romea - logo
12. prosince 2018 (středa)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko má 39 romských starostů a 2 starostky Romky. Je to více než v minulých volbách

12.11.2018 21:59
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V sobotu proběhly na Slovensku volby starostů a místních zastupitelů. Na rozdíl od Česka si Slováci volí přímo i své starosty. Mnoho Romů vnímá tyto volby jako příležitost chopit věci veřejné do vlastních rukou, často s úspěchem. Již brzy do funkcí nastoupí 39 nových nebo znovuzvolených romských starostů a dvě romské starostky.

Kdyby vašim jediným zdrojem informací byly lídři romských stran, mohli byste po víkendových live videích na největší sociální síti jednoduše uvěřit tomu, že volby skončili katastrofou. Celá situace je však otázkou pohledu. Mnozí kandidáti svou kampaň opravdu nedotáhli do vítězného konce. Na druhé straně však počet těch zvolených opět po čtyřech letech narostl, a to je přece dobrá správa.

Podíl Romů mezi obyvateli Slovenska se odhaduje na přibližně 8 procent. Při počte obcí těsně pod 3000 by to za rovné distribuce mohlo znamenat 240 romských starostů. Nutno přiznat, že tam opravdu nejsme. Ale byly doby, kdy jsme nemněli nikoho. V roce 2014 jsme romských starostů napočítali 35 a počet se tedy zvýšil. Bonusem pak je, že v 30 případech tyto romští starostové své pozice v sobotních volbách obhájili.

Kdo je Rom?

K tomuto článku není přiložen seznam těch zvolených, a to má jednoduchý důvod: jednoduše nemáme svolení od každého kandidáta, abychom zveřejnili jejich etnicitu. V statistice uvedené výše tedy pracujeme s počty těch, kteří se k Romům hlásí nebo za ně jsou považováni. Mnozí z nich byly školeni v programu slovenské kanceláře Národního demokratického institutu (NDI, National Democratic Institute for International Affairs). Ten pak také zpracoval výše uvedené odhady.

Nepracujeme tedy jen s počty těch, kteří kandidovali za romské strany (Strana romské koalice a další) nebo otevřeně romské frakce, či skupiny ve většinových stranách. Naopak, právě díky pestrosti politického pozadí romských kandidátů a kandidátek je poměrně náročné dopracovat se k přesnému číslu. Je však skvělé, že i tak se nám podařilo napočítat více než čtyři desítky.

I Romové mají právo volit špatně

Někdy se stane, že své volby litujeme. Třeba uvěříme programu, který se pak nenaplnil. Nebo zjistíme, že kandidát, či kandidátka mají skvělé vlastnosti do kampaně, ale již méně do funkce samotné. Občas se v této souvislosti diskutuje i o tom, proč volit právě Romy a ne odborníky.

Takový postoj je mylný ve dvou rovinách. Zaprvé, dává zpravidla vylučovací spojky mezi etnicitu a odbornost. Jako kdybychom jsme si opravdu museli vybírat buď Roma nebo odborníka, buď Romku nebo skvělou starostku. A přitom se na kandidátních listinách objevují mnozí a mnohé obě vlastnosti splňující.

Tou druhou rovinou je pak automatické považování neromského kandidáta za lepšího. Romové mají také své právo na špatnou volbu a také si mohou zvolit špatně. Nejčastěji se odepíraní tohoto „práva“ objevuje při selhání romského zvoleného zástupce. Pak jako by znělo: „Vidíte, Roma jste zvolili a selhal. Tak už Roma nevolte.“ Jenže když volíme neromské kandidáty, nikdo nám pak neříká – Slováka už nevolte.

Stanislav Daniel
Přečteno: 3115x

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Slovensko, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Ministerstva: Návrh změn v inkluzi odporuje závazkům ČR

6.12.2018 15:08
Některé změny ve vyhlášce o společném vzdělávání dětí ve školách, jak je navrhuje ministerstvo školství, možná nejsou v souladu s mezinárodními úmluvami. Odporují zřejmě i rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Tvrdí to ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo spravedlnosti v připomínkách k návrhu novely. Po ministerstvu školství požadují, aby odstoupilo od záměru omezit současný počet asistentů pedagoga ve třídách a umožnit otevření škol pro lehce mentálně postižené i dětem bez tohoto druhu handicapu.
 celý článek

Tomio Okamura a Miloš Zeman

Hrad neuspěl. Okamurova SPD zůstane ve zprávě o extremismu za rok 2017. Bezpečnostní rada státu ji vzala na vědomí v původním znění

6.12.2018 11:26
Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes vzala na vědomí výroční zprávu o extremismu v Česku za rok 2017 v původním znění, které připravilo ministerstvo vnitra. ČTK to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zprávu nyní může projednat vláda. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu, kterému měly vadit zmínky o hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.
 celý článek

Ilona Ferková (vpravo) a Karolína Ryvolová 4. 12. 2018 během křestu knihy Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa (FOTO: Karolína Telváková, Romea.cz)

videoVIDEO: Jáchym Topol pokřtil novou knihu Ilony Ferkové rumem

5.12.2018 20:28
Včera se v nabitém sále Knihovny Václava Havla (KVH) uskutečnil křest nové knížky Ilony Ferkové, kterou připravilo nakladatelství romské literatury KHER. Soubor deseti povídek v romsko-českém vydání nazvaném Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa pokřtil programový ředitel KVH Jáchym Topol příznačně pro tuto knihu rumem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo