romea - logo
22. května 2019 (středa)
svátek má Emil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko má 39 romských starostů a 2 starostky Romky. Je to více než v minulých volbách

12.11.2018 21:59
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V sobotu proběhly na Slovensku volby starostů a místních zastupitelů. Na rozdíl od Česka si Slováci volí přímo i své starosty. Mnoho Romů vnímá tyto volby jako příležitost chopit věci veřejné do vlastních rukou, často s úspěchem. Již brzy do funkcí nastoupí 39 nových nebo znovuzvolených romských starostů a dvě romské starostky.

Kdyby vašim jediným zdrojem informací byly lídři romských stran, mohli byste po víkendových live videích na největší sociální síti jednoduše uvěřit tomu, že volby skončili katastrofou. Celá situace je však otázkou pohledu. Mnozí kandidáti svou kampaň opravdu nedotáhli do vítězného konce. Na druhé straně však počet těch zvolených opět po čtyřech letech narostl, a to je přece dobrá správa.

Podíl Romů mezi obyvateli Slovenska se odhaduje na přibližně 8 procent. Při počte obcí těsně pod 3000 by to za rovné distribuce mohlo znamenat 240 romských starostů. Nutno přiznat, že tam opravdu nejsme. Ale byly doby, kdy jsme nemněli nikoho. V roce 2014 jsme romských starostů napočítali 35 a počet se tedy zvýšil. Bonusem pak je, že v 30 případech tyto romští starostové své pozice v sobotních volbách obhájili.

Kdo je Rom?

K tomuto článku není přiložen seznam těch zvolených, a to má jednoduchý důvod: jednoduše nemáme svolení od každého kandidáta, abychom zveřejnili jejich etnicitu. V statistice uvedené výše tedy pracujeme s počty těch, kteří se k Romům hlásí nebo za ně jsou považováni. Mnozí z nich byly školeni v programu slovenské kanceláře Národního demokratického institutu (NDI, National Democratic Institute for International Affairs). Ten pak také zpracoval výše uvedené odhady.

Nepracujeme tedy jen s počty těch, kteří kandidovali za romské strany (Strana romské koalice a další) nebo otevřeně romské frakce, či skupiny ve většinových stranách. Naopak, právě díky pestrosti politického pozadí romských kandidátů a kandidátek je poměrně náročné dopracovat se k přesnému číslu. Je však skvělé, že i tak se nám podařilo napočítat více než čtyři desítky.

I Romové mají právo volit špatně

Někdy se stane, že své volby litujeme. Třeba uvěříme programu, který se pak nenaplnil. Nebo zjistíme, že kandidát, či kandidátka mají skvělé vlastnosti do kampaně, ale již méně do funkce samotné. Občas se v této souvislosti diskutuje i o tom, proč volit právě Romy a ne odborníky.

Takový postoj je mylný ve dvou rovinách. Zaprvé, dává zpravidla vylučovací spojky mezi etnicitu a odbornost. Jako kdybychom jsme si opravdu museli vybírat buď Roma nebo odborníka, buď Romku nebo skvělou starostku. A přitom se na kandidátních listinách objevují mnozí a mnohé obě vlastnosti splňující.

Tou druhou rovinou je pak automatické považování neromského kandidáta za lepšího. Romové mají také své právo na špatnou volbu a také si mohou zvolit špatně. Nejčastěji se odepíraní tohoto „práva“ objevuje při selhání romského zvoleného zástupce. Pak jako by znělo: „Vidíte, Roma jste zvolili a selhal. Tak už Roma nevolte.“ Jenže když volíme neromské kandidáty, nikdo nám pak neříká – Slováka už nevolte.

Stanislav Daniel
Přečteno: 3220x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Slovensko, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury získalo cenu za nejlepší muzejní publikaci roku 2018

17.5.2019 13:50
V pražském obecním domě se udělovaly ceny Gloria musealis, která ocenila nejlepší výkony českých muzeí v uplynulém roce. Cenu za nejlepší muzejní publikaci dostalo Muzeum romské kultury za publikaci Amendar: Pohled do světa romských osobností autorek Jany Horváthové a Alice Sigmund Herákové.
 celý článek

Protestní průvod Romů a Sintů v Miláně 16. května 2019 (FOTO: Printscreen ze záznamu sdružení Khetane)

V Miláně na Den romského odboje vyšlo do ulic téměř 1000 Romů a Sintů

17.5.2019 12:20
16. května vyšlo v italském Miláně do ulic téměř 1000 Romů, aby jasně vzkázali ministru vnitra Matteo Salvinimu, že jsou plnohodnotnými občany Itálie a žádají dodržování svých práv.
 celý článek

Jaroslav Parči (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jaroslav Parči: Jsem Rom, jsem gay, jsem táta

17.5.2019 10:53
Říká otevřeně v každém rozhovoru Jaroslav Parči, který před lety prošel comingoutem, dnes žije s mužem, se kterým svůj vztah zpečetil registrovaným partnerstvím, a netají se ani tím, že s předchozího vztahu se ženou má už dnes dospělého potomka.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo