romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský prezident vetoval změny ve volbách hejtmanů, které by napomohly extremistickým stranám

24.2.2017 10:45
Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky
Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky

Slovenský prezident Andrej Kiska vetoval zákon o zrušení dvoukolové volby předsedů (hejtmanů) samosprávných krajů. ČTK o tom dnes informovalo tiskové oddělení prezidentské kanceláře. Koalice premiéra Roberta Fica má ale ve sněmovně dostatek hlasů, aby mohla při opětovném jednání o zákonu prezidentovo veto prolomit.

Podle Kisky je zdůvodnění zmiňované změny nízkou účastí voličů a úsporou peněz při pouze jednokolové volbě neúplné a skreslující. Hlava státu připomněla, že slabý zájem provází i první kolo voleb, ve kterém žádný z kandidátů na hejtmana nezískal v dosavadních volbách více než 15 procent hlasů všech voličů.

Zavedení jednokolové volby hejtmanů, ve které by uspěl kandidát s nejvyšším počtem získaných hlasů, schválil slovenský parlament dříve v tomto měsíci, tedy necelý rok před nadcházejícími krajskými volbami. Ty by se měly konat v listopadu.

Podle dosavadních pravidel byl hejtmanem už v prvním kole zvolen kandidát pouze v případě, že dostal více než polovinu hlasů.

Úpravu volebních pravidel již dříve kritizovala opozice, podle které novinka může pomoci extremistickým kandidátům a stávajícím hejtmanům, z nichž šest ve volbách v roce 2013 podporovala Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD).

Dvoukolová volba naposledy ovšem pomohla nynějšímu šéfovi krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianu Kotlebovi, který se před čtyřmi lety překvapivě stal předsedou Banskobystrického kraje. Kotleba v rozhodujícím kole hlasování porazil úřadujícího hejtmana za Směr-SD Vladimíra Maňku, kterému jen těsně ušlo zvolení v prvním kole přímé volby.

Přečteno: 1079x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Andrej Kiska, Kotleba, Extremismus, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo