romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Senioři vyzývají ostatní: Darujte 5000 Kč, tzv. "rouškovné", potřebným. Přispějte například na stipendijní program organizace ROMEA

21.12.2020 21:45
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Iniciativa seniorů s názvem "5000 pro budoucnost" vyzvala své vrstevníky, aby darovali pětitisícový příspěvek k důchodu na vzdělávání a pomoc dětem, pokud ho sami nepotřebují a obejdou se bez něj. Podle zakladatelů iniciativy bonus penzistům a penzistkám dlouhodobě nepomůže, je nesystémový a má dopad na státní rozpočet. Uvedli to v tiskové zprávě. Svou výzvu se seznamem organizací, které se věnují vzdělávání dětí či podpoře demokracie, zveřejnili na internetu.

Za iniciativou stojí dva důchodci - sociolog Ivan Gabal a zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl. K jejich prohlášení se zatím připojilo několik vědců, učitelů, podnikatelů, vysokoškolských profesorů či lékařů v důchodovém věku. Výzvu je možné podepsat na internetu.

"Jsme sice staří, ale ne hloupí. Pokud nám vláda posílá peníze, které pak budou chybět jinde, můžeme jí na oplátku alespoň dát zdarma lekci ze správného hospodaření tím, že pošleme peníze tam, kde jsou potřeba," uvedl Šteffl. Iniciativa zmiňuje organizace jako Dobrý anděl na podporu dětí s vážnou nemocí, Dejme šanci dětem pro děti z dětských domovů, Asociaci neformálního vzdělávání, společnost EDUin, Otevřenou společnost nebo organizaci ROMEA.

Podle organizátorů penzistům a penzistkám v nouzi pomůže příspěvek jen krátkodobě a vláda by jejich situaci měla vyřešit systémové. Autoři výzvy označují bonus za "nesprávný krok", podle nich se peníze dají investovat lépe. Chtějí je poskytnout na dobročinnost.

"Zároveň veřejně prosíme všechny příjemce penzí, kteří jednorázový příspěvek nepotřebují nebo s jeho vyplácením nesouhlasí, aby se k nám připojili," stojí ve výzvě. Někteří ze signatářů označili vyplacení bonusu za marketingovou záležitost k získání voličů či za úplatek od státu.

Vláda prosadila vyplacení příspěvku 5000 korun ke starobním, invalidním a pozůstalostním penzím na podzim. V Česku je pobírá 2,88 milionu lidí, z nich 2,4 milionu lidí má důchod starobní. Ten na konci září v průměru činil 14.448 korun. Podle šéfky důchodové komise Danuše Nerudové ale 121.000 seniorek a seniorů nemá penzi ani 10.000 korun.

Členové kabinetu příspěvek zdůvodnili stresem starších lidí v jarní vlně epidemie, rozevíráním nůžek mezi mzdami a důchody či růstem cen. Řada ekonomů poukazovala na to, že důchodcům a důchodkyním na rozdíl od jiných obyvatel republiky příjem v koronavirové krizi neklesl. Někteří opoziční politici označili příspěvek za úplatek před letošními krajskými volbami. Celkové výdaje činí asi 14,5 miliardy korun.

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) si senioři pětitisícový bonus zaslouží. Poukazovala na to, že stát vyplácel kompenzace v epidemii i jiným skupinám. Před nedávnem uvedla, že zdražování pociťují obzvlášť tíživě lidé, kteří "sotva vyjdou i za normálních okolností". Zmínila seniory, invalidy, vdovy, vdovce a sirotky a jejich letošní výdaje navíc na roušky či dezinfekce.

Přečteno: 611x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Finance, ROMEA, StipendiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo