romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Střelba v Tanvaldu: Advokát tvrdí, že policie na místě smrti Roma zaměnila nože

Tanvald, 11.3.2013 17:05, (ROMEA)
Pohřeb zastřeleného mladíka v Tanvaldu (FOTO: Archiv Romea.cz)
Pohřeb zastřeleného mladíka v Tanvaldu (FOTO: Archiv Romea.cz)

Otec zastřeleného Roma Ladislava Tatára a jeho advokát chtějí, aby se státní zastupitelství znova zabývalo střelbou, kterou na dva Romy spustil krátce po loňské novoroční půlnoci důchodce v Tanvaldu. Mají prý nové důkazy a údajně našli i řadu rozporů ve vyšetřování. Informoval o tom server iDNES.cz.

"Počítáme, že brzy dáme podnět k novému prošetření," informoval server advokát Robert Pelikán.  Podle advokáta pozůstalých však je ve vyšetřovacím spise řada závažných rozporů. "Nejdůležitější je záměna stopy, tedy nože, kterým měli mladíci na muže zaútočit. Rozhodnutí státního zastupitelství se opírá především o nůž. Ten byl zaměněn. Nůž, který byl odeslán na analýzu DNA je úplně jiný, než byl nalezen na místě činu," vysvětlil advokát.

Jak již server Romea.cz informoval nové informace k případu odhalil i v neděli vysílaný dokumentární film režisérů Filipa Remundy a Víta Klusáka Život a smrt v Tanvaldu. Tatárův otec, který se pustil do vyšetřování smrti svého syna na vlastní pěst, nahrál na diktafon svědka, který tvrdí, že Romové důchodce nenapadli. "Oni přišli k sobě a chytli se. Nic takového, že by ho napadli zezadu jsem nepostřehl. Byli u sebe a drželi se čelně, nebyli na zemi. Pak, když se začali prát, spadli na zem. Pak padly výstřely," popisuje incident utajovaný svědek. "Sieber uvádí, že ho napadli zezadu nožem," reaguje na to otec zastřeleného a na to svědek řekne: "To ne, vůbec nic takového jsem nepostřehl. Oni spadli na bok a Láďa byl na něm. Pak přiběhl Páťa (poznámka redakce: bratr zastřeleného) a padly výstřely."

I toto svědectví by mělo být podle advokáta zmíněno v podnětu na nové vyšetřování.

Určité pochybnosti o oficiální verzi vyjádřili v rozhovoru pro server Romea.cz i samotní dokumentaristé. "Příliš nevěřím verzi Patrika (postřelený bratr mrtvého Ladislava - pozn. red.), jehož výpověď pro Českou televizi je dost nedůvěryhodná a zároveň v konfrontaci s ostatními aktéry jsou určité trhliny i ve výpovědi pana Siebera. Pro mě je pravda stále nevypátraná," uvedl Remunda pro server Romea.cz.

Pochybnosti má i jeho kolega. "Nedovedu si moc dobře představit, že jdete po nějakém úzkém zasněženém chodníčku, na Silvestra, po půlnoci, někoho minete a najednou si řeknete, že bych ho mohl pobodat, otočíte se, běžíte k němu a ze zadu ho začnete mlátit. To je přeci nesmysl. Musela tam padnout třeba nějaká urážka. I přesto by to z mého pohledu nemělo končit střílením," uvedl pro Romea.cz Klusák.

VIDEO

ryz, iDNES.cz
Přečteno: 2664x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

střelba, Střelba v Tanvaldu, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 ..
romea - logo