romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sociální pedagog Petr Mati píše ministru Blatnému: Přestaňte lidem v souvislosti s pandemií vyhrožovat, občany musíte ke spolupráci motivovat

21.2.2021 15:26
Petr Mati
Petr Mati

Jestli se nepolepšíme, přijdou drakonická opatření, vyhrožuje Blatný. Takové a podobné titulky dnes zaplnily média, potom, co ministr zdravotnictví Jan Blatný v debatě televize CNN Prima News řekl, co se stane, nezvládnou-li tuzemské nemocnice nápor nakažených pacientů? „Pokud to nevyjde, pak přijde drakonická změna, ale já se jí snažím vyhnout,“ varoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od představitelů vlády takové vyhrožování zaznělo již několikrát.

Sociální pedagog Petr Mati dnes dopisem vyzval ministra zdravotnictví, aby změnil způsob komunikace. Podle něj je nejdůležitější motivace občanů.

"Pane ministře, vy si opravdu myslíte, že v době, kdy jsou občané bez motivace je uvedete do spolupráce strašením a svým způsobem vyhrožováním?" píše Mati v dopise adresovaném ministru zdravotnictví.

"Psychicky je na tom naše společnost špatně a musím říci se slzami v očích, že vaší vládní strategií jen přiléváte benzín do ohně. Boj s pandemií nemůžete zvládnout bez svých "pacientů", občanů. A tímto způsobem komunikace a vládní strategie nás ztrácíte stále více a více," dodal Petr Mati v dopise, který server Romea.cz zvřejňuje v plném znění.

Vážený pane ministře,

dovolte mi nejprve se krátce představit. Jmenuji se Petr Mati a bydlím v Severních Čechách. Vyrostl jsem v Janově u Litvínově, v lokalitě, která se postupně proměnila v sociálně vyloučenou enklávu.

Tato osobní zkušenost se stala základem pro mou profesní cestu. Vystudoval jsem obor Sociální pedagogiky a v tomto oboru i dlouhodobě pracuji. Denně tedy pracuji s lidmi a musím se stále učit pracovat s jejich motivací. Bez motivace mých klientů se mi nepodaří nikdy dojít kýženého cíle naší společné práce.

Domnívám se, že s vaší lékařskou praxí je to podobné, ne-li úplně stejné. Co děláte s pacientem, který není motivován ke spolupráci s Vámi, jako s odborným lékařem? Naučil jsem se, že v krizi je potřeba být více naslouchající a pracovat s lidskou motivací opatrněji. K čemu směřuji?

Pane ministře, vy si opravdu myslíte, že v době, kdy jsou občané bez motivace je uvedete do spolupráce strašením a svým způsobem vyhrožováním?

Psychicky je na tom naše společnost špatně a musím říci se slzami v očích, že vaší vládní strategií jen přiléváte benzín do ohně. Boj s pandemií nemůžete zvládnout bez svých "pacientů", občanů. A tímto způsobem komunikace a vládní strategie nás ztrácíte stále více a více.

Je mi to líto, ale musím Vám jako občan naší republiky a aktivní osoba v pracovním poli, ve kterém se dotýkám tisíců životů říci, že pokud nezměníte komunikační koncepci a systém boje s pandemií, který bude zacílen na motivaci občanů, nikdy vítězství nedocílíte a již jste teď prohráli.

Pane ministře, restrikce nejsou tou správnou cestou. Je to cesta, která vás jako vládu přivede do úplné prohry.

Píší Vám tento email v úctě k Vaší práci a přeji Vám novou strategii, která bude opravdu motivační a ve zdravé rozumnosti.

S pozdravem

Bc. Petr Mati

ryz, Petr Mati
Přečteno: 1840x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Dopis, Nemocnice, motivaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo