romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Strategickým zájmem ČR je stabilita Evropy i podpora demokracie

4.2.2015 9:56
Ilustrační foto (FOTO: Sgt. Jerry Morrison, Wikimedia Commons)
Ilustrační foto (FOTO: Sgt. Jerry Morrison, Wikimedia Commons)

Bezpečnost a stabilita euroatlantického prostoru, prevence a zvládání regionálních konfliktů a zmírňování jejich následků, ale i posilování soudržnosti a efektivnosti NATO a Evropské unie patří mezi strategické zájmy České republiky, které jsou obsaženy v aktualizované bezpečnostní strategii ČR pro rok 2015. Materiál bude dnes projednávat vláda, ČTK má text k dispozici. Dokument popisuje východiska bezpečnostní politiky ČR, současné bezpečnostní hrozby a přístup, jak jim má stát čelit.

Aktualizovaná strategie vychází z předchozích dokumentů z let 2003 a 2011 a zohledňuje proměny bezpečnostního prostředí včetně klíčových hrozeb pro euroatlantický prostor za poslední čtyři roky. Definuje životní, strategické a další významné zájmy země. K těm strategickým řadí i podporu demokracie, základních svobod a principů právního státu. Kvůli údajnému rozmělňování této podpory přitom čelila česká zahraniční politika v posledním roce z mnoha stran značné kritice.

Pravděpodobnost přímého ohrožení Česka masivním vojenským útokem hodnotí dokument jako nízkou. "Bezpečnost a stabilita v hraničních částech Evropy a v oblastech s Evropou sousedících se ovšem celkově snižují, a proto nelze zcela vyloučit přímé ohrožení území některých členských zemí NATO a EU," konstatuje strategie, kterou vypracovalo ministerstvo zahraničí.

"Mezi hlavní zdroje hrozeb patří vyhrocené postoje vůči hodnotovým základům naší společnosti, ohrožující koncept demokratického právního státu a popírající základní lidská práva a svobody," doplňuje dokument. Tato hrozba podle něj může vzejít jak od států, tak různých nestátních uskupení. "Zdrojem hrozeb jsou i mocenské aspirace některých států, které v rostoucí míře přestávají respektovat mezinárodní uspořádání a základní principy mezinárodního práva," konstatuje text, aniž by upřesnil, které země má na mysli.

Právě toto oslabování mechanismu mezinárodněprávních závazků v oblasti bezpečnosti označuje za jednu z hlavních bezpečnostních hrozeb. "Některé státy usilují o revizi stávajícího mezinárodního uspořádání a jsou připraveny k dosažení svých mocenských cílů použít metod hybridního válčení, kombinujících konvenční i nekonvenční vojenské prostředky s nevojenskými nástroji (propaganda využívající tradiční i nová média, zpravodajské dezinformační akce, kybernetické útoky, politický a ekonomický nátlak, vysílání neoznačených příslušníků ozbrojených sil)," definuje dokument přístup, který odpovídá strategii Ruska na Ukrajině.

Právě nevyřešené konflikty v blízkém okolí mohou podle něj mít přímý i nepřímý vliv na bezpečnost České republiky. Tu podle zprávy může ohrozit také terorismus, kybernetické útoky, negativní dopady mezinárodní migrace, extremismus, organizovaný zločin či přerušení dodávek strategických surovin a energií.

Za klíčové prostředky zajištění obrany Česka strategie označuje působení v NATO a dalších mezinárodních organizacích. Při řešení konfliktů klade důraz na prevenci a použití diplomatických a dalších nenásilných prostředků. "Pokud selže prevence a úsilí o mírové řešení krizových situací, ČR se připojí k donucovacím prostředkům v souladu se závazky v rámci NATO a EU a s principy Charty OSN. Kromě toho ČR přispěje podle svých možností civilními i vojenskými prostředky do mírových operací, které sice nevyplývají ze smluvních závazků či přímého ohrožení, ale jsou v souladu s jejími zájmy. Je připravena podílet se i na případných donucovacích akcích mezinárodního společenství, podniknutých s cílem zabránit masivnímu porušování lidských práv a zejména genocidě a dalším zločinům proti lidskosti," konstatuje dokument.

Přečteno: 540x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bezpečnost, Dokumenty, NATO, Evropská unie, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz..
romea - logo