romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

Štěpán Drahokoupil: Deník Právo přináší osm let staré zprávy o rozsudku D.H.

22.3.2016 11:35, (ROMEA)
Štěpán Vidím Drahokoupil (FOTO: www.osf.cz)
Štěpán Vidím Drahokoupil (FOTO: www.osf.cz)

Deník Právo přišel se zjištěním, že podle některých soudců Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku byla Česká republika odsouzena kvůli tomu, že se snažila vzdělávat Romy. Fakt, že se jedná o více než osm let starou zprávu, nebrání deníku, aby z ní udělal hlavní zprávu svého vydání. V článku navíc cituje pouze nesouhlasná stanoviska soudců, kteří rozhodnutí v roce 2007 nepodpořili. Jakýkoliv detail ze samotného rozsudku je pak zcela pomíjen.

Kontrast mezi ignorováním rozsudku a věnování se pouze nesouhlasným stanoviskům je velmi zarážející. Stejně tak je zarážející, že deník zcela opomíjí pozdější jasné důkazy o diskriminaci romských žáků.

Kontrast mezi ignorováním rozsudku a věnování se pouze nesouhlasným stanoviskům je velmi zarážející. Stejně tak je zarážející, že deník zcela opomíjí pozdější jasné důkazy o diskriminaci romských žáků. Jakoby neexistovaly šetření Kanceláře veřejného ochránce práv a České školní inspekce, podle nichž tvoří asi jednu třetinu bývalých zvláštních škol Romové. Poslední zpráva České školní inspekce je z prosince loňského roku. Seznam dalších rozhodnutí a zpráv by byl vcelku dlouhý. Závažnost situace potvrdila v roce 2014 Evropská komise, když zahájila s ČR řízení kvůli porušování Směrnice o rasové rovnosti, právě kvůli diskriminaci romských žáků.

Maďarsko, Řecko a Chorvatsko jsou dalšími státy, jejich odsouzení následovalo po rozsudku D.H. a ostatní proti České republice. D.H. byl sice první a průlomový rozsudek, ale určitě nebyl poslední. I Evropská komise neskončila pouze u Česka a stejné řízení zahájila se Slovenskem a prošetřuje situaci v Maďarsku.

Za poslední dobu se jedná již o druhý článek, kterým se vracíme do minulosti. Na začátku března informoval stejný deník o vyjádření státní zástupkyně Zdeňky Gálkové, podle níž obsahuje výzkumná zpráva Amnesty International k diskriminaci Romů nepravdivé, překroucené a dehonestující informace. Asi půlroční časová mezera mezi vyjádřením státní zástupkyně a vydáním v Právu nebyla ani tentokrát na obtíž. Deník se ani nezatěžoval doptat, v čem má být zpráva Amnesty International nepravdivá.

Lze se jen domýšlet, kam nás Právo zavede svým příštím článkem. Vezme nás dále do historie a bude nás informovat, že osmnáct romských dětí podalo stížnost do Štrasburku? Bude poukazovat na fakt, že rodiče dali souhlas se zařazením do zvláštní školy a úspěšně pomíjet rozhodnutí soudu, podle něhož toto rozhodnutí nebylo dostatečně informované?

S manipulací mířenou proti uprchlíkům má již deník své zkušenosti. Proč nevyužít to samé proti další znevýhodněné skupině, že?

DOKUMENT

Štěpán Drahokoupil
Přečteno: 1284x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Diskriminace, segregace, škola, školství, Soud, Evropa, Evropský soud pro lidská práva, Inkluzivní vzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo