romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

Světový romský festival Khamoro: Akce, která svými parametry a historií nemá ve světě obdoby

5.6.2018 17:19
Mahala Rai Banda 2. 6. 2018 během galakoncertu Světového romského festivalu Khamoro (FOTO: Petr Karlach)
Mahala Rai Banda 2. 6. 2018 během galakoncertu Světového romského festivalu Khamoro (FOTO: Petr Karlach)

Je neděle 27. 5., a na Střeleckém ostrově právě startuje jubilejní 20. ročník světového festivalu romské hudby a kultury Khamoro. Akci, která svými parametry a historií nemá ve světě obdoby, se chystají zahájit Čechům a Slovákům dobře známá jména zdejší populární scény: zpěvačka Gitana, živý band Milana Kroky a i z televizních soutěží známý „rebel“ - rapper Radek Banga se svou kapelou Gipsy.cz.

Moderátoři přichystaní na pódiu mezi sebe vítají odcházející pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou, která má slavnostní akci oficiálně zahájit. Pro primátorku se zejména mezi Pražany během posledních měsíců rozšířila nepříliš důstojná přezdívka „Krnda“. Zdá se však, že k tomu, aby si udržela úctu těch, které zastupuje, nemá Krnáčová právě vlohy. Na akci totiž doráží udýchaná a uřícená, oblečená ve sportovním oblečku, jaký by se možná hodil při zahajování pochodu Praha-Prčice. Na výroční kulturní události působí primátorka i její projev, v němž se zcela neadekvátně blazeovaným způsobem pokouší o „omluvu“ své vizáže trapně až ostudně. Není divu, že parodie v podobě hudebního remixu jejího vystoupení se na českých sociálních sítích objeví už následující den.

VIDEO

Ještěže kardinální trapas prvního dne pouští z hlavy každý, kdo nazítří zamíří do divadla Hybernia na akci zvanou All-star Gypsy Jazz koncert. Světové špičky jazzového stylu, který proslavil kytarista Django Reinhardt, se scházejí na jednom pódiu. Hudebníci jako Stochelo Rosenberg z Nizozemska či Tchavolo Schmitt z Francie ten večer uchvátí publikum a natřískaný sál dokládá, že  jazzová linie pro hudební fajnšmekry má na Khamoru pevnou tradici.

FOTOGALERIE

Další den Khamora přináší první velkolepou nehudební show. V Galerii Mánes se koná přehlídka značky Romani Design z Maďarska. Brand, který vytvořily romské sestry Vargovy, je na módním trhu etablovaný už přes deset let a jejich nákladné, ručně šité modely se vesele prodávají po celém světě. Co se týče stylu, i ten vychází z tradice romského folkloru, ani zdaleka však nejde, jak by si mohl někdo myslet, o přehlídku vlajících sukní a cingrlátek. Sestry tvoří  z fashion hlediska zcela aktuální, barevně výrazné kreace precizních střihů a kvalitních materiálů, ve kterých lze spatřit příbuznost s tvorbou superstar mladého českého designu, romským návrhářem Pavlem Berkym. „Ke všem našim modelům se obvykle váže nějaký příběh,“ líčí mi návrhářky po přehlídce. „Praha je pro nás tak inspirativní, že nemáme pochyb, že po naší letošní cestě vznikne mezi našimi modely zase něco nového,“ vypráví okouzleně.

ZÁZNAM MÓDNÍ PŘEHLÍDKY

Ve středu pokračuje program pásmem složeným z literárního čtení, vernisáže a divadla. V Alfrédu ve dvoře mají diváci šanci zhlédnout zřídka hrané představení A zase jsme spali pindral…,  které jeho autoři z romského progresivního spolku Ara Art nastudovali coby exkurzi do nejvýznamnějších momentů romské historie. Jako jedni z mála vystupují Ara Art z všudypřítomného hesla „tradice“, které se s romskými kulturními akcemi donekonečna spojuje a udržuje jejich status čehosi  živelně exotického a pestrobarevně folkloristického, opakovaně a záměrně. A přestože u části starší romské generace tím mají zaděláno na problém, u té mladé budí představení s prvky nového cirkusu zájem a ohlas. Před Khamorem s ním ostatně naposledy vystupovali v Bruselu na půdě Evropského parlamentu.

VIDEO

S posledním dnem měsíce května se přiblíží polovina festivalu a s ní i výhled na největší koncertní jízdu. Organizátoři, které má pod palcem neziskovka Slovo21, se dostávají na první z pomyslných adrenalinových vrcholů. Jejich úkolem bude v následujících dnech zkoordinovat bezmála 400 lidí. Jak to zvládají? „Práce je tolik, že obvykle nestíhám moc jíst ani spát,“ líčí s úsměvem Inka Jurková, výkonná producentka festivalu, na jejíchž útlých bedrech tíha celé organizace spočívá. „Jakmile se ale začne hrát, dostávám většinu vydané energie nazpátek. Stačí pak jedno spontánní hromadné jamování hostů, a vím, proč mi to stálo za to,“ dodává Inka.

Do pražských hotelů letos přijíždějí například Makedonci, Rusové, Maďaři či Španělé, a mnozí z nich nemluví jinak, než jazykem své rodné země – a pochopitelně některým z bezpočtu romských dialektů z celého světa. Místní asistenti, které má ta která kapela k dispozici, jsou tak často z řad mladých Romů, kteří se díky své znalosti romštiny dokáží domluvit s romskými kolegy ze všech kontinentů.

Využívám své znalosti maďarštiny a připojuji se ke kapele EtnoRom a hosté, jejíž členové patří v rodném Maďarsku už 40 let mezi špičky world music. I já sama jsem ostatně před 15 lety během svých studií v Budapešti jejich hudbou žila. Trávit čas společně s nimi v backstagi je pro mě jako splněný sen. Přestože skupina během své kariéry projezdila všechny kouty planety, žádné hvězdné manýry se u nich nekonají. Když jim vyprávím, jak nábožně jsem poslouchala kazety s jejich nahrávkami na studentské koleji, jsou nadšeni, hrají mi mé nejmilejší pecky, povzbuzují mě ke zpěvu a na druhý den od nich dostávám litrovku prémiové maďarské kořalky.

Jejich přítomnost je fascinující. Mezi 14 muzikanty, z nichž je každý do jednoho multiinstrumentalista, vládne neobyčejná energie a nasazení pro hudbu. Že měli dopoledne zvukovku a večer je čeká koncert? No a co, nástroje se vytahují prakticky neustále. A když nejsou zrovna po ruce, alespoň se zpívá, tleská, podupává, luská, tancuje. Uvědomuji si, jak těžké, ba prakticky nemožné, je prožívat ponorkovou nemoc nebo drobné konflikty v prostředí, která neustále vytváří (hudební) harmonii. Děti, které bývají koncertním výjezdům rodičů často přítomné, naprosto přirozeně vplouvají do virtuózního světa; osmiletý Benny v bílé košili a pánském klobouku, který je s EtnoRom na pražském koncertě, bedlivě sleduje, jak se hráči činí, bubnuje do rytmu a občas se postaví za kontrabas, na jehož hmatník sotva dosáhne. Lepší než konzervatoř.

Stereotyp o všeobecném hudebním nadání Romů pochopitelně reflektuje realitu velmi dílčím způsobem. Na Khamoru mám ale štěstí: kam se podívám, tam vidím špičkové muzikanty, dočasně vystupující v náhradních rolích. Letos je tak hlavní moderátorkou festivalu vynikající zpěvačka a pedagožka Pavlína Matiová, mezi „bedňáky“ zahlédnu několik pražských Romů, které můžete potkat v českých kavárnách a na svatbách jako doprovodné muzikanty, a když se ptám mladé asistentky španělských Alba Heredia Flamenco Company, čemu se věnuje  ve volném čase, dozvím se, že, jak jinak, studuje jazzový zpěv. Khamoro zkrátka přitahuje nadšence, kteří neváhají „posloužit“ svým slavnějším kolegům.

Páteční koncert proběhne v zaplněné a vydýchané La Fabrice. Je skvělý, přesto bych se radši viděla zpátky v backstagi, kde si muzikanti hrají pro radost. Velké množství účinkujících se odráží i v přísné organizovanosti line-upu; každá kapela má předepsaný jak časový limit, tak zákaz širší komunikace s publikem. Sled koncertů je tak spíše profesionální show, kde se vystupující střídají jako na běžícím páse, na úkor atmosféry i prožitku samotných hudebníků.

Ve stejný večer potkávám i osmadvacetiletého Šimona, který na Khamoro zabloudil náhodou. Ptá se mě, kdo že to právě hraje, a když mu říkám, že Romové z Maďarska, podiví se. „Maďarský Romové? Tak to musí být děsnej masakr, to abych se radši někam uklidil!“ říká mi. S předsudky o nebezpečné živelnosti je ale mezi návštěvníky zjevně sám. Pod pódiem nadšeně „paří“ hudební fanoušci všech národů a barev, a nezdá se, že by pro ně muzikanti v akci představovali nějakou hrozbu.

V pátek přichází na řadu jedna z tradičně nejoblíbenějších a mediálně nejreflektovanějších akcí Khamora – polední defilé všech účastníků, kteří procházejí pražským centrem v tradičních kostýmech a s hudebními nástroji a způsobují menší senzaci mezi minimem místních a převahou brouzdajících turistů. Jakmile průvod vyrazí, stáhnou se nad Václavským náměstím mračna, a vizuálně nejatraktivnější akce Khamora se tak už poněkolikáté v historii festivalu mění v komický úprk účinkujících do suchého bezpečí okolních podloubí, kde vzácným nástrojům nehrozí likvidace. Průvod se doslova a do písmene rozpouští  v dešti, který jako naschvál ustává právě v momentě, kdy se náměstí vylidní a celá akce je odpískaná. Muzikanti se vracejí na své hotely a chystají se na galakoncert posledního dne.

VIDEO

Závěrečnou slavnostní akci hostí už tradičně holešovický podnik SaSaZu. Mezi hosty se objevují oblíbené tváře českého bulváru, na místě je televize i moderátor snažící se udržet publikum „ve varu“.

Mimo reflektory se však odehrává cosi nečekaného a o poznání podstatnějšího. Mezi dobře oháknutou elitou se pódia společně se svými tísní asi tři desítky romských dětí z Ústí nad Labem. Koncem měsíce je mají definitivně vyprovodit ze dvou ústeckých ubytoven, které představovují jejich poslední útočiště před bezdomovectvím. Náhradní bydlení nemají. Několik dobrovolníků z občanských iniciativ se rozhodlo lidi v patové situaci alespoň na chvíli rozptýlit, a kromě slavnosti ke Dni dětí zorganizovali i autobusový závoz na akci, kam se obvykle chodí v saku a drahých hodinkách.

V momentě, kdy se Khamoro chýlí ke konci, se tak příznačně řeší, kdo zaplatí dětem basu balených vod, aby ve vydýchaném prostoru neomdlely vedrem. Na emblematické akci, kde Romové už 20 let rozdávají hudební radost všem, kdo o ni stojí, se tak znovu připomene, že pozice mnoha z nich je v naší společnosti na samé hraně existenční udržitelnosti.

VIDEO

Přečteno: 864x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Khamoro, Hudba, Festival, Praha, Slovo 21HLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo