romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Štěpán Drahokoupil: Deník Právo přináší osm let staré zprávy o rozsudku D.H.

22.3.2016 11:35, (ROMEA)
Štěpán Vidím Drahokoupil (FOTO: www.osf.cz)
Štěpán Vidím Drahokoupil (FOTO: www.osf.cz)

Deník Právo přišel se zjištěním, že podle některých soudců Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku byla Česká republika odsouzena kvůli tomu, že se snažila vzdělávat Romy. Fakt, že se jedná o více než osm let starou zprávu, nebrání deníku, aby z ní udělal hlavní zprávu svého vydání. V článku navíc cituje pouze nesouhlasná stanoviska soudců, kteří rozhodnutí v roce 2007 nepodpořili. Jakýkoliv detail ze samotného rozsudku je pak zcela pomíjen.

Kontrast mezi ignorováním rozsudku a věnování se pouze nesouhlasným stanoviskům je velmi zarážející. Stejně tak je zarážející, že deník zcela opomíjí pozdější jasné důkazy o diskriminaci romských žáků.

Kontrast mezi ignorováním rozsudku a věnování se pouze nesouhlasným stanoviskům je velmi zarážející. Stejně tak je zarážející, že deník zcela opomíjí pozdější jasné důkazy o diskriminaci romských žáků. Jakoby neexistovaly šetření Kanceláře veřejného ochránce práv a České školní inspekce, podle nichž tvoří asi jednu třetinu bývalých zvláštních škol Romové. Poslední zpráva České školní inspekce je z prosince loňského roku. Seznam dalších rozhodnutí a zpráv by byl vcelku dlouhý. Závažnost situace potvrdila v roce 2014 Evropská komise, když zahájila s ČR řízení kvůli porušování Směrnice o rasové rovnosti, právě kvůli diskriminaci romských žáků.

Maďarsko, Řecko a Chorvatsko jsou dalšími státy, jejich odsouzení následovalo po rozsudku D.H. a ostatní proti České republice. D.H. byl sice první a průlomový rozsudek, ale určitě nebyl poslední. I Evropská komise neskončila pouze u Česka a stejné řízení zahájila se Slovenskem a prošetřuje situaci v Maďarsku.

Za poslední dobu se jedná již o druhý článek, kterým se vracíme do minulosti. Na začátku března informoval stejný deník o vyjádření státní zástupkyně Zdeňky Gálkové, podle níž obsahuje výzkumná zpráva Amnesty International k diskriminaci Romů nepravdivé, překroucené a dehonestující informace. Asi půlroční časová mezera mezi vyjádřením státní zástupkyně a vydáním v Právu nebyla ani tentokrát na obtíž. Deník se ani nezatěžoval doptat, v čem má být zpráva Amnesty International nepravdivá.

Lze se jen domýšlet, kam nás Právo zavede svým příštím článkem. Vezme nás dále do historie a bude nás informovat, že osmnáct romských dětí podalo stížnost do Štrasburku? Bude poukazovat na fakt, že rodiče dali souhlas se zařazením do zvláštní školy a úspěšně pomíjet rozhodnutí soudu, podle něhož toto rozhodnutí nebylo dostatečně informované?

S manipulací mířenou proti uprchlíkům má již deník své zkušenosti. Proč nevyužít to samé proti další znevýhodněné skupině, že?

DOKUMENT

Štěpán Drahokoupil
Přečteno: 1292x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Diskriminace, segregace, škola, školství, Soud, Evropa, Evropský soud pro lidská práva, Inkluzivní vzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo