romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Štěpán Drahokoupil: Deník Právo přináší osm let staré zprávy o rozsudku D.H.

22.3.2016 11:35, (ROMEA)
Štěpán Vidím Drahokoupil (FOTO: www.osf.cz)
Štěpán Vidím Drahokoupil (FOTO: www.osf.cz)

Deník Právo přišel se zjištěním, že podle některých soudců Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku byla Česká republika odsouzena kvůli tomu, že se snažila vzdělávat Romy. Fakt, že se jedná o více než osm let starou zprávu, nebrání deníku, aby z ní udělal hlavní zprávu svého vydání. V článku navíc cituje pouze nesouhlasná stanoviska soudců, kteří rozhodnutí v roce 2007 nepodpořili. Jakýkoliv detail ze samotného rozsudku je pak zcela pomíjen.

Kontrast mezi ignorováním rozsudku a věnování se pouze nesouhlasným stanoviskům je velmi zarážející. Stejně tak je zarážející, že deník zcela opomíjí pozdější jasné důkazy o diskriminaci romských žáků.

Kontrast mezi ignorováním rozsudku a věnování se pouze nesouhlasným stanoviskům je velmi zarážející. Stejně tak je zarážející, že deník zcela opomíjí pozdější jasné důkazy o diskriminaci romských žáků. Jakoby neexistovaly šetření Kanceláře veřejného ochránce práv a České školní inspekce, podle nichž tvoří asi jednu třetinu bývalých zvláštních škol Romové. Poslední zpráva České školní inspekce je z prosince loňského roku. Seznam dalších rozhodnutí a zpráv by byl vcelku dlouhý. Závažnost situace potvrdila v roce 2014 Evropská komise, když zahájila s ČR řízení kvůli porušování Směrnice o rasové rovnosti, právě kvůli diskriminaci romských žáků.

Maďarsko, Řecko a Chorvatsko jsou dalšími státy, jejich odsouzení následovalo po rozsudku D.H. a ostatní proti České republice. D.H. byl sice první a průlomový rozsudek, ale určitě nebyl poslední. I Evropská komise neskončila pouze u Česka a stejné řízení zahájila se Slovenskem a prošetřuje situaci v Maďarsku.

Za poslední dobu se jedná již o druhý článek, kterým se vracíme do minulosti. Na začátku března informoval stejný deník o vyjádření státní zástupkyně Zdeňky Gálkové, podle níž obsahuje výzkumná zpráva Amnesty International k diskriminaci Romů nepravdivé, překroucené a dehonestující informace. Asi půlroční časová mezera mezi vyjádřením státní zástupkyně a vydáním v Právu nebyla ani tentokrát na obtíž. Deník se ani nezatěžoval doptat, v čem má být zpráva Amnesty International nepravdivá.

Lze se jen domýšlet, kam nás Právo zavede svým příštím článkem. Vezme nás dále do historie a bude nás informovat, že osmnáct romských dětí podalo stížnost do Štrasburku? Bude poukazovat na fakt, že rodiče dali souhlas se zařazením do zvláštní školy a úspěšně pomíjet rozhodnutí soudu, podle něhož toto rozhodnutí nebylo dostatečně informované?

S manipulací mířenou proti uprchlíkům má již deník své zkušenosti. Proč nevyužít to samé proti další znevýhodněné skupině, že?

DOKUMENT

Štěpán Drahokoupil
Přečteno: 1279x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Diskriminace, segregace, škola, školství, Soud, Evropa, Evropský soud pro lidská práva, Inkluzivní vzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo