "Cikáni jsou plémě nečisté...", je podvrh

„K vašemu dotazu sdělujeme, že se žádný spis Jana Husa s názvem „O pražském lidu“ nedochoval a že také jeho existence není v soudobých pramenech dosvědčena. Proto jsou citace toho údajného Husova spisu zcela vymyšlené,“ odpověděli na dotaz Romea.cz Prof. PhDr. Petr Sommer DrSc., ředitel Centra medievistických studií, a Prof. PhDr. František Šmahel DrSc., zástupce ředitele téže instituce.

V podobném duchu odpověděl historik PhDr. Jan Kalivoda, předseda Společnosti Husova muzea v Praze (taktéž působí v Centru medievistických studií).

"Na vaši otázku o původnosti výroku odsuzujícího Cikány, který v této době v internetových diskusích koluje pod jménem Jana Husa, vám po poradě s kolegy mohu odpovědět, že se zachovalo několik Husových dopisů adresovaných jeho pražským příznivcům a Pražanům obecně, žádný však není citován pod názvem "O pražském lidu" nebo podobným. Byly psány ve vypjatých situacích Husova působení, během nichž se Hus věnoval zcela jiným tématům než nyní jemu připisovaný výrok. Obecně řečeno, nemůžeme se s úplnou určitostí vyslovit o doslovném obsahu celého souboru zachovaného Husova literárního díla, avšak já osobně ani nikdo z kolegů, které jsem konzultoval, výrok nyní v protiromské polemice připisovaný Husovi neznáme," sdělil Jan Kalivoda serveru Romea.cz

Zneužití Husova odkazu

Za nehoráznost považuje rozesílání tohoto hoaxu Filip Štojdl, biskup Církve československé husitské.

"Jde o zneužívání odkazu mistra Jana Husa, o manipulaci jeho osobou. Hus ve svém učení vyzýval ke smíření, vzájemné lásce a k hledání pravdy, nikoli k šíření lží a nenávisti či k tomu, aby se věci řešily násilím," řekl Filip Štojdl serveru Romea.cz.

Regec si za rasistickou lží stojí

Na napsaném ovšem nehodlá senátor nic měnit. „Věřte mi, že si stojím za vším co řeknu a napíši. Vždy jsem ctil určité zásady, byl jsem na ně naučen sportem a výchovou,“ napsal České justici Regec, bývalý vrcholový cyklista.

Regecův senátorský kolega a nynější ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Jiří Dienstbier (ČSSD) upozorňuje, že před nadcházejícími volbami je třeba očekávát, že se ve  veřejném prostoru pokusy zneužít protiromské nálady budou objevovat. „Bohužel je v posledních letech běžné zneužívání tématu, které je populistické, protiromské, nesnášenlivé. Velmi často manipuluje fakta. Toto je téma, na kterém se ale dají snadno nahnat politické body,“ uvedla mluvčí Dienstbierova úřadu Jarmila Balážová.

Sbírání politických bodů

Regec není první populista, který chce na romské tématice získávat politické body. Senátor Miroslav Krejča (zvolen za ČSSD, poté bezpartijní), který údajný Husův citát použil ve svém "odborném pojednání" na dané téma, které ovšem více než na odbornosti lpí na šíření zášti vůči Romům. Není to ostatně první výpad tohoto senátora vůči této menšině (další protiromské výpady tohoto a dalších politiků naleznete ve zprávě sdružení ROMEA o romské menšině za rok 2012).

Pro další příklady postačí umístit citát v celku do vyhledávače. Objeví se desítky autorů, kteří tento údajný výrok Jana Husa užívají ke dštění síry na adresu Romů.
František Kostlán, Česká justice,
Přečteno: 2272x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Populismus, Rasismus, Senát, Senátní volby, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo