romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský zplnomocněnec o násilí vůči Romům ve Zborovu: Zásahy policistů byly neadekvátní

25.5.2017 9:57
Ábel Ravazs, zplnomocněnec Vlády Slovenské republiky pro romské komunity, k brutálnímu zákroku slovenských policistů 16. dubna 2017 ve Zborově, okres Bardejov. (FOTO: repro ERRC, koláž Romea.cz)
Ábel Ravazs, zplnomocněnec Vlády Slovenské republiky pro romské komunity, k brutálnímu zákroku slovenských policistů 16. dubna 2017 ve Zborově, okres Bardejov. (FOTO: repro ERRC, koláž Romea.cz)

K brutálnímu policejnímu zásahu ve Zborově dnes vydal stanovisko Zplnomocněnce Vlády Slovenské republiky pro romské komunity Ábel Ravasz. Mimo jiné v něm uvedl, že "zásahy policistů na  místě konfliktu byly neadekvátní a směřovaly také na děti a starší osoby." Server Romea.cz zveřejňuje jeho stanovisko v plném znění.

Stanovisko zplnomocněnce Ábela Ravasze k policejnímu zásahu ve Zborově

To, co se stalo v Zborově, není v pořádku. Podle dostupného videa situaci na místě policie nezvládla. Celý zásah působil chaotickým dojmem.

Podle našich původních informací vyvolal situaci spor dvou bratrů, který přerostl ve fyzické napadení. Konflikt sledovala celá obec a přivolaná policejní hlídka se nemohla dostat k aktérům konfliktu. Z videa, je zřejmé, že když se to podařilo, zásahy policistů na  místě konfliktu byly neadekvátní a směřovaly také na děti a starší osoby.

Rozumím, že situace v Zborově byla napjatá, ale policisté by měli takové situace zvládat bez zbytečného násilí. Takové incidenty narušují důvěru občanů v policejní sbor. Takto nezvládnuté situace pak ztěžují práci i ostatním policistům. Věříme tomu, že policejní inspekce vyšetří tento incident důkladně a zaujme jasný závěr. O průběhu vyšetřování se budeme informovat průběžně.

Právě včera jsme vyhlásili výzvu na zakládání Místních občanských pořádkových služeb - MOPS. Jde o oživení úspěšného projektu romských občanských hlídek. V rámci MOPS víme podpořit práci přes 450 terénních pracovníků na tři roky. Právě jejich práce v marginalizovaných komunitách může pomoci předcházení takových zbytečných konfliktů.

Zvýšení počtu Romů v policejním sboru je jedním z našich konkrétních cílů. K dosažení tohoto cíle může přispět i nový dvouletý vzdělávací program pro budoucí policisty. Nedávno o něm v rozhovoru vyprávěl ředitel policejní školy v Pezinku plk. Ladislav Dovičovič.

Rád bych použil jeho slova, která vyjadřují jak postavení, tak i silnou zodpovědnost příslušníků PZ vůči společnosti: "Policisté jsou tu k tomu, aby pomáhali a ochraňovali. Většinou to chápou, ale potom, když se dostanou ven, zase se trochu zvlčí. Donutí je k tomu prostředí, ve kterém pracují. Policista by však měl být tak psychicky silný a vzdělaný, aby ho nikdo nevyprovokoval." S jeho slovy zcela souhlasím.

VIDEO

Ábel Ravasz, Zplnomocněnec vlády Slovenské republiky pro romské komunity
Přečteno: 4589x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Romové, Slovensko, sociální vyloučení, Osada, Policie, ZborovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo