romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenská organizace Divé maky spustila vzdělávací kampaň s podtitulem Rozplač nácka

28.2.2018 13:22
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Organizace Divoké máky, které se již od roku 2005 věnuje vzdělávání mladých Romů, spustila kampaň s podtitulem Rozplač nácka. Lidé mohou díky ní darovat 2% ze svých daní na vzdělávací aktivity.

"Tento rok jsme se rozhodli přijít s kontroverzní kampaní, ve které s humorem poukazujeme na to, že agresivní komunita extremistů nebude mít šanci na šíření nesnášenlivosti, pokud bude majoritní společnost nakloněna podpoře a vzdělávání Romů, kterým se i díky tomu bude dařit," uvedla pro server SME.sk Barbora Kohoutková z organizace Divoké máky.

Celospolečenské klima je podle ní plné předsudků a mnozí lidé nevěří, že vzdělávání mladých Romů má smysl, protože znají pouze negativní příklady. Uvedla to minulý čtvrtek na tiskové konferenci, které se zúčastnili i Romové z projektu Mladí romští lídři.

Za tímto projektem stojí vedle dalších i osmnáctiletá Dominika Csizmárová. "Snažím se bourat předsudky, ale raději než slovy to dělám skutky, protože ty mohou mluvit hlasitěji. Na Slovensku je zažitý stereotyp, že Romové nic nevědí a pokud něco, tak je to jen hudba. Myslím si, že já a nejen děcka z Divokých máků jsme důkazem toho, že Romové vědí studovat na kvalitních středních a vysokých školách," říká Dominika, která se touží stát právničkou.

V rámci Slovenska také absolvovala několik akcí, které se zaměřují na osvětu a vzdělávání jak neromské části společnosti, tak i samotných mladých Romů.

Organizace Divoké máky poskytuje romským dětem a mladým lidem nejen finanční pomoc při studiu, ale také pomoc mentora, který sleduje pokroky studentů a pomáhá s osobním rozvojem.

Více informací o aktivitách organizace Divé maky ZDE

Přečteno: 1410x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Soužití, Slovensko, Studenti, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo