romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský zplnomocněnec o násilí vůči Romům ve Zborovu: Zásahy policistů byly neadekvátní

25.5.2017 9:57
Ábel Ravazs, zplnomocněnec Vlády Slovenské republiky pro romské komunity, k brutálnímu zákroku slovenských policistů 16. dubna 2017 ve Zborově, okres Bardejov. (FOTO: repro ERRC, koláž Romea.cz)
Ábel Ravazs, zplnomocněnec Vlády Slovenské republiky pro romské komunity, k brutálnímu zákroku slovenských policistů 16. dubna 2017 ve Zborově, okres Bardejov. (FOTO: repro ERRC, koláž Romea.cz)

K brutálnímu policejnímu zásahu ve Zborově dnes vydal stanovisko Zplnomocněnce Vlády Slovenské republiky pro romské komunity Ábel Ravasz. Mimo jiné v něm uvedl, že "zásahy policistů na  místě konfliktu byly neadekvátní a směřovaly také na děti a starší osoby." Server Romea.cz zveřejňuje jeho stanovisko v plném znění.

Stanovisko zplnomocněnce Ábela Ravasze k policejnímu zásahu ve Zborově

To, co se stalo v Zborově, není v pořádku. Podle dostupného videa situaci na místě policie nezvládla. Celý zásah působil chaotickým dojmem.

Podle našich původních informací vyvolal situaci spor dvou bratrů, který přerostl ve fyzické napadení. Konflikt sledovala celá obec a přivolaná policejní hlídka se nemohla dostat k aktérům konfliktu. Z videa, je zřejmé, že když se to podařilo, zásahy policistů na  místě konfliktu byly neadekvátní a směřovaly také na děti a starší osoby.

Rozumím, že situace v Zborově byla napjatá, ale policisté by měli takové situace zvládat bez zbytečného násilí. Takové incidenty narušují důvěru občanů v policejní sbor. Takto nezvládnuté situace pak ztěžují práci i ostatním policistům. Věříme tomu, že policejní inspekce vyšetří tento incident důkladně a zaujme jasný závěr. O průběhu vyšetřování se budeme informovat průběžně.

Právě včera jsme vyhlásili výzvu na zakládání Místních občanských pořádkových služeb - MOPS. Jde o oživení úspěšného projektu romských občanských hlídek. V rámci MOPS víme podpořit práci přes 450 terénních pracovníků na tři roky. Právě jejich práce v marginalizovaných komunitách může pomoci předcházení takových zbytečných konfliktů.

Zvýšení počtu Romů v policejním sboru je jedním z našich konkrétních cílů. K dosažení tohoto cíle může přispět i nový dvouletý vzdělávací program pro budoucí policisty. Nedávno o něm v rozhovoru vyprávěl ředitel policejní školy v Pezinku plk. Ladislav Dovičovič.

Rád bych použil jeho slova, která vyjadřují jak postavení, tak i silnou zodpovědnost příslušníků PZ vůči společnosti: "Policisté jsou tu k tomu, aby pomáhali a ochraňovali. Většinou to chápou, ale potom, když se dostanou ven, zase se trochu zvlčí. Donutí je k tomu prostředí, ve kterém pracují. Policista by však měl být tak psychicky silný a vzdělaný, aby ho nikdo nevyprovokoval." S jeho slovy zcela souhlasím.

VIDEO

Ábel Ravasz, Zplnomocněnec vlády Slovenské republiky pro romské komunity
Přečteno: 4538x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Romové, Slovensko, sociální vyloučení, Osada, Policie, ZborovHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo