romea - logo
8. dubna 2020 (středa)
svátek má Ema
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Rasistický příspěvek Romky spustil nenávistnou lavinu. Odsuzují jej i Romové

9.12.2019 14:00
Panelák v Prešově, v němž vybuchl plyn. Foto Policie SR
Panelák v Prešově, v němž vybuchl plyn. Foto Policie SR

"Naštěstí tam nebydleli žádní Romové, jen gádžové," napsala šestnáctiletá Baška Siváková ve facebookové Modlitební skupině a za text přiložila emotikon srdíčko, které vyjadřuje výraz super. Jejím rasistickým vyjádřením se již začali zabývat policejní specialisté na extremismus a nenávistné projevy z NAKA. Siváková měla na mysli panelák v Prešově, kde po výbuchu plynu zahynulo osm lidí (osmé tělo záchranáři ještě nenašli). Mnozí lidé ji odsuzují, včetně Romů. Reagují na něj však i rasisté z druhé strany. 

Odsudek rasismu

"Lidičky, o život přišli lidé z masa a kostí, nechte si ty blbé statusy, které nás staví do role obrácených rasistů. A to se mi teda vůbec nelíbí, je to tragédie, která se dotkla mnoha rodin, dospělých i dětí," reagovala na příspěvek Sivákové pro server Romea.cz Alena Gronzíková z organizace IQ Roma servis.

Podle Miroslava Klempára jde o "hnusný rasismus, ať je to z kterékoliv strany. Zajímavé, že to napsala do náboženské skupiny. Teď koluje facebookem příspěvek podobné zrůdy, která zase napsala že je škoda, že tam Romové nebyli. Podobné příspěvky je potřeba odsoudit , ale mám obavy, že tento získá větší popularitu a bude ve zprávách všech televizí s komentářem toto dělají Romové."

Jiří Nežerný, který nás na tuto kauzu upozornil, napsal ve skupině Romea.cz - nápady, návrhy, zpětná vazba, šíření toto: "Tohle mě dost pobouřilo – opravdu nemám rád ŽÁDNÝ rasismus, ani gadžovský, ani romský..." Na internetových sociálních sítích to odsuzují další Romové i Češi, kteří se na Romy dívají objektivně.

Pan Klempár měl na mysli příspěvek Růženy Vavákové, která naopak lituje, že mezi obyvateli domu žádní Romové nebyli: "Tak to je katastrofa neboli tam cigani bolo bi dobre." Jelikož výrokem namířeným proti "bílým" se bude zabývat NAKA, zajímalo redakci DenníkuS.sk, zda stejný postup aplikuje policie i na rasistické vyjádření z druhé strany. "Policie se zabývá každým podezřením ze spáchání trestného činu, proto ani extremismus nebudeme tolerovat v žádné jeho formě a to ani nenávistnými projevy na internetu," uvedl Michal Slivka, mluvčí slovenského policejního prezidia.

Romové i Slováci na to reagují i na facebookovém profilu Policie Slovenské republiky. "Stejný metr na každého. U mladé slečny vidím selhání, nelidskost a jistotu, že to je jen "názor" a u starší paní vidím stereotypní styl žití v předsudcích. Obě strany si zaslouží trest. Nevědomost zákona nikoho neospravedlňuje," píše Michal Sivák.

"Toto není normální, takto reagovat, styďte se i bílí i Romové, měli byste si pomáhat a ne se zde shazovat," je přesvědčen Michal Ťuťko Nemčík.

Profláknutý rasista

Na příspěvek Sivákové reagoval i muž, který na Facebooku vystupuje pod jménem Marian Zboril. Napsal doslova: „Upálit všechny cigány. Ženy oběsit a stáhnout z kůže, děti se na to nechat dívat a potom utopit. Jejich pozůstatky roztrhat na kousky a nechat shnít na slunci a potom je pohodit u lesa, ať se zvěř nažere. Toto je moje řešení romské problematiky a ne dávky a byty!“

Není to poprvé, kdy tímto příspěvkem reaguje na romskou tématiku. Kupříkladu totéž napsal na Facebooku již v dubnu letošního roku. Po zveřejnění tohoto statusu tehdy nejprve odstranil tvář z profilové fotky, poté byl jeho profil nedostupný vůbec. Po několika hodinách se za svá slova omluvil: „Nejsem zlý člověk a mrzí mě tohle nedopatření. Lituji toho z celé duše a doufám, že mi bude odpuštěno.“

Zborilův rasistický výkřik mezitím zveřejnili autoři facebookové stránky Prečo ľuďom hrabe? a připsali k tomu svůj názor: „Typický ,hrdina´. Napřed napíše odporné svinstvo, když zjistí, že by kvůli tomu mohl případně mít i nějaké nepříjemnosti, pustí si do gatí a naoko se kaje. Důvěryhodné jak zdi středověkého hradu ze sádrokartonu.“ A, jak vidno, měli pravdu. Od té doby se jeho příspěvkem zabývá slovenská policie, ten současný mu snad přičte ke špatnu.

I česká policie se zabývá verbálním rasismem

Nenávistné komentáře v minulosti prověřovala i česká policie. Šlo například o případ fotky prvňáčků ze základní školy v Teplicích. Poté se fotka, na které byly i romské, vietnamské a arabské děti, objevila i na sociálních sítích, někteří lidé začali školáky označovat například za malé sebevražedné atentátníky. Další v souvislosti s tím, že škola sídlí v Plynárenské ulici, navrhovali posílat děti do plynu.

Policie také prověřuje komentáře týkající se útoku na mešity v novozélandském městě Christchurch, respektive, jestli se někteří Češi na internetu nedopustili schvalování tohoto trestného činu.

Policie a justice se také zabývají rasistickými výhrůžkami zpěvákovi Radkovi Bangovi. Obvinila 12 lidí, z toho zatím padlo devět odsuzujících rozsudků. Nejpřísnější trest uděli okresní soud v Prostějově dvaatřicetiletému Aleši Rozsívalovi - 18 měsíců podmíněně, s odkladem na zkušební dobu 30 měsíců.

Přečteno: 3881x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Facebook, Sociální sítě, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

videoRomové na celém světě oslavují svůj Mezinárodní den. Připomínají si počátky romského hnutí

7.4.2020 21:55
Ve středu 8. dubna 2020 oslaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos kvůli omezením způsobeným pandemií onemocnění COVID-19 se celá řada akcí přesunula na internet. Romové si tak připomenou historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství").
 celý článek

Petr Torák v rozhovoru pro ROMEA TV.

Petr Torák: Situace ve Velké Británii se zhoršuje, desítky Romů se vrací do Čech

7.4.2020 19:30
Vážně jsem s rodinou zvažoval alespoň na nějaký čas návrat do Čech, a to kvůli obavě z nákazy a nedostatečným opatřením Velké Británie. Protože ale nemáme vlastní byt v Čechách, kde bychom mohli být, nevíme, zda už nejsme nosiči nákazy a navíc bychom museli být u rodičů, zůstaneme raději v Anglii.
 celý článek

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2020 (Plakát: Ara Art)

Oslavy Mezinárodní dne Romů 2020 proběhnou na internetu. Ara Art pořádá galavečer Z obýváku do obýváku

7.4.2020 15:45
Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna, se letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru odehrají na internetu. Na facebookové stránce tradičních pořadatelů oslav v Praze Ara Art najdou zájemci živé vysílání a společně mohou oslavit tento den u galavečera, který pořadatelé nazvali Z obýváku do obýváku. Živé oslavy pak přesunuli a naplánovali na 5. listopadu. Médiím to za organizátory sdělila Lucie Nemešová.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo