romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sociální pedagog Petr Mati píše ministru Blatnému: Přestaňte lidem v souvislosti s pandemií vyhrožovat, občany musíte ke spolupráci motivovat

21.2.2021 15:26
Petr Mati
Petr Mati

Jestli se nepolepšíme, přijdou drakonická opatření, vyhrožuje Blatný. Takové a podobné titulky dnes zaplnily média, potom, co ministr zdravotnictví Jan Blatný v debatě televize CNN Prima News řekl, co se stane, nezvládnou-li tuzemské nemocnice nápor nakažených pacientů? „Pokud to nevyjde, pak přijde drakonická změna, ale já se jí snažím vyhnout,“ varoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od představitelů vlády takové vyhrožování zaznělo již několikrát.

Sociální pedagog Petr Mati dnes dopisem vyzval ministra zdravotnictví, aby změnil způsob komunikace. Podle něj je nejdůležitější motivace občanů.

"Pane ministře, vy si opravdu myslíte, že v době, kdy jsou občané bez motivace je uvedete do spolupráce strašením a svým způsobem vyhrožováním?" píše Mati v dopise adresovaném ministru zdravotnictví.

"Psychicky je na tom naše společnost špatně a musím říci se slzami v očích, že vaší vládní strategií jen přiléváte benzín do ohně. Boj s pandemií nemůžete zvládnout bez svých "pacientů", občanů. A tímto způsobem komunikace a vládní strategie nás ztrácíte stále více a více," dodal Petr Mati v dopise, který server Romea.cz zvřejňuje v plném znění.

Vážený pane ministře,

dovolte mi nejprve se krátce představit. Jmenuji se Petr Mati a bydlím v Severních Čechách. Vyrostl jsem v Janově u Litvínově, v lokalitě, která se postupně proměnila v sociálně vyloučenou enklávu.

Tato osobní zkušenost se stala základem pro mou profesní cestu. Vystudoval jsem obor Sociální pedagogiky a v tomto oboru i dlouhodobě pracuji. Denně tedy pracuji s lidmi a musím se stále učit pracovat s jejich motivací. Bez motivace mých klientů se mi nepodaří nikdy dojít kýženého cíle naší společné práce.

Domnívám se, že s vaší lékařskou praxí je to podobné, ne-li úplně stejné. Co děláte s pacientem, který není motivován ke spolupráci s Vámi, jako s odborným lékařem? Naučil jsem se, že v krizi je potřeba být více naslouchající a pracovat s lidskou motivací opatrněji. K čemu směřuji?

Pane ministře, vy si opravdu myslíte, že v době, kdy jsou občané bez motivace je uvedete do spolupráce strašením a svým způsobem vyhrožováním?

Psychicky je na tom naše společnost špatně a musím říci se slzami v očích, že vaší vládní strategií jen přiléváte benzín do ohně. Boj s pandemií nemůžete zvládnout bez svých "pacientů", občanů. A tímto způsobem komunikace a vládní strategie nás ztrácíte stále více a více.

Je mi to líto, ale musím Vám jako občan naší republiky a aktivní osoba v pracovním poli, ve kterém se dotýkám tisíců životů říci, že pokud nezměníte komunikační koncepci a systém boje s pandemií, který bude zacílen na motivaci občanů, nikdy vítězství nedocílíte a již jste teď prohráli.

Pane ministře, restrikce nejsou tou správnou cestou. Je to cesta, která vás jako vládu přivede do úplné prohry.

Píší Vám tento email v úctě k Vaší práci a přeji Vám novou strategii, která bude opravdu motivační a ve zdravé rozumnosti.

S pozdravem

Bc. Petr Mati

ryz, Petr Mati
Přečteno: 950x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Dopis, Nemocnice, motivaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo