romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský prezident vetoval změny ve volbách hejtmanů, které by napomohly extremistickým stranám

24.2.2017 10:45
Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky
Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky

Slovenský prezident Andrej Kiska vetoval zákon o zrušení dvoukolové volby předsedů (hejtmanů) samosprávných krajů. ČTK o tom dnes informovalo tiskové oddělení prezidentské kanceláře. Koalice premiéra Roberta Fica má ale ve sněmovně dostatek hlasů, aby mohla při opětovném jednání o zákonu prezidentovo veto prolomit.

Podle Kisky je zdůvodnění zmiňované změny nízkou účastí voličů a úsporou peněz při pouze jednokolové volbě neúplné a skreslující. Hlava státu připomněla, že slabý zájem provází i první kolo voleb, ve kterém žádný z kandidátů na hejtmana nezískal v dosavadních volbách více než 15 procent hlasů všech voličů.

Zavedení jednokolové volby hejtmanů, ve které by uspěl kandidát s nejvyšším počtem získaných hlasů, schválil slovenský parlament dříve v tomto měsíci, tedy necelý rok před nadcházejícími krajskými volbami. Ty by se měly konat v listopadu.

Podle dosavadních pravidel byl hejtmanem už v prvním kole zvolen kandidát pouze v případě, že dostal více než polovinu hlasů.

Úpravu volebních pravidel již dříve kritizovala opozice, podle které novinka může pomoci extremistickým kandidátům a stávajícím hejtmanům, z nichž šest ve volbách v roce 2013 podporovala Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD).

Dvoukolová volba naposledy ovšem pomohla nynějšímu šéfovi krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianu Kotlebovi, který se před čtyřmi lety překvapivě stal předsedou Banskobystrického kraje. Kotleba v rozhodujícím kole hlasování porazil úřadujícího hejtmana za Směr-SD Vladimíra Maňku, kterému jen těsně ušlo zvolení v prvním kole přímé volby.

Přečteno: 1054x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Andrej Kiska, Kotleba, Extremismus, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo