romea - logo
17. února 2019 (neděle)
svátek má Miloslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko má 39 romských starostů a 2 starostky Romky. Je to více než v minulých volbách

12.11.2018 21:59
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V sobotu proběhly na Slovensku volby starostů a místních zastupitelů. Na rozdíl od Česka si Slováci volí přímo i své starosty. Mnoho Romů vnímá tyto volby jako příležitost chopit věci veřejné do vlastních rukou, často s úspěchem. Již brzy do funkcí nastoupí 39 nových nebo znovuzvolených romských starostů a dvě romské starostky.

Kdyby vašim jediným zdrojem informací byly lídři romských stran, mohli byste po víkendových live videích na největší sociální síti jednoduše uvěřit tomu, že volby skončili katastrofou. Celá situace je však otázkou pohledu. Mnozí kandidáti svou kampaň opravdu nedotáhli do vítězného konce. Na druhé straně však počet těch zvolených opět po čtyřech letech narostl, a to je přece dobrá správa.

Podíl Romů mezi obyvateli Slovenska se odhaduje na přibližně 8 procent. Při počte obcí těsně pod 3000 by to za rovné distribuce mohlo znamenat 240 romských starostů. Nutno přiznat, že tam opravdu nejsme. Ale byly doby, kdy jsme nemněli nikoho. V roce 2014 jsme romských starostů napočítali 35 a počet se tedy zvýšil. Bonusem pak je, že v 30 případech tyto romští starostové své pozice v sobotních volbách obhájili.

Kdo je Rom?

K tomuto článku není přiložen seznam těch zvolených, a to má jednoduchý důvod: jednoduše nemáme svolení od každého kandidáta, abychom zveřejnili jejich etnicitu. V statistice uvedené výše tedy pracujeme s počty těch, kteří se k Romům hlásí nebo za ně jsou považováni. Mnozí z nich byly školeni v programu slovenské kanceláře Národního demokratického institutu (NDI, National Democratic Institute for International Affairs). Ten pak také zpracoval výše uvedené odhady.

Nepracujeme tedy jen s počty těch, kteří kandidovali za romské strany (Strana romské koalice a další) nebo otevřeně romské frakce, či skupiny ve většinových stranách. Naopak, právě díky pestrosti politického pozadí romských kandidátů a kandidátek je poměrně náročné dopracovat se k přesnému číslu. Je však skvělé, že i tak se nám podařilo napočítat více než čtyři desítky.

I Romové mají právo volit špatně

Někdy se stane, že své volby litujeme. Třeba uvěříme programu, který se pak nenaplnil. Nebo zjistíme, že kandidát, či kandidátka mají skvělé vlastnosti do kampaně, ale již méně do funkce samotné. Občas se v této souvislosti diskutuje i o tom, proč volit právě Romy a ne odborníky.

Takový postoj je mylný ve dvou rovinách. Zaprvé, dává zpravidla vylučovací spojky mezi etnicitu a odbornost. Jako kdybychom jsme si opravdu museli vybírat buď Roma nebo odborníka, buď Romku nebo skvělou starostku. A přitom se na kandidátních listinách objevují mnozí a mnohé obě vlastnosti splňující.

Tou druhou rovinou je pak automatické považování neromského kandidáta za lepšího. Romové mají také své právo na špatnou volbu a také si mohou zvolit špatně. Nejčastěji se odepíraní tohoto „práva“ objevuje při selhání romského zvoleného zástupce. Pak jako by znělo: „Vidíte, Roma jste zvolili a selhal. Tak už Roma nevolte.“ Jenže když volíme neromské kandidáty, nikdo nám pak neříká – Slováka už nevolte.

Stanislav Daniel
Přečteno: 3194x

 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Slovensko, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Barber Valentýn Toráč (FOTO: Archiv Valentýna Toráče)

videoBarber Valentýn Toráč: Jsem produktivní, potřebuji v životě něco vytvářet

15.2.2019 18:20
Další díl pořadu Desetiminutovka Plus jsme natáčeli na svatého Valentýna s Valentýnem Toráčem, který v Praze provozuje barber shop.
 celý článek

--ilustrační foto--

Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic

14.2.2019 13:35
Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic. Magistrát usoudil, že celé město je „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“. To znamená, že nově příchozí obyvatele nebudou moci pobírat doplatky na bydlení. Platnost tohoto opatření nabyde 4. března. Zjistila to Česká televize.
 celý článek

Facebooková prezentace spolku Čonoro

Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, který má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově

13.2.2019 16:45
Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, která má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově Kandidát politické strany Otevřená radnice Most, která v loňských komunálních volbách uváděla na svých propagačních materiálech slogan „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ a na sociálních sítí k nim přidávala popisek „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“ Pavel Pöschl se měsíc po volbách stal zástupcem nově vzniklé organizace pro pomoc Romům Čonoro v Mostě.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo