romea - logo
20. října 2020 (úterý)
svátek má Vendelín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Státy EU nesmějí trestat migranty vězením za nelegální vstup

8.6.2016 17:17
Uprchlíci na řeckém ostrově Kos (ILUSTRAČNÍ FOTO: bau)
Uprchlíci na řeckém ostrově Kos (ILUSTRAČNÍ FOTO: bau)

Migranti, kteří nelegálně překračují hranice některé z unijních zemí schengenského prostoru, nesmějí být kvůli tomuto činu trestáni vězením. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku s tím, že místo trestu by měl dotčený stát využít takzvanou návratovou směrnici a vrátit migranta podle dohodnutých podmínek do země, odkud hranice překročil. Verdikt se vztahuje na běžence, kteří překračují vnitřní hranice schengenského prostoru a kteří tuto zónu bez vnitřních hraničních kontrol opouštějí.

Případ, ve kterém soud rozhodoval, se týkal Ghaňanky Séliny Affumové, kterou francouzská policie zadržela u vstupu do tunelu pod kanálem La Manche s falešnými belgickými cestovními doklady. Affumovou poté úřady umístily do vazby za nelegální vstup na území Francie. Žena ale takový postup úřadů právě kvůli existence zmíněné návratové směrnice považovala za nezákonný. Francouzský soud se kvůli tomu obrátil na soudní dvůr s dotazem, zda v souvislosti s návratovou směrnicí je možné neunijního občana potrestat vězením za nelegální vstup do země.

Podle francouzského práva může soud uložit migrantům z nečlenských zemí za nelegální vstup do země až jeden rok vězení. Pokud jsou navíc tyto osoby podezřelé z trestných činů, za které hrozí vězení, mohou být umístěny do vazby. Podle mínění Soudního dvoru EU ale trestání migrantů jen kvůli nelegálnímu překročení hranic zpomaluje proces jejich vyhoštění do země původu či do tranzitní země.

Dotčená směrnice stanoví, že nelegální migrant má třicet dní na to, aby zemi dobrovolně opustil. Pokud tak neučiní, může stát přistoupit k nucenému vyhoštění, které ale nesmí být provedeno za použití nepřiměřené síly či tak, aby to ohrozilo život migranta.

Verdikt dále připouští, že migrant může být zadržován až 18 měsíců, pokud hrozí, že jeho vyhoštění by mohlo být zmařeno. Tuto formulaci je možné podle BBC interpretovat jako riziko útěku. Zadržování je rovněž přípustné v případech, kdy dotčená osoba čelí deportačnímu nařízení, ale odmítá odcestovat, nebo již byla deportována a nyní se pokusila do země i přes zákaz opět nelegálně vstoupit.

BBC ve vysvětlení uvádí, že verdikt se nevztahuje na Dánsko, které je sice součástí schengenského prostoru, ale v případě justiční politiky EU má dojednanou výjimku. Platnost se nevztahuje ani na Irsko a Británii, které nejsou součástí Schengenu, neboť mají vlastní cestovní unii. Členy Schengenu nejsou ani unijní státy Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko a Kypr.

Přečteno: 1196x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Soud, Migrace, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo