romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská organizace Divé maky spustila vzdělávací kampaň s podtitulem Rozplač nácka

28.2.2018 13:22
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Organizace Divoké máky, které se již od roku 2005 věnuje vzdělávání mladých Romů, spustila kampaň s podtitulem Rozplač nácka. Lidé mohou díky ní darovat 2% ze svých daní na vzdělávací aktivity.

"Tento rok jsme se rozhodli přijít s kontroverzní kampaní, ve které s humorem poukazujeme na to, že agresivní komunita extremistů nebude mít šanci na šíření nesnášenlivosti, pokud bude majoritní společnost nakloněna podpoře a vzdělávání Romů, kterým se i díky tomu bude dařit," uvedla pro server SME.sk Barbora Kohoutková z organizace Divoké máky.

Celospolečenské klima je podle ní plné předsudků a mnozí lidé nevěří, že vzdělávání mladých Romů má smysl, protože znají pouze negativní příklady. Uvedla to minulý čtvrtek na tiskové konferenci, které se zúčastnili i Romové z projektu Mladí romští lídři.

Za tímto projektem stojí vedle dalších i osmnáctiletá Dominika Csizmárová. "Snažím se bourat předsudky, ale raději než slovy to dělám skutky, protože ty mohou mluvit hlasitěji. Na Slovensku je zažitý stereotyp, že Romové nic nevědí a pokud něco, tak je to jen hudba. Myslím si, že já a nejen děcka z Divokých máků jsme důkazem toho, že Romové vědí studovat na kvalitních středních a vysokých školách," říká Dominika, která se touží stát právničkou.

V rámci Slovenska také absolvovala několik akcí, které se zaměřují na osvětu a vzdělávání jak neromské části společnosti, tak i samotných mladých Romů.

Organizace Divoké máky poskytuje romským dětem a mladým lidem nejen finanční pomoc při studiu, ale také pomoc mentora, který sleduje pokroky studentů a pomáhá s osobním rozvojem.

Více informací o aktivitách organizace Divé maky ZDE

Přečteno: 1429x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Soužití, Slovensko, Studenti, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo