romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stano Daniel: Slovenští Romové se musí nechat bít, jinak vyhrají fašisté

29.5.2017 14:10
Stano Daniel v pořadu Desetiminutovka (FOTO: ROMEA TV)
Stano Daniel v pořadu Desetiminutovka (FOTO: ROMEA TV)

Mezi slovenskými Romy převládá pocit, že největší hrozbou pro jejich budoucnost je fašistická strana Mariana Kotleby. A s tím se dá souhlasit. Akorát, že skutečný problém nenastane, až vyhrají volby. Kotlebovo působení v politice má katastrofální důsledky už dnes, když je Lidová strana Naše Slovensko na třetím místě ve volebních průzkumech. Kvůli nim policajti mlátí romské ženy a děti.

O neschopnosti politiků řešit problémy romsko-neromského soužití se toho napsalo už mnoho. V našich kulturách je znalost romské problematiky něco jako expertíza v hokeji a fotbale. Každý má názor a každý ví, jak se problémy dají řešit. A přestože jsou oblasti, kde vidíme zlepšení, slovenský volič se nechce dívat mikroskopem. Požaduje změny viditelné pouhým okem.

Ještě komplikovanější je to proto, že hovoříme o stereotpyech. Marně budete v kampani ukazovat statistiky a vyvětlovat, že romské matky netvoří největší část nákladů sociální pojišťovny. Slovenský volič nechce data, on má vlastní názor. A za názor se považuje už úplně cokoliv. Nejčastěji mýtus o takzvané romské kriminalitě.

Přestože nic nedokázal, ani jako banskobystrický župan, ani jako poslanec slovenského parlamentu, stále se Kotleba tváří, že má recept na Romy. Jeho prázdné sliby Lidové straně Naše Slovensko i navzdory korupčnímu jednání přinášejí stále nové hlasy. Podle aktuálním průzkumů jsou nyní na třetím místě za sociální demokracií premiéra Fica a liberály europoslance Sulíka. A všichni se bijí o rasistické hlasy těch nejjednoduších voličů.

Fico s klidem popře cokoliv sociálního a demokratického a začne pro úspěch ve volbách nazávat Romy „cigány“ a politici, které navrhuje Sulík, se dají bez pochyb zařadit mezi fašistické. Nejnověji prorazil populistické dno s tvrzením, že „my nechceme, aby se rodilo šesté nebo sedmé dítě Romky, která nikdy nepracovala“. Takže si vybíráme mezi osočováním od Fica, regulací porodnosti od Sulíka anebo čistým fašismem od Kotleby.

Možná má Sulík a Fico opravdu fašistické názory. Pravděpodobnější však je, že jen „pro hlasy udělají všechno.“ A když Sulík má jen blbé řeči, Fico má možnost konat. Potřebuje – obzvlášť s blížícími se regionálními volbami – ukázat svaly. Aby dokázal svoji sílu a schopnost řešit „romskou kriminalitu“, klidně pošle policisty do Zborova a nechá zmlátit všechny Romy, včetně žen a dětí.

Není to poprvé, co policisté takhle ukazují svaly. I nyní bude policejní prezident (dosazený stranou Smer-SD) a ministr vnitra (místopředseda strany Smer-SD) obhajovat zákrok policistů a inspekce (které ministr vnitra šéfuje) vyhodnotí zákrok jako přiměřený. Nejsilnější strana si chce udržet policii a musí ukázat, že ví, jak na Romy. Že nejen Kotleba, ale i Fico umí vládnout pevnou rukou.

Nám, Romům, zezbývá nic jiného, než si to vytrpět. Musíme se nechat mlátit, protože jinak vyhrají fašisti. Když společnost neuvěří Ficově pevné ruce, zvolí Kotlebu a nástup fašismu. Možná jiného, modernějšího. Ale pořád to bude fašismus. Stále je to horší možnost než Fico nebo Sulík. Lepší možnost však na obzoru chybí. Možná je tohle ten správný čas pro jednotný postup Romů ve volbách. A možná by bylo fajn to zkusit hned na v těch krajských na podzim.

Stano Daniel
Přečteno: 3266x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Policie, Slovensko, Politika, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo