Stanislav Tišer (SRP), kandidát do sněmovny: Chci změnu vlády

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.
Dnes představujeme trenéra a bývalého reprezentanta Československa v boxu Stanislava Tišera ze Strany rovných příležitostí (SRP). Tišer kandiduje na kandidátce Strany zelených na 15. místě v Praze.
V minulosti Vás oslovili s kandidaturou ve volbách do zastupitelstev Evropští demokraté, vy jste kandidoval. Proč? Jaká to byla zkušenost? Proč teď Strana rovných příležitostí (SRP)?
Kandiduji za romskou Stranu rovných příležitostí, která má dohodu se Stranou zelených. Kandiduji, protože chci změnu vlády, která nám vládla 23 let a přesto nic z toho, co slíbila, nesplnila. Vláda se snaží řešit romskou otázku již několik let, ale dodnes nic nedokázala. A naši Romové jsou chudší a chudší. Žijí v ghettech a žádné pracovní příležitosti nemají.

Stanislav Tišer
- Věk: 56 let
- Povolání: Trenér boxu
- Nejlepší vlastnost: Obětavost
Co říkáte "spojenectví" se SRP a umožnění kandidovat jejím členům nebo jí nominovaným lidem na kandidátce SZ?
Se Stranou zelených se SRP spojila proto, protože má shodný program.
Jaké šance podle vás má SZ v předčasných volbách obecně? A ve vašem kraji?
Pokud nebudou voleni ti samí lidé, kteří pouze převlékli kabát, máme reálnou šanci se do parlamentu dostat. Hlavně si musí Romové uvědomit, že když nepůjdou k volbám a nebudou volit naší stranu, nebudou mít ve vládě nikoho, kdo pro ně chce skutečně něco dobrého.
Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách? Jak to vnímáte? Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?
Po volbách se uvidí, které strany dostanou důvěru, a s těmito stranami navážeme kontakty a budeme spolupracovat. I v případě, že bychom se do parlamentu nedostali.
Co pro vás znamená romství?
Romství pro mě znamená, že jsem Rom. Všude to říkám a jsem na to hrdý.
Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?
Možnost změny a možnost rozhodovat o svém osudu.
Kam dál:
- Aktivisté: Romové musí být zapojeni do politického života. Účast ve volbách jako voliči i jako kandidáti je důležitá, rozhodování o financích je klíčové
- Kandidáti poděbradského STAN mají dost podpisů k registraci nezávislé kandidátky
- Celá kandidátka STAN v Poděbradech odstoupí, do voleb půjde s jinou značkou
- Starosta Poděbrad nebude kandidovat v letošních komunálních volbách. Buď odstoupí z kandidátky sám, nebo ho odvolá předseda Vít Rakušan
- Hnutí STAN vyzvalo starostu Poděbrad, aby odstoupil kvůli rasistickým výrokům z kandidátky pro letošní komunální volby
- Předseda Pirátů Ivan Bartoš tvrdě k rasistickým výrokům starosty Poděbrad: Vyneste ho z kandidátky jak smetí!
- Vít Rakušan očekává, že místní buňka vyzve starostu Poděbrad k odstoupení z kandidátky a to bude dále prosazovat. Reagoval tak na otevřený dopis Jaroslava Mika
- Jaroslav Miko: Blíží se komunální volby, spojenectví Roma Luma s pseudovlastenci je nepochopitelné
- Zdeněk Godla se distancoval od spolupráce s SPD Tomia Okamury. Nepodporuji je, řekl
- Rozhodnuto! Okamura končí ve vedení sněmovny, předsedkyní bude Pekarová Adamová, místopředsedkyní Olga Richterová
- Emil Voráč: Věřím, že výsledky voleb přinesou změnu a zavládne skutečná demokracie. Korupce a nenávist musí být konečně trestána
- Cyril Koky: Mám radost, že demokratické koalice mají ve sněmovně většinu. Andrej Babiš skončil a Okamura bude v opozici