romea - logo
23. listopadu 2020 (pondělí)
svátek má Klement

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud neuznal nenávistnou rasistickou motivaci útoku na Tunisana

20.10.2020 10:34
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Tunisana, který se stal obětí surového napadení v centru Brna. Justice poslala pachatele do vězení. Podle napadeného muže ale brněnský krajský soud měl v kauze zohlednit i rasistický či nenávistný motiv, což se přesto, že pachatel zřejmě inklinuje k neonacistickým názorům, nestalo. ÚS připomněl, že v pochybnostech je nutné rozhodovat ve prospěch obžalovaného.

"Ani existence celé řady předsudečných indikátorů proto nemůže vést soud automaticky ke konstatování, že obžalovaný je vinen spácháním určitého trestného činu z nenávistné pohnutky," stojí v nálezu soudce zpravodaje Vojtěcha Šimíčka. "Taková situace může být samozřejmě obětí trestného činu vnímána úkorně. Jiný přístup však v právním státě není myslitelný," pokračuje nález.

Organizace In Iustitia, která pomáhá obětem násilí z nenávisti, už dříve vyjádřila názor, že justice v kauze hrubě pochybila. "Podobnými rozhodnutími se vracíme do temných 90. let 20. století," uvedla nedávno k případu ředitelka In Iustitia Klára Kalibová.

Útok se odehrál v červenci 2018 nad ránem v centru Brna. Zápasník a trenér bojových sportů Vladan Weiss strhl Tunisana na zem, opakovaně jej bil pěstí do hlavy, kopl jej do obličeje a použil proti němu pepřový sprej. Bití zaznamenala kamera, ovšem co útoku předcházelo, není zcela jasné. Podle Weissovy dřívější výpovědi obtěžoval Tunisan dívky před tanečním klubem. Napadený naopak tvrdil, že jej pachatel s komplici urážel, pronásledoval a napadl, aniž k tomu zavdal příčinu.

Za pokus o těžké ublížení na zdraví a výtržnictví dostal Weiss u Krajského soudu v Brně 7,5 roku vězení. Rasistická pohnutka se ale neprokázala, a to přesto, že soud vzal na vědomí některé "předsudečné indikátory". Právě nezohlednění údajného rasistického motivu bylo hlavním bodem ústavní stížnosti, jejímž prostřednictvím se Tunisan domáhal práva na účinné vyšetřování.

Podle ÚS se krajský soud případem zabýval dostatečně pečlivě. "K otázce možného předsudečného motivu provedl celou řadu důkazů a svůj skutkový závěr, podle něhož předsudečný motiv nebyl nad rozumnou pochybnost prokázán, řádně a přesvědčivě odůvodnil," stojí v nálezu.

Vrchní soud v Olomouci dokonce snížil trest na 5,5 roku. Weiss podal dovolání k Nejvyššímu soudu, o kterém zatím není rozhodnuto.

Přečteno: 566x
 

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Útok, Rasismus, Násilí z nenávisti, Ústavní soudHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 ..
romea - logo